«Maroqand neft bazasi» va uning filiallarida jiddiy moliyaviy xato va kamchiliklarga yo‘l qo‘yilganligi aniqlandi, deya xabar qildi «O‘zbekneftgaz» kompaniyasi matbuot xizmati.
Kompaniya ma’lumotlariga ko‘ra, jamiyat va uning filiallariga «Buxoro neftni qayta ishlash zavodi tomonidan vaqtinchalik mas’ul saqlashga topshirilgan jami 23,3 mlrd so‘mlik 3219 tonna avtobenzin mahsulotlari belgilangan tartibda birja savdolari orqali sotib olinmasdan, iste’molchilarga yuklab jo‘natib yuborilgan.
Buning natijasida yuzaga kelgan narx tafovutlari orqali jamiyatga jami 2,66 mlrd so‘mlik zarar yetkazilgan. Shuningdek, tovar-moddiy qiymatliklar, asosiy vositalar va neft mahsulotlaridan jami 844,5 mln so‘m miqdorida kamomadlar aniqlandi.
Ta’kidlanishicha, ayrim mas’ullar tomonidan neft mahsulotlarining hisobini yuritish uchun mo‘ljallangan yoqilg‘i sig‘imlarining kalibrovka jadvallari atayin o‘zgartirilib, kamomadlar yashirib kelingan.
Jumladan, Bulung‘ur filialining mas’ullari tomonidan 2020 yil 15 avgustdan 2021 yil 31 iyulgacha bo‘lgan davrdagi 2000 kub metr sig‘imda saqlanib kelayotgan Ai-80 K2-L avtobenzin mahsuloti o‘lchash jarayonlarida mahsulotning ma’lum balandligi (sm) bo‘yicha hajm (litr) qoldiqlari noto‘g‘ri ko‘rsatib kelingani natijasida, hisobot davri yakunlariga ko‘ra o‘tkazib kelingan xatlovlar xatolik bilan o‘tkazilgan, natijada 145,7 ming litrdan 750,9 ming litrgacha nomutanosibliklar xatlovlarda yashirib kelingan.
Neft mahsulotlarining saqlanishi bo‘yicha o‘tkazilgan o‘rganishlarda Jamiyatning Bulung‘ur filialida olib borilgan xatlovlar natijasida 308,6 mln so‘mlik 41,29 ming kg Ai-80 K2-L avtobenzini ortiqcha ekanligi aniqlandi.
Bundan tashqari, neft mahsulotlarini asossiz ravishda hisobdan chiqarish va ish xaqidan bo‘lgan qarzdorliklar bo‘yicha jami 453,4 mln so‘m miqdorida moliyaviy xato-kamchiliklar aniqlandi.
Jamiyat filiallari avtoxo‘jaligining mexaniklari va haydovchilari tomonidan jami 148,6 mln so‘mlik 24223 litr neft mahsulotlari asossiz ravishda hisobdan chiqarilgan. Masalan, jamiyat avtoxo‘jaligi mexanigi va haydovchilari o‘rtasidagi kelishuv natijasida aslida gaz yoqilg‘isi bilan harakatlanishda bo‘lgan yuk avtomashinasiga haqiqatda bajarilmagan qatnovlar bo‘yicha yo‘l varaqalari rasmiylashtirilib, jami 18933 litr 117,1 mln so‘mlik benzin yoqilg‘isi mahsuloti noqonuniy hisobdan chiqarilgan.
Jamiyat va uning filiallarining 2021 yilning 1 sentabr holatiga 33,38 mlrd so‘m bo‘lib, shundan muddati o‘tib ketgan debitorlik qarzdorligi 19 mlrd 843 mln so‘mni hamda bugungi kunda undirish «umidsiz» (korxonalar yopilishi, da’vo muddatlarining o‘tishi va hokazo) bo‘lgan qarzdorlik summasi 14,23 mlrd so‘mni tashkil etmoqda.
Ish bo‘yicha materiallar huquqni muhofaza qilish organlariga topshirildi. «O‘zbekneftgaz» matbuot kotibi Siyovush Hoshimovning «Gazeta.uz»ga aniqlik kiritishicha, jinoiy ish qo‘zg‘atilgan.
«Maroqand neft bazasi»dagi vaziyat bo‘yicha o‘rganishlar yakunlari bo‘yicha «O‘zbekneftgaz» rahbari Mehriddin Abdullayev raisligida kengaytirilgan yig‘ilish o‘tkazilib, 11 nafar mas’ul mansabdor shaxs bilan tuzilgan mehnat shartnomalari bekor qilindi, 6 nafar xodimga nisbatan intizomiy jazo choralari qo‘llanildi.

