Qirg‘iziston milliy energetika xoldingi nomaishiy iste’molchilarga kuz-qish mavsumida ko‘cha chiroqlari va reklama yoritgichlarini yoqishni taqiqladi, deb xabar berdi 24.kg kompaniya matbuot xizmatiga tayanib. Taqiq kafe, restoran, hammom, sauna, do‘konlar va istirohat bog‘lariga tegishli.
Nashrning yozishicha, bu qaror Toktogul suv omboridagi suv resurslaridan oqilona foydalanish va energiyani tejash maqsadida qabul qilingan.
«Bitta lampochka hech narsani anglatmasligi mumkin. Ammo butun mamlakat bo‘ylab ular soni millionlabni tashkil etadi. Yakunda yaxshigina mablag‘ kelib chiqadi. Bizda esa hovlimizda bittadan chiroq yonayotgani yo‘q. Qarang, kechki vaqtlarda kafe atrofida 100 talab lampochka yonadi. Ular yorug‘lik diodli chiroqlar bo‘lgan taqdirda ham. Ular baribir 7−8 vatt oladi. Qancha bo‘ladi? Toma-toma ko‘l bo‘lur», — deya Milliy energoxolding raisi Talaybek Baygaziyevdan iqtibos keltiradi nashr.
Barcha taqsimlovchi kompaniyalarga mamlakatning butun tumanlarida kechqurun va ertalabki vaqtlarda reydlar o‘tkazish zarurligi to‘g‘risida xabar yuborilgan. Ular yoritish uskunalarining o‘chirilganini nazorat qilishlari kerak, deya aniqlik kiritdi 24.kg.
Qirg‘iziston mintaqada suv yetishmasligi ortidan energetik inqirozga to‘qnash kelmoqda. «Elektr tarmoqlari» ma’lumotlariga ko‘ra, 1 oktabr holatida Toktogul suv omboridagi suv hajmi 12,3 milliard kub metrni tashkil etmoqda, bu 2020 yilning mos davriga nisbatan 2,9 milliard kubometrga kam demakdir. Toktogul GESi mamlakatda elektr energiyasining asosiy manbai bo‘lib, umumiy elektr hajmining 33 foizdan ko‘prog‘ini ishlab chiqaradi.
2021 yilning bahorida Qirg‘iziston inqirozni yengib o‘tish uchun O‘zbekiston va Qozog‘iston bilan 2022 yilning bahoriga qadar 1650 mln kVt⋅s gacha miqdorda elektr energiyasini yetkazib berishga kelishgan edi. Mamlakat 2023 yil yoz oylariga qadar shuncha miqdordagi elektr energiyasini qaytirishi kerak.

Национальный энергохолдинг Кыргызстана запретил небытовым потребителям включать уличное и рекламное освещение в осенне-зимний период, сообщил 24.kg со ссылкой на пресс-службу компании. Запрет касается кафе, ресторанов, бань, саун, магазинов и парков.
Решение принято для рационального использования водных ресурсов в Токтогульском водохранилище и экономии электроэнергии, отмечает издание.
«Одна лампочка вроде ничего не значит. Но их по стране миллионы. В итоге приличная сумма получается. А у нас же не по одной лампочке возле двора горит. Посмотрите, в вечернее время возле кафе и по 100 лампочек горит. Даже если это светодиодные лампы. Они все равно 7−8 ватт дают. Сколько будет? И с миру по нитке можно шубу сшить», — цитирует издание председателя Нацэнергохолдинга Талайбека Байгазиева.
Всем распределительным компаниям уже разослано сообщение о необходимости проведения рейдов в вечернее и утреннее время по всем районам стран. Они должны следить за отключением освещения, уточняет 24.kg.
Кыргызстан столкнулся с энергетическим кризисом на фоне маловодья в регионе. По данным «Электрических сетей» на 1 октября, объём воды в Токтогульском водохранилище составляет 12,3 миллиарда кубометров, что по сравнению с соответствующим периодом 2020 года ниже на 2,9 миллиарда кубометров. Токтогульская ГЭС является основным источником электроэнергии в стране, вырабатывая более 33% электричества от общего объёма.
Весной 2021 года Кыргызстан заключил соглашения с Узбекистаном и Казахстаном об обмене электроэнергией в объёме до 1650 млн кВт⋅ч до весны 2022 года, чтобы преодолеть кризис. Cтрана будет возвращать то же количество электроэнергии в летние месяцы до 2023 года.