27−28 sentabr kunlari O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov boshchiligidagi delegatsiya Afg‘oniston bo‘yicha Istanbul shahrida bo‘lib o‘tadigan Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashi Tashqi ishlar vazirlari kengashining navbatdagi yig‘ilishida ishtirok etadi. Bu haqda Tashqi ishlar vazirligi rasmiy vakili Yusup Kabuljanov xabar berdi.
Uchrashuv davomida xavfsizlik va mintaqaviy iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari, shuningdek, Afg‘onistondagi vaziyat muhokama qilinishi rejalashtirilgan, deyiladi xabarda.
2009 yil 3 oktabrda tuzilgan Turkiy Kengashga O‘zbekiston, Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Turkiya a’zo hisoblanadi. Vengriya kengash ishida kuzatuvchi davlat sifatida ishtirok etadi. O‘zbekiston 2019 yilda kengashning to‘laqonli a’zosi bo‘ldi.

27−28 сентября делегация Узбекистана во главе с министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым примет участие в очередном заседании Совета министров иностранных дел Совета сотрудничества тюркоязычных государств по Афганистану, которое состоится в Стамбуле. Об этом сообщил официальный представитель МИДа Юсуп Кабулжанов.
На заседании планируется обсудить вопросы обеспечения безопасности и дальнейшего развития регионального экономического сотрудничества, а также ситуацию в Афганистане, говорится в сообщении.
Государствами-членами Тюркского совета, образованного 3 октября 2009 года, являются Узбекистан, Азербайджан, Казахстан, Кыргызстан и Турция. Венгрия участвует в работе совета в качестве государства-наблюдателя. Узбекистан стал полноправным членом совета в 2019 году.