Toshkent viloyatining O‘rtachirchiq tumanida 15 yoshli qiz o‘z otasidan homilador bo‘lib qoldi. Bu haqda qizning onasi va jabrlanuvchining o‘zi Sirojiddin Media YouTube-kanaliga bergan intervyusida ma’lum qildi.
Ayolning aytishicha, eri qizini ikki yil davomida zo‘rlab kelgan.
«Qizimning o‘zi menga aytdi. 7 sentabr kuni soat 13:00 — 14:00 atrofida, men ishda edim, tushlikka chiqqandim, telefon qildi. Telefonda: „Dadam meni shunaqa-shunaqa qilyapti, zo‘rlagan“, — deb aytdi. Keyin men: „Yo‘q, bo‘lishi mumkin emas, nima deyapsan?“ — deb hozir qayerdasan, deb so‘radim. Maktabdan chiqqandan keyin begona raqamdan telefon qilgan, o‘sha yerdaman, dedi. „Singling bilan uyga bor“, — dedim. „Uyga borsam dadam meni o‘ldiradi“, — deb aytdi u», — deydi jabrlanuvchining onasi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, qizi bir hafta avval ham unga hodisa haqida aytishga harakat qilgan, biroq u bunga e’tibor qaratmagan. Bu haqda yarim yil muqaddam qo‘shnilari ham ogohlantirgan.
Qaynonasi ayolga mahallada sharmanda bo‘lmaslik uchun bu voqeani hech kimga aytmaslikni aytdi.
9 sentabr kuni ona qizi bilan ishga bormoqchi bo‘lgan, lekin eri ikkalasini ham kaltaklaydi. 10 sentabr kuni ayol ham qizisiz yana ishga ketadi, chunki eri uni uyda qoldirishga ko‘ndiradi. Keyinchalik ma’lum bo‘lishicha, o‘sha kuni otasi yana qizini zo‘rlagan.
Qizning onasi eri o‘ldirib qo‘yishidan qo‘rqqani uchun huquqni muhofaza qilish organlariga borishni xohlamagan.
11 sentabr, shanba kuni ayol va uning qizi avval Toshkent tibbiyot akademiyasi klinikasiga borishadi, u yerda qizning homiladorligini tasdiqlanadi, keyin esa hokimlikka murojaat qilishadi. U hokimning ayollar masalalari bo‘yicha o‘rinbosari bilan uchrasha olmaydi, lekin u butun voqeani hokimning boshqa o‘rinbosariga aytib beradi. Tuman ma’muriyati boshlig‘i o‘rinbosari ayoldan hokimlikda qolishni so‘raydi va profilaktika inspektorini chaqiradi. Ua, o‘z navbatida, ularni Ichki ishlar bo‘limiga olib boradi va u yerda ariza yozishadi.
Sud -tibbiy ekspertizasi 13 sentabr kuni o‘tkazilgan, ammo hozircha javob berilmagan.
Qizning aytishicha, otasi uni birinchi marta 13 yoshida zo‘rlagan. Hozir 8 haftalik homilador.
U qayergadir murojaat qilishdan qo‘rqqan. Chunki otasi uni doimo qo‘rqitgan va sim bilan urgan, shu jumladan kenja egizak qizlarini ham. «Qo‘rqitardi. O‘ldiraman, o‘ligingni hech kim topolmaydi, derdi», — deydi qiz.
Intervyu muallifi bir necha marta qizdan nima uchun hech kimga aytmaganini so‘radi.
«Siz 13 yoshimdan beri, deyapsiz. Xo‘p, mayli, o‘sha paytda kichkina bo‘lgansiz, ayta olmagansiz. Mana, 15 yosh bo‘ldingiz. Keyin aytdingiz. Birinchi marta bo‘lganida baqir-chaqir qilishingiz mumkin, qo‘shnilar eshitishi mumkin. Bilmadim, bir narsa deyolmay qolyapman», — deydi boshlovchi.
Qiz bir yigit bilan uchrashgani, biroq u bilan jinsiy aloqa bo‘lmaganini aytdi.
Bosh prokuratura matbuot xizmatining «Gazeta.uz»ga xabar qilishicha, mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 128-modda 2-qismi (16 yoshga to‘lmagan shaxs bilan jinsiy aloqa qilish) bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atilgan. Hozirgi vaqtda gumondor qo‘lga olingan, tergov harakatlari olib borilmoqda.
