Professional bokschilar Shahram G‘iyosov va Hasanboy Do‘smatov Belgradda (Serbiya) bo‘lib o‘tadigan jahon chempionatida ishtirok etadigan O‘zbekiston terma jamoasiga qo‘shilishdi. Jahon chempionati 22 oktabrdan 7 noyabrgacha bo‘lib o‘tadi, deb xabar berdi Turizm va sport vazirligi.
Shuningdek, terma jamoaning asosiy tarkibidan Nodirjon Mirzahmedov, Shahobiddin Zoirov, Mirazizbek Mirzahalilov, Abdumalik Xalokov, Mujibullo Tursunov, Asadxo‘ja Mo‘ydinxo‘jayev, Saidjamshid Jafarov, Odiljon Aslonov, Shohjahon Abdullayev, Madiyor Saidrahimov, Lazizbek Mullajonov joy oldi. Marat Qurbonov jamoa bosh murabbiyi bo‘ldi.
Rio Olimpiadasining kumush medali sovrindori, jahon va Osiyo chempioni Shahram G‘iyosov 2018 yilning yanvar oyida professional boksga o‘tganini e’lon qilgan edi. 2016 yilgi Olimpiya chempioni Hasanboy Do‘smatov 2019 yil noyabr oyida professional ringda muvaffaqiyatli debyut qildi.
Boks bo‘yicha 2019 yilgi so‘nggi jahon chempionatida o‘zbekistonlik bokschilar uchta oltin, bitta kumush va bitta bronza medalni qo‘lga kiritib, umumjamoa hisobida birinchi o‘rinni egallashgandi.

Профессиональные боксёры Шахрам Гиясов и Хасанбой Дусматов вошли в состав сборной Узбекистана, которая примет участие в чемпионате мира в Белграде (Сербия). Мировое первенство пройдёт с 22 октября по 7 ноября, сообщили в Министерстве туризма и спорта.
В составе сборной также выступят Нодиржон Мирзаахмедов, Шахобиддин Зоиров, Миразизбек Мирзахалилов, Абдумалик Халоков, Мужибулло Турсунов, Асадхожа Муйдинходжаев, Саиджамшид Жафаров, Одилжон Аслонов, Шохжахон Абдуллаев, Мадиёр Саидрахимов и Лазизбек Муллажонов. Главным тренером команды стал Марат Курбонов.
Серебряный призёр Олимпийских игр в Рио, чемпион мира и Азии Шахрам Гиясов объявил о переходе в профессиональный бокс в январе 2018 года. Олимпийский чемпион 2016 года Хасанбой Дусматов успешно дебютировал на профессиональном ринге в ноябре 2019 года.
На последнем чемпионате мира по боксу в 2019 году узбекские боксёры завоевали три золотых, одну серебряную и одну бронзовую медалей, заняв первое место в общекомандном зачёте.