Markaziy Osiyoning aholisi eng zich hududlardan biri hisoblangan O‘zbekistonning Farg‘ona viloyatidagi kichik qishloqni tasavvur qiling. Bu yerda, huddi boshqa aholi yashash maskanlarida bo‘lgani kabi, xavfsiz ichimlik suvidan foydalanish imkoni mavjud emas hamda foydalanuvchilarning qariyb uchdan ikki qismi kuniga ko‘pi bilan olti soat davomida suv olishlari mumkin. Natijada, ushbu hududda yashovchi bolalar va
kattalar suv orqali yuqadigan kasalliklar oqibatidagi o‘lim holatlarining yanada yuqori ko‘rsatkichlariga to‘qnash keladilar.
Endi esa o‘zingizni Farg‘ona viloyatidagi aynan shu tumanning xokimi deb tasavvur qiling: siz aholi eski suv ta’minoti tizimidan qolgan ariqlardan ifloslangan suvni ichmasligi uchun infratuzilmani yaxshilashni istaysiz. Biroq, bu infratuzilmaviy loyihalarni qanday moliyalashtirish mumkin?
Xavfsiz va arzon ichimlik suvidan foydalanish inson huquqi hamda Barqaror rivojlanish maqsadlari 6 dasturining (BRM 6) asosiy vazifalaridan biri hisoblanadi. Lekin, rivojlanish sohasidagi loyihalarning moliyalashtirilishi yetarli bo‘lmaganligi sababli (COVID-19 inqirozining ijtimoiy-iqtisodiy oqibatlari va ekologik tahdidlar bilan birgalikda), O‘zbekistonning 2030 yilgacha bu va boshqa BRMga erishishi qiyin kechishi ehtimoldan yiroq emas.
O‘zbekiston hukumati, Barqaror rivojlanish sohasidagi kun tartibiga qat’iy sodiqligiga qaramay, mamlakat ehtiyojlarini qondirish sohasidagi moliyalashtirish taqchilligining o‘sishiga duch kelmoqda. 2019 yildagi baholashga ko‘ra, milliy BRMga erishish uchun har yili kamida 6 milliard AQSh dollari hajmidagi qo‘shimcha investitsiayalar talab etiladi. Yangi baholashga ko‘ra COVID-19 ta’siri oqibatlarini bartaraf etish 4 milliard AQSh dollari yoki mamlakat YAIMning 7 foizini talab qiladi.
Rivojlanish sohasidagi loyihalar uchun xususiy moliyalashtirishni jalb qilish
Moliyalashtirishning ushbu taqchilligini bartaraf etish maqsadida ham davlat, ham xususiy resurslarni safarbar etish uchun salmoqli qo‘shimcha va muntazam sa’y-harakatlar talab etiladi. Davlat va xususiy sarmoyalarni jalb qilishga doir choralarning biri sifatida O‘zbekiston Hukumati tomonidan milliy BRM maqsadlari va ko‘rsatkichlariga erishishga qaratilgan loyihalarni moliyalashtirish maqsadida impakt-investorlar va institutsional xaridorlarning mablag‘larini jalb qilish uchun BRM suveren obligatsiyalari muomalaga chiqarildi.
Ushbu maqsadda BRM obligatsiyalari Hadli bitimi ishlab chiqilgan bo‘lib, unda qaysi loyihalar moliyalashtirish olish huquqiga ega ekanligi, obligatsiyalardan tushumlar qanday kuzatilishi va nazorat qilinishi, shuningdek obligatsiyalar muomalasi davomida hisobotlar qay tariqa taqdim etilishi ko‘rsatilgan.
Yangi obligatsiyalar yettita viloyatda BRMga yo‘naltirilgan davlat loyihalarini moliyalashtirish imkonini beradi: ta’lim (BRM 4), suv resurslarini boshqarish (BRM 6), salomatlik (BRM 3), yashil transport (BRM 9 va BRM 11), isloflanishga qarshi kurash (BRM 11), tabiiy resurslarni boshqarish (BRM 13 va 15) hamda yashil energiya (BRM 7).
