Adliya vazirligi tomonidan “O‘zbekistonda ochiqlik va shaffoflik” tahlil markazi (“Transparency Uzbekistan”) davlat ro‘yxatidan o‘tkazildi.
Markazning asosiy maqsadi — jamiyatda korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabat shakllanishiga ko‘maklashish hamda davlat boshqaruvida ochiqlik, shaffoflik va hisobdorlik mexanizlarini takomillashtirishdan iborat.
Markaz quyidagi vazifalarni o‘z oldiga qo‘ygan:
- korrupsiyaning sabab va oqibatlari, u yetkazayotgan zarar, shuningdek, uning oldini olish bo‘yicha tadqiqotlar o‘tkazish;
- korrupsiya darajasi, davlat hokimiyati institutlariga ishonch darajasi va korrupsiyaga qarshi choralar ta’sirini baholash bo‘yicha o‘rganishlar olib borish;
- davlat organlari faoliyatida shaffoflik, haqqoniylik va halollikni ta’minlash bo‘yicha kuchli jamoatchilik nazoratini amalga oshirish;
- O‘zbekistonda korrupsiyaning oldini olish hamda qonun ustuvorligi ahvoli haqida muqobil ma’ruzalar tayyorlash va e’lon qilib borish;
- ochiqlik va shaffoflik, korrupsiyaga qarshi kurash, huquq ustuvorligini ta’minlash sohasida xalqaro standartlarni O‘zbekistonda implementatsiya qilish masalalari bilan shug‘ullanish;
- amaldagi qonunchilik va normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini mustaqil ekspertizadan o‘tkazish va natijalarini e’lon qilish.
“Korrupsiyaga qarshi kurashish va uning oldini olish, ochiqlik va shaffoflikni ta’minlash masalalarida ushbu tashkilot „aql markazi“ sifatida faoliyatini olib boradi. Markaz Transparency International xalqaro nohukumat tashkilotida akkreditatsiyadan o‘tish va boshqa ixtisoslashgan xalqaro tashkilotlarga a’zo bo‘lishni, ular bilan hamkorlik qilishni o‘z oldiga maqsad qilib qo‘ygan”, — deyiladi xabarda.
Eslatib o‘tamiz, Transparency International xalqaro tashkilotining 2020 yil uchun Korrupsiyani qabul qilish indeksida O‘zbekiston 146-o‘rinni egallagan edi. Bu 2019 yil ko‘rsatkichiga qaraganda 7 pog‘onaga yuqori.

Министерство юстиции сообщило о регистрации первой в стране негосударственной некоммерческой организации, занимающейся изучением коррупции и открытости — аналитического центра «Узбекистонда очиклик ва шаффофлик» («Открытость и прозрачность в Узбекистане», Transparency Uzbekistan).
Заявленные цели нового «мозгового центра» — содействие формированию в обществе нетерпимости к коррупции и совершенствование механизмов открытости, прозрачности и подотчётности в государственном управление.
Организация намерена заниматься следующими задачами:
• проведение исследований причин и последствий коррупции, наносимого ей ущерба и её предупреждения;
• осуществление изучений уровня коррупции, доверия к институтам государственной власти, а также воздействия антикоррупционных мер;
• реализация сильного общественного контроля по обеспечению прозрачности, справедливости и добросовестности в деятельности госорганов;
• публикация материалов о предупреждении коррупции и состоянии верховенства закона в Узбекистане;
• содействие имплементации в Узбекистане международных стандартов открытости и прозрачности, борьбы с коррупцией и обеспечения верховенства закона;
• проведение независимой экспертизы действующего законодательства и проектов новых нормативно-правовых актов и публикация её результатов.
Центр намерен добиться аккредитации международной неправительственной организации Transparency International и других специализированных международных организаций и наладить с ними сотрудничество.
Напомним, в Индексе восприятия коррупции Transparency International за 2020 год Узбекистан занял 146-е место из 180. По сравнению с предыдущим годом страна поднялась на 7 позиций, но по-прежнему входит в число отстающих в регионе Восточной Европы и Центральной Азии.