На «Марокандской нефтебазе» в Самаркандской области и в её филиалах выявлены серьёзные финансовые нарушения, сообщила пресс-служба компании «Узбекнефтегаз», которая владеет нефтебазой.
По данным компании, нефтебаза отгрузила напрямую (без проведения биржевых торгов) потребителям 3219 тонн автобензина на 23,33 млрд сумов, переданного Бухарским нефтеперерабатывающим заводом на временное ответственное хранение (завод платил деньги за хранение топлива).
Ущерб, возникший в результате разницы в цене, составил 2,66 млрд сумов. Кроме того, выявлена недостача товарно-материальных ценностей, основных средств и нефтепродуктов на 844,5 млн сумов.
В «Узбефнефтегазе» сообщили, что некоторые ответственные лица специально изменили калибровочные таблицы топливных ёмкостей, предназначенные для учёта нефтепродуктов, а также скрывали запасы.
Должностные лица Булунгурского филиала нефтебазы в период с 15 августа 2020 года по 31 июля 2021 года в процессе измерений хранящегося бензина Аи-80-К2-Л емкостью 2000 кубометров неверно указали остатки объёма (в литрах) по определенной высоте (см), допустив ошибки по итогам отчётного периода, в результате были сокрыты несоответствия в объёме от 145,7 тысячи до 750,9 тысячи литров.
Изучение по хранению нефтепродуктов в Булунгурском филиале выявило избыток в 41,29 тысячи кг бензина Аи-80 на сумму 308,6 млн сумов.
Кроме того, выявлены финансовые недочёты по необоснованному списанию нефтепродуктов и задолженности по зарплате на общую сумму 453,4 млн сумов.
Механики и водители филиалов нефтебазы необоснованно списали 24,2 тысячи л нефтепродуктов на 148,6 млн сумов. Например, по соглашению между автомехаником и водителями были оформлены путевые листы по фактически не выполненным проездам на грузовой автомобиль, передвигающийся на газовом топливе, и незаконно списано 18,9 тысячи л бензина на 117,1 млн сумов.
По состоянию на 1 сентября 2021 года «Марокандская нефтебаза» и её филиалы располагают задолженностью в размере 33,38 млрд сумов, из которых просроченная дебиторская задолженность — 19,84 млрд сумов, безнадёжная — 14,23 млрд сумов.
Материалы по делу переданы в правоохранительные органы. Пресс-секретарь «Узбекнефтегаза» Сиявуш Хашимов уточнил «Газете.uz», что возбуждено уголовное дело.
По итогам изучения ситуации на «Марокандской нефтебазе» под председательством главы «Узбекнефтегаза» Мехриддина Абдуллаева проведено расширенное совещание, на котором были расторгнуты трудовые договоры с 11 сотрудниками и применены дисциплинарные санкции в отношении 6 сотрудников.
Еще 30 лет назад надо было ликвидировать весь служебный транспорт и все кормушки в ввиде нефтебаз и вообще баз, (которые мы с вами оплачиваем) сошли бы на нет. Ну а так.. ничего нового.
Олимп Соатов
Наконец-то начали проверять вы хорошенько проверьте и качество диз топлива на всех заправках республики там вместо дизтоплива просто г. по другому не сказать надо проверить все нефтебазы и цепочка приведёт в Ташкент в министерство нефтегазовой промышленности
Тима Равитц
Имена и пароли всех героев процесса?
Ничего не боятся ни конфиксации, ни ареста, ни тюрьмы, ни позора, ни БОГА, ЛЮДИ устыдитесь, оглянитесь и задумайтесь пока не поздно.
@Мила Пак, Так тюрьмы же нету, вот и не боятся. А если есть, то такой минимум, что сумма похищенного в разы перекрывает временные неудобства. Сел, вышел и живёт как король. Поэтому и воруют. Система то продажная.
Равшан Рахманов
— Сара, поздравь меня, меня уволили!!!
— Нашел чему радоваться, уволили его..
— Так ведь остальных то посадили..
Яркое доказательство что бывает когда обходят биржу
Почему публикуются имена пострадавших от насилия, к примеру, но не имена воров, насильников и коррупционеров?
Руслан
Как уволили, за хищение сажать надо с возмещением ущерба.
Фк Тулуза
За хищения в таких огромных размерах они отделались просто увольнением?
Ключевое слово — уволили. Дальше уже не стал читать
Шахзода
И всё, просто уволили? А возмещение? Уголовные дела?
Это наводит на мысль, что не они это сделали, а нашли козлов отпущения
ulugter
Раньше за недосдачу 1копейки саали на 5лет, люди боялись и жили по честному, а сейчас воруют миллиардами и с ними расторгают трудовой договор, а они на наворованное снова устраивается на работу в том же или другом регионе за взятку! Все круг замкнулся! Пока опять не поймают наворует втридорога!!!