O‘zbekiston va Turkmaniston Afg‘oniston xalqiga yordam berishni davom ettirishni rejalashtirmoqda. Bu haqda mamlakatlar prezidentlari Shavkat Mirziyoyev va Gurbanguli Berdimuhamedov seshanba kuni OAV vakillari uchun brifingda ma’lum qilishdi.
O‘zbekiston prezidentining so‘zlariga ko‘ra, Afg‘onistondagi vaziyatning rivojlanishi mintaqadagi xavfsizlik va barqarorlikka ta’sir ko‘rsatadi.
«Bizning mamlakatlarimiz kelgusida ham Afg‘onistonda uzoq muddatli tinchlik va ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishni ta’minlash uchun afg‘on xalqiga hartomonlama yordam ko‘rsatishda davom etishga tayyor», — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlat rahbari Afg‘oniston bilan bog‘liq transmilliy loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha muzokaralarni davom ettirish bo‘yicha rejalar mavjudligini ham qayd etdi.
«Biz [Afg‘oniston bilan amalga oshirishni] rejalashtirgan yirik transmilliy loyihalarimiz, qanchalik qiyin bo‘lmasin, to‘xtab qolmasligi uchun, aksincha rivojlanib borishi uchun muzokaralarni davom ettirishga kelishdik. Chunki ushbu loyihalar kelajakda Afg‘oniston iqtisodiyoti oldinga katta qadam tashlashi uchun yordam beradi», — deya ta’kidladi u.
Shuningdek, Shavkat Mirziyoyev Afg‘oniston bo‘yicha dialog xalqaro tuzilmalar doirasida davom etishini qayd etdi.
Turkmaniston prezidenti «afg‘on muammosining prinsipial masalalari» bo‘yicha ikkala mamlakatning yondashuvlari bir-biriga o‘xshash ekanligini ta’kidladi.
«Turkmaniston va O‘zbekistonning afg‘on yo‘nalishida birga ishlashi ushbu mamlakatdagi siyosiy vaziyatning normallashuvi, iqtisodiyot va ijtimoiy sohaning tiklanishi, uning mintaqaviy va dunyo xo‘jaligi munosabatlariga keng jalb qilinishida faqatgina katta yordam berishi mumkin», — dedi Gurbanguli Berdimuhamedov.
Turkmaniston prezidenti 4−5 oktabr kunlari O‘zbekiston rasmiy tashrif bilan bo‘lib turibdi.
Gurbanguli Berdimuhamedov o‘tgan hafta TASSga bergan intervyusida Turkmaniston yangi afg‘on hukumati bilan yaqindan ishlashga tayyor ekanligini va ushbu mamlakatdagi vaziyatning normallushivga ko‘maklashishga tayyor ekanligini ta’kidlagan edi.
17 sentabr kuni Shavkat Mirziyoyev Shanxay hamkorlik tashkiloti sammitida Afg‘onistonning yangi hukumati bilan dialog qilishga chorladi va xorijiy banklardagi afg‘on aktivlarini qaytarishni taklif qilgan edi. 21 sentabr kuni BMT Bosh assambleyasining 76-sessiyasidagi chiqishida esa u «Afg‘onistonni yakkalab qo‘yish mumkin emas"ligini va mamlakatni katta muammolar bilan yolg‘iz qoldirish kerakmasligini ta’kidlagan edi.

Узбекистан и Туркменистан планируют и дальше оказывать помощь народу Афганистана. Об этом сообщили президенты Шавкат Мирзиёев и Гурбангулы Бердымухамедов в ходе брифинга для СМИ во вторник.
По словам президента Узбекистана, от развития ситуации в Афганистане «во многом зависит безопасность и устойчивость развития региона».
«Наши страны и в дальнейшем готовы оказывать всемерную помощь народу Афганистана в целях обеспечения долгосрочного мира и социально-экономического развития этой страны», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства отметил планы продолжить переговоры по реализации транснациональных проектов, связанных с Афганистаном.
«Наши крупные транснациональные проекты, которые мы запланировали [реализовать с Афганистаном], мы договорились, что всё равно, как бы ни было сложно, мы будем вести переговоры, чтобы не останавливать, а наоборот наращивались. Потому что эти проекты в будущем дадут большой скачок для экономики самого Афганистана», — подчеркнул он.
Шавкат Мирзиёев также отметил, что также будет продолжен диалог по Афганистану в рамках международных структур.
Президент Туркменистана отметил схожесть подходов двух стран «по принципиальным вопросам афганской проблематики».
«Взаимодействие Туркменистана и Узбекистана на афганском направлении способно принести только лишь большую пользу в деле нормализации политической ситуации в этой стране, восстановление экономики, социальной сферы, широко вовлечения в систему региональных и мирохозяйственных связей», — сказал Гурбангулы Бердымухамедов.
Президент Туркменистана посещает Узбекистан с официальным визитом 4−5 октября.
Гурбангулы Бердымухамедов на прошлой неделе в интервью ТАСС заявил, что Туркменистан готов тесно работать с новым афганским правительством и оказывать содействие для нормализации ситуации в этой стране.
17 сентября Шавкат Мирзиёев, выступая на саммите Шанхайской организации сотрудничества, призвал к диалогу с новой властью в Афганистане и предложил разморозить афганские активы в зарубежных банках. В выступлении на 76-й сессии Генассамблеи ООН 21 сентября он заявил, что «в нынешний непростой период нельзя допустить изоляции Афганистана, оставить его наедине с имеющимися большими проблемами».
Узбекистан реализует в Афганистане ряд крупных проектов. Среди них — строительство линии электропередачи «Сурхан — Пули-Хумри» мощностью 500 кВт, строительству железной дороги «Мазари-Шариф — Кабул — Пешавар — Термез» и другие.