«Men Sheremetevo aeroporti, F. terminalidagi maxsus hibsxonada o‘tiribman. Hujjatlarni olib qo‘yishgani uchun ular meni qayerga olib ketishlari noma’lum», — deya nashr Valentina Chupik iqtibosini keltiradi.
Federal xavfsizlik xizmati (FXX) xodimlari huquq himoyachisiga Rossiyada qochqin maqomini olib qo‘yilgani to‘g‘risida xabar berishdi. Shuningdek, unga 2051 yilgacha mamlakatga kirish taqiqlandi. O‘zbekiston fuqarosi bo‘lgan huquq himoyachisining endi o‘z mamlakatiga deportatsiya qilinishi xavfi bor, deb yozadi «Novaya gazeta».
«Mediazona ma’lumotlariga ko‘ra, Valentina Chupik «Qochqinlar to‘g‘risida» gi qonunning 9-moddasi (qochqin deb tan olish uchun bila turib yolg‘on ma’lumot yoki soxta hujjatlar taqdim etish) asosida qochqinlik maqomidan mahrum qilingan.
«Pasport nazoratida o‘tkazmadilar, qochqin guvohnomasi va yo‘l hujjatini olib qo‘yib, maxsus hibsxonaga qamab qo‘yishdi. Bu yer kecha-yu kunduz yorug‘, suv va hojatxona bor, lekin mobil telefon uchun quvvatlagichni berishmayapti, uning „zaryadi“ esa ancha o‘tirgan. Menga „Ichki ishlar vazirligidagi tizimli korrupsiya haqida juda faol gapirganimni va migrantlarning noqonuniy hibsga olinishi to‘g‘risida juda ko‘p shikoyat qilganimni“ to‘g‘ridan-to‘g‘ri aytishdi. 24 soat ichida O‘zbekistonga deportatsiya qilishmoqchi, shunda Inson huquqlari bo‘iycha Yevropa sudi [IHES reglamenti]ning 39 -qoidasini qo‘llashga ulgurmaydi», —dedi Chupik RBKga.
Uning so‘zlariga ko‘ra, u hech qachon bila turib o‘zi haqida yolg‘on ma’lumot bermagan va soxta hujjatlar taqdim etmagan.
«Ammo men deportatsiyadan so‘ng apellyatsiya berish imkoniyatiga ega bo‘laman», — deya, u O‘zbekistonga, to‘g‘ri «MXX podvaliga» (Milliy xavfsizlik xizmati, 2018 yilda Davlat xavfsizlik xizmati nomiga o‘zgartirilgan) deportatsiya qilinishi mumkinligi haqida ta’kidladi.
Huquq himoyachisi Andijon voqealaridan keyin Rossiyaga ko‘chib ketgan. U ko‘p yillardan buyon Moskvada yashaydi va huquqni muhofaza qilish organlarining bosimi va boshqa muammolarga duch kelgan migrantlarga bepul yuridik yordam ko‘rsatadi.

В российском аэропорту «Шереметьево» в ночь на 25 сентября задержана руководитель некоммерческой организации помощи мигрантам Tong Jahoni Валентина Чупик. Её выдворяют из России, рассказала она «Новой газете».
«Сижу в спецприемнике в аэропорту „Шереметьево“, терминал F. Неизвестно, куда меня денут, поскольку документы изъяли», — цитирует Чупик издание.
Сотрудники Федеральной службы безопасности (ФСБ) вручили правозащитнице уведомление о лишении статуса беженца на территории России. Ей также запретили въезд в страну до 2051 года. Теперь женщине грозит депортация в Узбекистан, гражданкой которого она является, пишет «Новая Газета».
По данным «Медиазоны», Валентину Чупик лишили статуса беженца на основании пп. 2 п. 2 ст. 9 закона «О беженцах» (предъявление заведомо ложных сведений или фальшивых документов для признания беженцем).
«Не пропустили на паспортном контроле, отобрали удостоверение и проездной документ беженца, заперли в комнате спецприемника… Мне напрямую сказали, что я „слишком активно говорила о системной коррупции в МВД и подавала слишком много жалоб на незаконные задержания мигрантов“. Хотят депортировать в течение суток в Узбекистан, чтобы ЕСПЧ не успел применить 39-е правило [регламента ЕСПЧ]», — рассказала Чупик РБК.
По её словам, она никогда не подавала заведомо ложных сведений о себе и не предоставляла фальшивых документов. «Но обжаловать получу возможность после депортации», — сказала она.
Правозащитница переехала в Россию после событий в Андижане. Она уже много лет живет в Москве и оказывает бесплатную юридическую помощь мигрантам, которые столкнулись с давлением правоохранителей и другими проблемами.