Rossiya bilan yaqin sheriklik va do‘stona munosabatlarni rivojlantirish O‘zbekiston xalqaro hamkorligining ustuvor yo‘nalishlaridan biri bo‘lib qolmoqda.
Bu haqda O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Farhod Arziyev Toshkentda Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti va Valday klubi tomonidan tashkil etilgan «Rossiya va O‘zbekiston hamkorligining yangi tarixiy bosqichidagi taraqqiyot va xavfsizlik tahdidlari» konferensiyasida ma’lum qildi.
«Ishonch bilan aytish mumkinki, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi vaqt va umumiy tahdidlar bilan sinovdan o‘tgan strategik sheriklik hamkorlikning yangi o‘n yilligi davrida mustahkamlanib, rivojlanib boraveradi va yangi ufqlarni ochadi», — deya qo‘shimcha qildi Farhod Arziyev.
Anjuman o‘zbek va rossiyalik ekspertlarning ikki tomonlama uchrashuvlari formatidagi ikkinchi shunday uchrashuv bo‘ldi. Birinchi uchrashuv 2019 yilda Samarqandda (SMTI) va «Valday» xalqaro munozara klubi o‘rtasida ekspertlar muloqotini yo‘lga qo‘yish maqsadida tashkil etilgan. Tadbirda O‘zbekiston va Rossiyadan 50 dan ortiq ekspertlar ishtirok etmoqda.

Одним из приоритетов международного сотрудничества Узбекистана остается развитие тесных партнерских и дружественных отношений с Россией, заявил первый заместитель министра иностранных дел Узбекистана Фарход Арзиев.
Конференция «Россия и Узбекистан перед вызовами развития и безопасности на новом историческом этапе взаимодействия», организованная Институтом стратегических и межрегиональных исследований и клубом «Валдай», прошла 20 сентября в Ташкенте.
«Можно с уверенностью говорить о том, что стратегическое партнерство между нашими странами, проверенное временем и общими вызовами, будет и далее укрепляться и развиваться, открывая новые горизонты в период новых десятилетий партнерства», — добавил Фарход Арзиев.
Конференция стала второй подобной встречей в формате двусторонних заседаний узбекских и российских экспертов. Первая встреча была организована в 2019 году в Самарканде с целью запуска экспертного диалога между ИСМИ и клубом Валдай. В мероприятии принимают участие более 50 экспертов из Узбекистана и России.