Renault kompaniyasi hamkori Roodell bilan O‘zbekistondagi ishlab chiqarish va tijoriy faoliyatini yo‘lga qo‘ymoqda. Bu haqda kompaniya matbuot xizmati «Gazeta.uz»ga ma’lum qildi.
Renault Rossiya va MDH bosh direktori Yan Ptachekning ma’lum qilishicha, bozordagi mavjudlik Renault avtomobillarini mahalliy yig‘ish va dilerlik tarmog‘ini rivojlantirishni nazarda tutadi.
Renault O‘zbekiston bozoriga SUV segmentidagi modellarni taqdim etadi. Ilk avtomobillar mijozlarga noyabrdayoq taqdim etiladi: dastlab sotuvga Renault Arkana kupe-krossoveri va Renault Kaptur shahar krossoveri, keyinroq esa — yangi avlod Renault Duster yo‘ltanlamasi chiqariladi.
O‘zbekiston hududida Renault dilerlik tarmog‘ini rivojlantirish bozor talablariga ko‘ra bosqichma-bosqich amalga oshiriladi. Birinchi bosqichda Toshkentdagi ikkita dilerlik markazida Renault sotish va xizmat ko‘rsatish amalga oshiriladi.
«Gazeta.uz» Jizzaxdagi ADM-Jizzakh zavodida LADA va Renault avtomobillarini yig‘ishni yo‘lga qo‘yish rejalashtirilayotgani haqida yozgan edi. Investitsiya dasturiga ko‘ra, loyihaviy quvvati yiliga 100 ming dona avtomobilni tashkil etadi. Loyiha 60,9 mln dollarga baholangan bo‘lib, uning 33,3 mln dollarini 2021 yilda o‘zlashtirish belgilangan.
Spot nashrining yozishicha, Renault Group Lada rusumli avtomobillarni yetkazib berish bilan O‘zbekiston bozoriga kirib kelgan. Bozorda Lada va Kia avtomobillarini sotishni yo‘lga qo‘ygan Roodell uning mahalliy hamkori hisoblanadi.

Renault начинает производственную и коммерческую деятельность в Узбекистане совместно с компанией-партнёром Roodell. Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе компании.
Генеральный директор Renault Россия и СНГ Ян Птачек заявил, что присутствие на рынке предполагает долгосрочный проект по локальной сборке автомобилей Renault и развитие дилерской сети.
Renault представит на рынке Узбекистана модели сегмента SUV. Первые автомобили будут доступны для клиентов уже в ноябре: сначала в продажу поступят купе-кроссовер Renault Arkana и городской кроссовер Renault Kaptur, а чуть позднее — новое поколение внедорожника Renault Duster.
Развитие дилерской сети Renault на территории Узбекистана будет происходить постепенно, в соответствии с запросами рынка. На первом этапе продажи и сервис Renault будут осуществляться в двух дилерских центрах в столице страны, Ташкенте.
В компании Roodell сообщили «Газете.uz» цены на модели Renault в Узбекистане:
• Arkana — от 230 879 300 сумов;
• Duster — от 225 108 500 cумов;
• Kaptur — от 221 115 600 сумов.
В России цена Arkana стартует от 1,3 млн рублей ($18,3 тысячи), Kaptur — от 1,22 млн рублей ($17,1 тысячи), Duster — от 1,01 млн рублей ($14,3 тысячи).
В конце декабря «Газета.uz» сообщала, что сборку автомобилей LADA и Renault планирует наладить завод ADM-Jizzakh в Джизаке. Согласно инвестпрограмме, проектная мощность составит 100 тысяч автомобилей в год. Проект оценивается в 60,9 млн долларов, из них 33,3 долларов намечалось освоить в 2021 году.
Renault Group вышла на рынок Узбекистана с поставок автомобилей марки Lada (является частью Renault Group). Местным партнером выступает Roodell, которые уже продают тут Lada и Kia.