Siyosiy sohada O‘zbekiston prezidenti «yagona Xitoy siyosati»ni hamda «uch yovuz kuch» — terrorizm, ekstremizm va separatizmga qarshi qat’iy kurashni doimiy qo‘llab-quvvatlashini bildirdi.
Bundan tashqari, koronavirus pandemiyasiga qarshi kurashda ko‘rsatilayotgan katta amaliy yordam, shu jumladan vaksinalar o‘z vaqtida yetkazib berilayotgani va ularni birgalikda ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilgani uchun minnatdorlik bildirildi.
Rais Si Szinpin, o‘z navbatida, Xitoy O‘zbekistonning suvereniteti, mustaqilligi va hududiy yaxlitligini, shuningdek, mamlakatda amalga oshirilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy yangilanishlar dasturini qat’iy qo‘llab-quvvatlashini ta’kidladi.
Savdo-iqtisodiy sohada yetakchilar tovar ayirboshlash sezilarli o‘sayotganini qayd etdilar. Xitoy bozoriga zarur mahsulotlar, eng avvalo qishloq xo‘jaligi tovarlarini ilgari surish maqsadida joriy yil noyabr oyida Shanxay shahrida o‘tadigan to‘rtinchi Import tovarlar xalqaro ko‘rgazmasida O‘zbekiston faol ishtirok etishiga kelishib olindi.
Besh yillik Savdo-iqtisodiy hamkorlik dasturini tayyorlash, unga strategik ahamiyatga ega, shu jumladan innovatsiyalar, sun’iy intellekt, raqamli texnologiyalar va elektron tijorat sohalari bo‘yicha loyihalarni kiritish masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
Kambag‘allikni kamaytirish masalalarida tajriba va bilim almashish muhim yo‘nalish sifatida belgilab olindi.
O‘zbekiston va Xitoy rahbarlari Xitoyni mintaqa bilan bog‘laydigan va «Bir makon, bir yo‘l» tashabbusi doirasida Yevroosiyo transqit’aviy tranzit yo‘lagini shakllantiradigan samarali transport yo‘nalishlarini rivojlantirish zarurligini ta’kidladilar.
Fan va ta’lim, sog‘liqni saqlash va aholini emlash, sport, turizm, madaniyat va boshqa yo‘nalishlarda hamkorlikni kengaytirish uchun imkoniyatlar mavjud ekani qayd etildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev hamkasbi va do‘st Xitoy xalqiga 2022 yilda Pekin shahrida o‘tkaziladigan qishki Olimpiya o‘yinlari muvaffaqiyatli o‘tkazilishini tiladi.
Joriy yil yakunigacha O‘zbekiston-Xitoy hukumatlararo qo‘mitasining navbatdagi yig‘ilishini o‘tkazish, shuningdek, diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligini nishonlash bo‘yicha qo‘shma dasturni tayyorlashga kelishib olindi.
Davlat rahbarlari Afg‘onistonda mustahkam tinchlik o‘rnatish va iqtisodiy taraqqiyotga erishish masalalarini ham ko‘rib chiqdilar. Afg‘on xalqiga ko‘maklashish maqsadida SHHT va boshqa formatlar doirasidagi muloqotni davom ettirish haqida kelishuvga erishildi.
«Sinxua» agentligining qayd etishicha, Si Szinpin ikki davlat o‘rtasidagi savdo va sarmoyalar hajmini oshirish hamda raqamli moliya va transchegaraviy elektron tijorat kabi sohalardagi hamkorlikni kengaytirishni taklif qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Xitoy O‘zbekistondan ko‘proq ekologik toza va yuqori sifatli qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini sotib olishga tayyor.
XXR raisi Xitoyning koronavirusga qarshi kurashishda O‘zbekiston bilan hamkorlik qilish, shuningdek, mamlakatga vaksina ishlab chiqarish bo‘yicha mintaqaviy markaz qurishga yordamlashish va sog‘liqni saqlash tizimidagi salohiyatini oshirishida ko‘maklashishga tayyorligini bildirdi.
U mintaqaviy havfsizlik va barqarorlikni ta’minlash uchun huquq-tartibot va xavfsizlik sohasida ikki davlat aloqalarini jadallashtirishni ham taklif qildi.
«Sinxua» ma’lumotlariga ko‘ra, Shavkat Mirziyoyev «Si Szinpin tomonidan ilgari surilgan odamlarga qaratilgan falsafa hamda Global taraqqiyot tashabbusini yuqori baholaydi va qat’iy qo‘llab-quvvatlaydi» va «davlat boshqaruvi sohasida Xitoy tajribasini hisobga olishga tayyor».
«O‘zbekiston prezidenti O‘zbekistonning COVIDga qarshi kurashishida Xitoyning beqiyos yordami uchun minnatdorchilik bildirdi hamda O‘zbekiston Xitoyning asosiy manfaatlariga taalluqli masalalarda Xitoyni qat’iy qo‘llab-quvvatlashi, yangi koronavirusning kelib chiqishini aniqlashni siyosiylashtirishga qarshi chiqishini qo‘shimcha qildi», — deyiladi xabarda.
