Toshkentning Yakkasaroy tumani Bobur ko‘chasida, Pushkin maydoni yaqinida joylashgan Millatlararo munosabatlar va xorijiy davlatlar bilan do‘stlik aloqalari qo‘mitasi binosini rekonstruksiya qilish loyihasi 35,4 mlrd so‘mga baholanmoqda. Davlat xaridlari portaliga joylashtirilgan ma’lumotga Davletovuz Telegram kanali e’tibor qaratdi.
Foto: Yandeks.Xarita.
Tenderda qatnashish uchun «Trest-12» va Power Construction Planet (hozirda — Discover Invest) ariza topshirgan. 8 sentabr kuni tender komissiyasi 35,41 mlrd so‘m (raqobatchisi taklifidan 157,1 mln so‘m kam) va 214 kunlik muddat («Trest-12»da — 250 kun) taklif qilgan Discover Invest kompaniyasini g‘olib sifatida tanladi.
9 sentabr kuni Toshkent hokimligi huzuridagi «Yagona buyurtmachi xizmati» injiniring kompaniyasi Discover Invest bilan shartnoma imzoladi. Loyiha 2021 yilning ikkinchi choragida davlat budjeti daromadlarining ortiqcha bajarilgan qismi va mahalliy budjetga ajratiladigan mablag‘lar hisobidan moliyalashtiriladi.
Loyihada qo‘mita bino va inshootlarini rekonstruksiya qilish, tutash hududni ko‘kalamzorlashtirish va obodonlashtirish, ko‘cha va yo‘llarni asfaltlash, shuningdek, piyodalar yo‘ligini chorqirra tosh bilan qoplash ko‘zda tutilgan.
Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Millatlararo munosabatlar va xorijiy mamlakatlar bilan do‘stlik aloqalari qo‘mitasi 2017 yil may oyida Respublika baynalmilal markazi hamda Xorijiy mamlakatlar bilan do‘stlik va madaniy-ma’rifiy aloqalar jamiyatlari kengashi bazasida tashkil etilgan.
Korxona va tashkilotlarning yagona davlat reyestri (KTYADR) ma’lumotlariga ko‘ra, Discover Invest 2008 yil sentabrida ro‘yxatga olingan. 67 foiz ulush Ismoil Isroilov, 33 foizi esa kompaniya rahbari hisoblangan Abdurasul Zohidovga tegishli.
Ismoil Isroilov ilgari Akfa Engineering and Management kompaniyasi direktori va direktor o‘rinbosari bo‘lib ishlagan. Shuningdek, u Kolorpak bosmaxonasida (36,7 foiz) va Zo‘r TV teleradiokanalida (50 foiz) ulushlarga ega. 2020 yil yanvarida Abdurasul Zohidov Discover Invest kompaniyasi direktori sifatida «Do‘stlik» ordeni bilan taqdirlandi (u Tashkent City va Ashxobod bog‘lari, Kongress markazi bo‘lgan Hilton mehmonxonasi, Imzo va Artel zavodlari, Akfa Medline va boshqa inshootlarni qurgan).
Intellektual mulk agentligining «Intellektual Mulk» axborot-qidiruv tizimiga ko‘ra, Discover Invest savdo belgisi Power Construction Planet (hozirgi — Discover Invest) kompaniyasiga tegishli bo‘lib, belgini (patentni) ro‘yxatdan o‘tkazish uchun ariza yagona ta’sischisi Toshkent hokimi Jahongir Ortiqxo‘jayev bo‘lgan J-United Group tomonidan berilgan. Bu kompaniya jami 200 dan ortiq savdo belgilariga egalik qiladi.

Реконструкция здания Комитета по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами, находящегося возле сквера Пушкина на улице Бабура, 45 в Яккасарайском районе Ташкента, оценивается в 35,4 млрд сумов. Информация об этом опубликована на портале государственных закупок, обратил внимание Telegram-канал Davletovuz.
Заявку на участие в тендере подавали компании «Трест-12» и Power Construction Planet (ныне — Discovery Invest). 8 сентября тендерная комиссия выбрала победителем Discover Invest с предложением 35,41 млрд сумов (на 157,1 млн сумов меньше предложенного конкурентом) и сроком реализации в 214 дней (у «Трест-12» — 250 дней).
9 сентября инжиниринговая компания «Служба единого заказчика» при хокимияте Ташкента заключила соглашение с Discover Invest. Проект будет финансироваться за счёт перевыполненной части доходов госбюджета во втором квартале 2021 года и средств, выделенных местному бюджету.
Проектом предусмотрена реконструкция зданий и сооружений комитета, с благоустройством и озеленением прилегающей территории, асфальтированием проездов и дорожек, а также покрытием тротуаров брусчаткой.
Комитет по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Кабинете министров был образован в мае 2017 года на базе Республиканского интернационального культурного центра и Совета обществ дружбы и культурно-просветительских связей с зарубежными странами.
Согласно данным Единого государственного регистра предприятий и организаций, компания Discover Invest зарегистрирована в сентябре 2008 года. Долей в 67% владеет Исмаил Исраилов, 33% — Абдурасул Захидов, который также является руководителем компании.
Исмаил Исраилов ранее работал директором и замдиректора Akfa Engineering and Management. Он также имеет доли в типографии Kolorpak (36,7%) и телерадиоканале Zo’r TV (50%). Абдурасул Захидов в январе 2020 года был награжден орденом «Дустлик» в качестве директора Discover Invest (строила парки Tashkent City и «Ашхабад», гостиницу Hilton с конгресс-центром, завод Imzo и Artel, Akfa Medline и другие объекты).
Согласно информационно-поисковой системе «Интеллектуал мулк» Агентства по интеллектуальной собственности, торговым знаком Discover Invest владеет Power Construction Planet (ныне — Discovery Invest), а заявку на регистрацию знака (патента) подавала J-United Group, единственным учредителем которой является хоким Ташкента Джахонгир Артыкходжаев. Эта компания в общей сложности владеет более чем 200 товарных знаков, включая Discovery Invest Akfa.