Masalan, suv ta’minoti infratuzilmasini qurish bo‘yicha loyiha Farg‘ona viloyatining chekka tumanlaridagi aholi uchun xavfsiz va arzon ichimlik suvidan foydalanish imkonini yaratishi va shu tariqa bir nechta BRMga erishishga yordam berishi mumkin. Muvofiq ravishda, bunday loyiha BRM obligatsiyalari sotuvidan tushgan mablag‘lar hisobiga moliyalashtirishni olish huquqiga ega.
Mamlakat uchun bu — BRMga erishish yo‘lidagi muhim olg‘a qadam. Moliyalashtirishning ushbu yangi manbai tufayli mamlakat Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish tomon yanada yaqinlashmoqda.
O‘zbekistonning BRM obligatsiyalari xorijiy investorlar uchun qanchalik jozibali?
Barqaror rivojlanish sohasidagi loyihalarda xususiy sektorning yanada keng ishtirokini rag‘batlantirish maqsadida O‘zbekiston Hukumati 2017 yildayoq yanada ochiqroq bozor iqtisodiyotiga o‘ta boshlagan.
Iqtisodiy siyosatning asosiy choralari narxlar, savdo tariflari va ayriboshlash kursini liberallashtirishni, iqtisodiyotni xususiy tashabbuslar, xalqaro savdo uchun ochishni, korxonalar va uy xo‘jaliklariga to‘g‘ridan-to‘g‘ri soliqlarni qisqartirishni qamrab olgan. Bunday liberallashtirilgan iqtisodiy siyosat O‘zbekistonga butun dunyodagi biznes vakillari uchun jozibali bo‘lishga yordam berdi.
Islohotlarning uzoqni ko‘zlovchi kun tartibi natijasi o‘laroq, O‘zbekiston 2021 yilning iyul oyida London fond birjasida BRM obligatsiyalarini joylashtirgan dunyodagi birinchi davlatlardan biri bo‘ldi. Qisqa vaqt ichida ushbu obligatsiyalarga bo‘lgan talab o‘sa boshladi, shuningdek foiz stavkasi O‘zbekiston uchun foydali ko‘rsatkichda saqlanib qoldi. Jahon investorlari tomonidan bildirilgan yuqori qiziqish O‘zbekistonga nisbatan moliyaviy ishonchning ortib borayotganidan dalolat berib, investorlarning Hukumat tomonidan amalga oshirilayotgan islohotlarga bo‘lgan ishonchini tasdiqlaydi.
Butun dunyoda BRM obligatsiyalari xalqaro institutsional investorlar uchun jozibador ekanligi aksariyat holatlarda obuna limitining oshib ketishiga sabab bo‘ladi. Biroq, emitent-davlatlar tomonidan mablag‘lardan foydalanish yuzasidan ishonchli va aniq monitoring hamda hisobot ta’minlanishi, shuningdek moliyalashtirish uchun tanlangan loyihalar qay tariqa BRMga erishishga sezilarli ta’sir ko‘rsatishining namoyon etilishi kutilmoqda.
Aslini olganda, Butunjahon bankining ma’lumotlariga ko‘ra, «investorlarga nafaqat o‘z portfellaridagi ekologik, ijtimoiy va boshqaruv tavakkallarini kamaytirishni, balki investitsiyalari jamiyatning turmushiga hissa qo‘shishda yordam berayotganini ko‘rsatadigan ma’lumot kerak».
Hozirda BMTTD va mamtakatimiz Hukumati BRM obligatsiyalari tomonidan moliyalashtiriladigan loyihalarning amalga oshirilishini har tomonlama va shaffof monitoring qilishni ta’minlash ustida ish olib borib, investorlar va keng jamoatchilikni O‘zbekiston tomonidan rivojlanish sohasidagi vazifalarga erishilishiga investitsiyalarning ta’siriga doir zarur axborot bilan ta’minlashga intilmoqdalar.

Представьте себе небольшое селение в Ферганской области Узбекистана — в одном из самых густонаселённых районов Центральной Азии. Здесь, как и во многих других населённых пунктах, нет доступа к безопасной питьевой воде, и около двух третей пользователей получают воду менее шести часов в день. Как следствие, дети и взрослые в этих районах сталкиваются с более высокими показателями смертности от болезней, передаваемых через воду.
Теперь представьте себя хокимом этого района Ферганской области: вы хотите улучшить инфраструктуру, чтобы жители не пили загрязнённую воду из арыков, оставшихся от старой системы водоснабжения. Но как профинансировать эти инфраструктурные проекты?
