O‘zbekiston Bosh prokuraturasi Gulistonda hokim o‘rinbosari fuqaroni kam ta’minlangan oilalar uchun qurilayotgan ko‘p qavatli arzonlashtirilgan uy-joylardan xonadon olish uchun ro‘yxatga qo‘yib, buning evaziga 400 dollar pora olayotgan paytida qo‘lga tushgani haqida xabar bergan edi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, 27 aprel kuni Fuqaro M.K. huquqni muhofaza qilish organlariga ariza bilan murojaat qilgan. Unda aytilishicha, viloyat hududiy «Chorvanasl» markazi Guliston tumani yetakchi mutaxassisi M.X. unga tumandagi «Yulduz» massivida kam ta’minlangan oilalar uchun qurilayotgan ko‘p qavatli arzonlashtirilgan uy-joylardan xonadon olishi uchun ro‘yxatga qo‘yishini aytib, evaziga 400 AQSh dollari so‘ragan.
M.X. bu ishni tuman hokimining o‘rinbosari B.S. orqali qilishini aytgan. M.X. so‘ralgan pulni olayotgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Sirdaryo Xabarlar ma’lumotlariga ko‘ra, sud mazkur jinoyat ishini mazmunan ko‘rib chiqib, sobiq tuman hokimi o‘rinbosari va ish bo‘yicha boshqa shaxslarga nisbatan hukm o‘qidi.
Nashrning qayd etishicha, B.Salimetovga Jinoyat kodeksining 168-moddasi 3-qismi «v» bandi (firibgarlik xizmat mavqeidan foydalanib sodir etilgan bo‘lsa) bilan 2 yil 6 oy muddatga davlat organlarida mansabdorlik va moddiy javobgarlik bilan bog‘liq lavozimlarda ishlash huquqidan mahrum qilingan holda BHMning 300 baravari miqdorida — 73,5 mln so‘m jarima jazosi tayinlandi.
Tuman hokimligining yetakchi mutaxassisi M.Xolbekovga 168-moddasi 2-qismi «b» bandi (firibgarlik bir guruh shaxslar tomonidan oldindan til biriktirib), 28,211-moddasi 1-qismi bilan (pora berishda ishtirok etish) 2 yil muddatga davlat organlarida mansabdorlik va moddiy javobgarlik bilan bog‘liq lavozimlarda ishlash huquqidan mahrum qilingan holda 2 yil 2 oy ozodlikni cheklash jazosini tayinladi.

В апреле Генеральная прокуратура Узбекистана сообщала о задержании заместителя хокима Гулистанского района Сырдарьи Бахтиёра Салиметова при получении 400 долларов за помощь во включении заявителя в список граждан, которые могут претендовать на жильё в доступных домах.
По данным ведомства, 27 апреля гражданин М. К. обратился с заявлением в правоохранительные органы. Сообщается, что при получении от него 400 долларов задержан ведущий специалист хокимията района М. Холбеков, который обещал через взятку заместителю хокима района Бахтиёра Салиметова включить мужчину в список нуждающихся в доступных домах, строящихся на массиве «Юлдуз».
На основе заявления о раскаянии ведущего специалиста М. Холбекова были продолжены оперативные мероприятия, в ходе которых задержали уже замхокима при получении 400 долларов за включение гражданина в список нуждающихся в доступном доме.
По данным Sirdaryo Xabarlar, объявлен судебный приговор в отношении бывшего замхокима и других лиц по данному делу.
Как отмечает издание, суд признал бывшего заместителя хокима Гулистанского района Бахтиёра Салиметова виновным по пункту «в» части 3 статьи 168 через статью 25 (покушение на мошенничество, совершенное с использованием служебного положения) Уголовного кодекса и приговорил к штрафу в размере 300 базовых расчётных величин (73,5 млн сумов) с лишением права занимать материально-ответственные должности в государственных органах на 2 года и 6 месяцев.
Ведущий специалист хокимията района М. Холбеков признан виновным по пункту «б» части 2 статьи 168 (покушение на мошенничество по предварительному сговору группой лиц) и части 1 статьи 211 через статью 28 (соучастие в даче взятки). Он приговорён к 2 годам и 2 месяцам ограничения свободы с лишением права занимать материально-ответственные посты в госорганах на 2 года.