Qizning onasi, shuningdek, eri lupasiga tegingani uchun ombur bilan o‘g‘lining jimjiloq barmog‘ining tirnog‘ini sug‘urib olganini ma’lum qildi. Ushbu ish hokimlikda ichki ishlar organlari ishtirokida muhokama qilingan. Ayol chora ko‘rishni so‘raganida, eriga nisbatan 171 ming so‘m jarima tayinlangan.
Biroq jarimani ayolning o‘zi to‘lagan. Chunki eri ishsiz (oxirgi marta u 2014 yilda paxtani qayta ishlash zavodida ishlagan) va oilani boqish ayolning zimmasida bo‘lgan.
«Men ishga ertalabki 6:30 da ketaman va kechki 8−9−10 da, ba’zida yarim tunda yoki 2 da qaytaman. Men uy ishida ishlayman», — deydi u.

В Уртачирчикском районе Ташкентской области 15-летняя девочка забеременела от своего отца. Об этом в интервью YouTube-каналу Sirojiddin Media рассказала мать девочки и сама пострадавшая.
Женщина сообщила, что её муж насиловал дочь на протяжении двух лет.
«Дочь мне сама рассказала. Я была на работе. 7 сентября 2021 года около
13:00—14:00 моя дочь позвонила мне, когда я вышла на обед, и рассказала, что отец изнасиловал её. Я сказала: „Этого не может быть. О чём ты говоришь?“ Спросила, где она. Она вышла из школы и позвонила с чужого номера… Я сказала ей идти домой вместе с сестрёнкой… Она ответила: „Если я пойду домой, отец убьёт меня“», — рассказала мать пострадавшей.
По её словам, девочка ещё неделю назад пыталась ей рассказать об инциденте, но она не обратила внимание. Об этом также полтора года назад предупреждали соседки.
Свекровь сказала женщине никому не рассказывать об инциденте, чтобы не быть опозоренной в махалле.
9 сентября мать хотела пойти на работу, взяв с собой дочку, но супруг избил их обоих. 10 сентября женщина также вышла на работу опять без дочери, поскольку муж уговорил оставить её дома. Позже выяснилось, что в этот день отец снова изнасиловал дочь.
Мать девочки не хотела обращаться в правоохранительные органы из-за страха перед своим супругом, который «может и убить».
11 сентября, в субботу женщина с дочкой сначала посетила клинику Ташкентской медицинской академии, где подтвердилась её беременность, а затем обратилась в хокимият. Ей не удалось встретиться с заместителем хокима по вопросам женщин, но она смогла рассказать всю историю другому замхокиму. Замглавы районной администрации попросил женщину оставаться в хокимияте и направил к ней инспектора профилактики. Тот, в свою очередь, отвёз их в отдел внутренних дел, где мать и дочь написали заявление.
Судебно-медицинская экспертиза проведена 13 сентября, но ответ до сих пор не вышел.
Девочка сообщила, что впервые отец изнасиловал её, когда ей было 13 лет. Сейчас она на 8-й неделе беременности.
Девочка боялась обращаться куда-либо, поскольку отец ей постоянно угрожал и избивал шнуром — не только её, но и младших сестёр-близняшек. «Он держал меня в страхе, говорил, что убьёт меня, а мой труп никто не найдёт», — сказала девочка.
Автор интервью несколько раз спрашивал девочку, почему она никуда не обращалась, и выражал удивление этим фактом.
«Если с 13 лет [насиловали], ладно, вы тогда были маленькой. Вот вам исполнилось 15 лет, потом рассказали. Когда в первый раз это произошло, можно было кричать, устроить скандал, возможно, соседи услышали бы», — сказал ведущий.
Девочка сказала, что намерена сохранить беременность.
В пресс-службе Генеральной прокуратуры «Газете.uz» сообщили, что по данному факту возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 128 (вступление в половую связь с лицом, не достигшим 16 лет). В настоящее время подозреваемый задержан, ведётся следствие.
Мать девочки также рассказала, что супруг «плоскогубцами оторвал маленький палец у своего сына из-за того, что он взял лупу». Этот случай обсуждался в хокимияте при участии органов внутренних дел. Когда она попросила принять меры, его оштрафовали на 171 тысячу сумов.
Штраф пришлось платить ей, поскольку её супруг — безработный (в последний раз работал в 2014 году на хлопкоперерабатывающем заводе), а семью кормит она.
«Я выхожу на работу в 6:30 утра и возвращаюсь в 8−9−10 вечера, иногда в полночь или в 2 часа ночи. Я работаю домработницей», — сказала женщина.