24 sentabr kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisida deputatlar «O‘zbekiston Respublikasining Soliq kodeksiga qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida"gi qonun loyihasini birinchi o‘qishda ko‘rib chiqdilar, deya xabar qildi parlament quyi palatasi matbuot xizmati.
Ta’kidlanganidek, qonun loyihasi bilan Sirdaryo viloyatining Sardoba, Oqoltin va Mirzaobod tumanlarida favqulodda hodisa oqibatida zarar ko‘rgan baliqchilik, chorvachilik va parrandachilik xo‘jaliklari 2020 yil 1 maydan 2022 yil 1 noyabrga qadar yer va mol-mulk soliqlarini to‘lashdan ozod etilishi belgilanyapti.
Shunigdek, loyihada Surxondaryo viloyati bo‘yicha Bandixon, Qiziriq, Muzrabot va Sherobod tumanlarida yangidan tashkil etgan holda shu hududlarda faoliyat ko‘rsatadigan tadbirkorlik subyektlari 2024 yil 1 yanvarga qadar yer solig‘i, mol-mulk solig‘i, aylanmadan olinadigan soliq va yakka tartibdagi tadbirkorlar uchun daromad solig‘ini to‘lashdan ozod qilish nazarda tutilmoqda.
Qayd etilganidek, mamlakatning tabiiy ofatlar natijasida katta zarar ko‘rgan hududlardagi tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash hamda ayrim yerlari sho‘rlangan hududlarda yashovchi fuqarolarga soliq to‘lovlaridan yengilliklar yaratib berish orqali mazkur hududda yashovchi fuqarolarni qo‘llab-quvvatlash, aholi turmush darajasini yaxshilashga turtki bo‘ladi.

Депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса на заседании 24 сентября рассмотрели в первом чтении проект закона о внесении дополнений в Налоговый кодекс Узбекистана, сообщила пресс-служба нижней палаты парламента.
Согласно законопроекту, с 1 мая 2020 года по 1 ноября 2022 года от уплаты земельного налога и налога на имущество юридических лиц освобождаются животноводческие, птицеводческие и рыбоводческие хозяйства, пострадавшие вследствие прорыва плотины Сардобинского водохранилища в Сардобинском, Акалтынском и Мирзаабадском районах Сырдарьи.
Кроме того, документом предусматривается, что на период до 1 января 2024 года вновь созданные субъекты предпринимательства в Бандиханском, Кызырыкском, Музрабатском и Шерабадском районах Сурхандарьи освобождаются от уплаты земельного налога с юридических лиц, налога на имущество юридических лиц, налога с оборота, налога на доходы физических лиц в фиксированной сумме для индивидуальных предпринимателей.
Депутаты отметили, что поддержка предпринимателей в регионах, пострадавших от стихийных бедствий страны, а также создание налоговых льгот для граждан, проживающих в районах с засоленными землями, придаст импульс повышению уровня жизни населения.