Eslatib o‘tamiz, avgust oyida Amerika razvedkasi COVID-19 kelib chiqishi haqidagi ikkinchi hisobotini e’lon qilgan edi. Unda uchta taxmin ilgari surilgan. Jumladan, koronavirus Xitoy tomonidan biologik qurol sifatida foydalanish uchun ishlab chiqilmagan, Xitoy hukumati kasallikning birinchi o‘choqlari paydo bo‘lguncha COVID-19 haqida bilmagan. Shu bilan birgalikda, razvedka xodimlari xulosalar yakuni emasligini, koronavirus sun’iy ravishda ishlab chiqilgani haqidagi taxmin oxiriga qadar istisno qilinmasligini ta’kidlashgan.
O‘z navbatida, Xitoy yana bir marta Amerika tomonini koronavirus kelib chiqishi haqidagi masalani siyosiylashtirmaslik, Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotiga bosim o‘tkazishni to‘xtatishga chaqirdi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 27 октября провел телефонный разговор с председателем КНР Си Цзиньпином, сообщила пресс-служба главы государства.
В политической сфере Шавкат Мирзиёев выразил неизменную поддержку «политики единого Китая» и решительной борьбе против «трех сил зла» — терроризма, экстремизма и сепаратизма, говорится в сообщении.
Кроме того, выражена признательность китайской стороне за практическую помощь в противостоянии пандемии коронавируса, включая своевременные поставки и совместное производство вакцин.
В торгово-экономической сфере лидеры отметили заметный рост показателей товарооборота. Для продвижения поставок продукции на китайский рынок, прежде всего сельскохозяйственных товаров, достигнута договоренность об активном участии Узбекистана в четвертой Международной выставке импортных товаров, которая состоится в ноябре этого года в Шанхае.
Стороны обсудили подготовку пятилетней Программы торгово-экономического сотрудничества, с включением в нее стратегических проектов, в том числе в сфере инноваций, искусственного интеллекта, цифровых технологий и электронной коммерции.
В качестве ключевого направления взаимодействия обозначен обмен опытом и знаниями в вопросах снижения бедности.
Главы Узбекистана и Китая выступили за развитие системы эффективных транспортных маршрутов, связывающих Китай с регионом и формирующих Евразийский трансконтинентальный транзитный коридор в рамках инициативы «Пояса и пути».
Стороны договорились провести очередное заседание узбекско-китайского Межправительственного комитета до конца этого года, а также подготовить совместную программу празднования 30-летия установления дипломатических отношений.
Главы государств также рассмотрели вопросы установления прочного мира и экономического развития Афганистана. Договорились продолжить диалог в рамках ШОС и других форматов с целью оказания содействия афганскому народу.
По данным агентства «Синьхуа», Си Цзиньпин также предложил двум странам расширить масштабы торговли и инвестиций и задействовать потенциал своего сотрудничества в таких областях, как цифровые финансы и трансграничная электронная коммерция.
По его словам, Китай готов импортировать больше экологически чистой и высококачественной сельскохозяйственной продукции из Узбекистана.
Председатель КНР заявил, что Китай готов к углублению сотрудничества с Узбекистаном в противодействии пандемии коронавируса, а также помочь стране построить региональный центр по производству вакцин и усилить наращивание потенциала в системе здравоохранения.
Он также предложил двум странам активизировать сотрудничество в сфере правопорядка и безопасности, чтобы обеспечить региональную безопасность и стабильность.
«Синьхуа» отмечает, что Шавкат Мирзиёев «высоко оценивает и твердо поддерживает философию, ориентированную на людей, и Глобальную инициативу развития, выдвинутую Си Цзиньпином», и «готов учиться на опыте Китая в области государственного управления».
«Президент Узбекистана также выразил признательность за бескорыстную помощь Китая в борьбе Узбекистана с пандемией COVID-19, добавив, что Узбекистан твердо поддерживает позицию Китая по вопросам, касающимся основных интересов Китая, и выступает против политизации отслеживания происхождения нового коронавируса», — говорится в сообщении.
В конце августа американская разведка рассекретила второй отчет о происхождении COVID-19. Сотрудники ведомства достигли консенсуса по трем тезисам. В частности, что коронавирус не был разработан Китаем для использования в качестве биологического оружия, а китайские власти не знали о COVID-19 до возникновения первых очагов заболевания. Вместе с тем сотрудники разведки не считают выводы окончательными, а версия об искусственном происхождении коронавируса не исключается до конца.
В свою очередь, Китай снова призвал американскую сторону прекратить политизировать вопрос о происхождении коронавируса, перестать оказывать давление на Всемирную организацию здравоохранения.
13 октября ВОЗ после долгой подготовительной работы сообщила о создании новой группы независимых экспертов, которые займутся поисками истоков SARS-CoV-2. В Пекине в четверг предостерегли от политизированного подхода к исследованию, заявив, что оно поддержит усилия международной организации.
Китай неоднократно отвергал теории о том, что вирус мог распространился из лаборатории в стране, и заявлял, что больше посещений для изучения его происхождения не требуется.