Perm davlat milliy tadqiqot universitetida ro‘y bergan otishmada jarohatlangan va halok bo‘lganlar orasida O‘zbekiston fuqarolari qayd etilmagan. Bu haqda O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi rasmiy vakili Yusup Kabuljanov ma’lum qildi.
Vaziyat O‘zbekistonning Qozon shahridagi Bosh konsulxonasi tomonidan nazoratga olingan, deb qo‘shimcha qildi u.
Eslatib o‘tamiz, 20 sentabr kuni ertalab qurollangan yigit Perm davlat universiteti kampusiga o‘q uzgan, shundan so‘ng u o‘quv binosida otishmani davom ettirgan. Sakkiz kishi halok bo‘ldi, 28 kishi yaralandi.
RIA Novosti xabariga ko‘ra, qo‘ng‘iroqdan so‘ng voqea joyiga birinchi bo‘lib YPH xodimlari yetib kelishgan. Ulardan biri evakuatsiyani uyushtirgan, ikkinchisi tajovuzkorni qidira boshlagan. U zinapoyadan birinchi qavatga tushayotganida politsiyachini ko‘rib, unga qarata o‘q uza boshlagan. IIV xodimi uni javob qaytaruvchi o‘t bilan zararsizlantirgan, so‘ngra birinchi yordam ko‘rsatgan.
Ma’lumki, hujumchi Perm davlat universiteti talabasi. «Tergov tomonidan uni tavsiflovchi materiallar to‘planmoqda, hodisaning barcha holatlari aniqlanmoqda», — dedi Rossiya Tergov qo‘mitasining rasmiy vakili Svetlana Petrenko.

Граждане Узбекистана не числятся среди пострадавших и погибших в результате стрельбы в Пермском государственном национальном исследовательском университете в России, заявил официальный представитель Министерства иностранных дел Узбекистана Юсуп Кабулжанов.
Ситуация находится на контроле генерального консульства Узбекистана в Казани, добавил он.
Напомним, утром 20 сентября вооруженный молодой человек открыл огонь на территории кампуса Пермского госуниверситета, после чего продолжил стрельбу в учебном корпусе. Восемь человек погибли, 28 пострадали.
По данным РИА Новости, после вызова первыми на место прибыли сотрудники ДПС. Один из них организовал эвакуацию, второй начал искать злоумышленника. Тот спускался по лестнице на первый этаж, когда увидел полицейского и начал стрелять в него. Сотрудник МВД обезвредил его ответным огнем, а затем оказал первую помощь.
Известно, что атаковавший — студент Пермского госуниверситета. «Следствием собираются характеризующие материалы о нем, устанавливаются все обстоятельства произошедшего», — сказала официальный представитель Следственного комитета России Светлана Петренко.