Rossiya hududida vaqtincha bo‘lib turgan O‘zbekiston fuqarolari uchun majburiy ro‘yxatdan o‘tish (bo‘lib turgan joyida hisobga qo‘yish) muddati 7 kundan 15 kunga uzaytirilishi mumkin. O‘zbekiston Ichki ishlar vazirligi tomonidan tayyorlangan prezident qarori loyihasiga tushuntirish xatida bu haqda so‘z boradi.
Hujjat 2021 yil 17 iyun kuni Toshkent va Moskva shaharlarida diplomatik kanal orqali imzolangan O‘zbekiston va Rossiya hukumatlari o‘rtasida O‘zbekiston fuqarolarining Rossiya hududida va Rossiya fuqarolarining O‘zbekiston hududida bo‘lishlari tartibi to‘g‘risidagi bitimni tasdiqlashni nazarda tutadi.
O‘zbekiston IIVning qayd etishicha, Rossiya Federatsiyasi hududida ro‘yxatdan o‘tish tartibi RF vakolatli organlari tomonidan qiyinlashtirilishi oqibatida (mehnat faoliyatni amalga oshirish bo‘yicha patent rasmiylashtirish) ushbu davlat hududida o‘z mehnat faoliyatini olib borayotgan migrantlarga bir qator qiyinchiliklar yuzaga kelitirib chiqarmoqda. Natijada, ular tomonidan sodir etilishi mumkin bo‘lgan migratsiya sohasidagi huquqbuzarliklar sodir etilmoqda.
Xuddi shunday qonun loyihasini tayyorlagan Rossiya IIVning ta’kidlashicha, Rossiyada ro‘yxatdan o‘tish bo‘yicha taklif etilayotgan tartiblar hozirda Belarus, Armaniston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Tojikiston fuqarolariga nisbatan qo‘llanilmoqda.

Срок обязательной регистрации (постановки на учёт по месту пребывания) граждан Узбекистана, временно пребывающих на территории России, может быть увеличен с 7 до 15 дней с даты въезда. Об этом говорится в пояснительной записке к проекту постановления президента, подготовленному Министерством внутренних дел Узбекистана.
Документ предполагает утверждение Соглашения между правительствами Узбекистана и России о порядке пребывания граждан Узбекистана на территории России и граждан России на территории Узбекистана, подписанное 17 июня в Ташкенте и Москве. Оно направлено на создание благоприятных условий для пребывания граждан государства одной страны на территории государства другой страны.
Как отмечает МВД Узбекистана, усложнение компетентными органами России порядка регистрации (оформление патента на осуществление трудовой деятельности) создало ряд трудностей для трудовых мигрантов. Это, в свою очередь, становится причиной нарушения ими миграционного законодательства.
МВД России, подготовившее аналогичный законопроект, отмечает, что предлагаемый порядок регистрации в России уже применяется по отношению к гражданам Беларуси, Армении, Казахстана, Кыргызстана и Таджикистана.