«Huquqni muhofaza qiluvchilarimizda uning Ukrainadan boshlab Gruziyaga qadar harakatlanishi haqida dastlabki ma’lumot bor edi», — deya ma’lum qildi hukumat rahbari.
TV Pirveli telekanali ma’lumotlariga ko‘ra, siyosatchini Tbilisidagi uylardan birida qo‘lga olishgan. Hozirda Mixail Saakashvili Tbilisidan bir necha o‘n kilometr masofadagi Rustavi shahridagi qamoqxonada.
Hibsga olishdan oldin sobiq prezident o‘z Facebook sahifasida ushlashlariga yo‘l qo‘yib bergani aks etgan videoyozuvni e’lon qildi va 2 oktabrda Gruziyada bo‘lib o‘tadigan munitsipal saylovlarda ishtirok etishga chaqirdi. «Ovoz bering, uchinchi kuni hammamiz birgalikda g‘alabani nishonlaymiz. Men sizga yordam berish uchun keldim, boshqa ilojimiz yo‘q edi. Men hech narsadan qo‘rqmayman va sizni ham qo‘rqmaslikka chaqiraman», — deb yozdi Saakashvili.
Mixail Saakashvili 2004 yildan 2013 yilgacha Gruziya prezidenti bo‘lgan va o‘z vakolat muddati tugashidan biroz oldin mamlakatni tark etgan. Shundan so‘ng unga nisbatan to‘rtta jinoiy ish qo‘zg‘atilgan, ulardan ikkitasiga sud hukmi chiqarilgan. 2018 yilda bankir Sandro Girgvlianining o‘ldirilishi va deputat Valeriy Gelashvilining kaltaklanishi bo‘yicha Saakashvili sirtdan sud qilindi. Birinchisida u uch yilga, ikkinchisida olti yilga ozodlikdan mahrum etildi.
2020 yildan beri Mixail Saakashvili Ukraina islohotlar qo‘mitasini boshqarib kelmoqda; bir yil oldin prezident Vladimir Zelenskiy unga Ukraina fuqaroligini qaytarib berdi. Zelenskiyning matbuot kotibi Sergey Nikiforov mamlakat rahbari «Gruziyada eshitiladigan bunday yangiliklar va bayonotlar ohangidan» xavotirda ekanini qayd etib, konsullar Saakashviliga «barcha kerakli yordam»ni ko‘rsatishga harakat qilayotganini qo‘shimcha qildi.

Бывшего президента Грузии Михаила Саакашвили задержали и заключили под стражу. Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на премьера Грузии Ираклия Гарибашвили.
«У наших правоохранителей была предварительная информация о его передвижении, начиная с Украины и до Грузии», — заявил глава правительства.
По данным телеканала TV Pirveli, политика задержали в одной из квартир в Тбилиси. Сейчас Михаил Саакашвили находится в тюрьме города Рустави, расположенного в нескольких десятках километрах от Тбилиси.
Перед задержанием экс-президент в своём аккаунте на Facebook опубликовал видео, в котором допустил, что его задержат, и призвал принять участие в муниципальных выборах, которые пройдут в Грузии 2октября. «Отдайте свой голос, и третьего числа все вместе будем праздновать победу. Я приехал, чтобы помочь вам, другого выбора у нас не было. Я ничего не боюсь и призываю вас не бояться», — написал Саакашвили.
Михаил Саакашвили был президентом Грузии с 2004 по 2013 год и покинул страну незадолго до истечения своих полномочий. После этого против него было возбуждено четыре уголовных дел, по двум из них вынесены решения. В 2018 году Саакашвили заочно судили по делам об убийстве банкира Сандро Гиргвлиани и об избиении депутата Валерия Гелашвили. По первому его приговорили к трём годам лишения свободы, по второму — к шести.
С 2020 года Михаил Саакашвили возглавляет Исполнительный комитет реформ Украины, годом ранее президент Владимир Зеленский вернул ему украинское гражданство. Пресс-секретарь Зеленского Сергей Никифоров отметил, что глава страны обеспокоен «такими новостями и тоном заявлений, которые звучат в Грузии», и добавил, что консулы работают над тем, чтобы предоставить Саакашвили «всю необходимую помощь».