Доступ к безопасной и доступной питьевой воде является правом человека и одной из основных задач Цели устойчивого развития 6 (ЦУР 6). Однако достижение Узбекистаном этой и других ЦУР к 2030 году, вероятнее всего, будет затруднено из-за недостаточного финансирования проектов в области развития (в сочетании с социально-экономическими последствиями кризиса COVID-19 и экологическими угрозами).
Правительство Узбекистана, несмотря на твёрдую приверженность Повестке дня в области устойчивого развития, сталкивается с растущим дефицитом финансирования для удовлетворения потребностей страны. По оценкам 2019 года, для достижения национальных ЦУР потребуются дополнительные ежегодные инвестиции в размере не менее 6 млрд долларов США. Согласно новым оценкам, устранение последствий воздействия COVID-19 потребует дополнительного внешнего финансирования в размере около 4 млрд долларов, или 7% от ВВП страны.
Привлечение частного финансирования для проектов в области развития
Чтобы восполнить этот дефицит финансирования, требуются значительные дополнительные и регулярные усилия для мобилизации как государственных, так и частных ресурсов. В качестве одной из мер по привлечению государственного и частного капиталов правительство Узбекистана выпустило суверенные облигации ЦУР для привлечения средств импакт-инвесторов и институциональных покупателей, чтобы профинансировать проекты, призванные помочь в достижении национальных целей и показателей ЦУР.
Для этого была разработана Рамочная программа облигаций ЦУР, в которой указано, какие проекты имеют право на получение финансирования, как будут отслеживаться и контролироваться поступления от облигаций и каким образом будет предоставляться отчётность на протяжении всего периода обращений облигаций.
Новые облигации помогут профинансировать государственные проекты, ориентированные на ЦУР, в семи областях: образование (ЦУР 4), управление водными ресурсами (ЦУР 6), здоровье (ЦУР 3), «зелёный» транспорт (ЦУР 9 и ЦУР 11), борьба с загрязнением (ЦУР 11), управление природными ресурсами (ЦУР 13 и 15) и «зелёная» энергия (ЦУР 7).
Например, проект по строительству инфраструктуры по водоснабжению мог бы обеспечить равный доступ к безопасной и доступной питьевой воде для жителей отдаленных районов Ферганской области и таким образом способствовать достижению нескольких ЦУР. Соответственно, такой проект имеет право получить финансирование за счёт средств от продажи облигаций ЦУР.
Для страны это важный шаг вперёд в вопросе достижения ЦУР. Благодаря этому новому источнику финансирования страна становится ближе к достижению Целей устойчивого развития.
Насколько облигации ЦУР Узбекистана привлекательны для иностранных инвесторов?
Чтобы стимулировать более широкое участие частного сектора в проектах в сфере устойчивого развития, правительство Узбекистана ещё в 2017 году начало переход к более открытой рыночной экономике.
Ключевые меры экономической политики включали либерализацию цен, торговых тарифов и обменного курса, открытие экономики для частных инициатив, международной торговли и снижение прямых налогов на предприятия и домохозяйства. Эта политика экономической либерализации помогла Узбекистану значительно повысить свою инвестиционную привлекательность для представителей бизнеса со всего мира.
Амбициозная повестка реформ проложила путь к тому, чтобы Узбекистан стал одной из первых стран в мире, разместивших облигации ЦУР на Лондонской фондовой бирже в июле 2021 года. За короткое время спрос на эти облигации был превышен, при этом процентная ставка осталась выгодной для Узбекистана. Проявленный высокий интерес со стороны мировых инвесторов свидетельствует о растущем финансовом доверии к Узбекистану, а также подтверждает доверие инвесторов к реформам, реализуемым правительством.
Во всём мире облигации ЦУР привлекательны для международных институциональных инвесторов, что во многих случаях приводит к превышению лимита подписки. Но ожидается, что страны-эмитенты обеспечат надёжный и точный мониторинг и отчётность об использовании средств, а также продемонстрируют, как выбранные для финансирования проекты оказывают существенное влияние на достижение ЦУР.
Фактически, согласно информации Всемирного банка, «инвесторам нужны данные, которые показывают не только то, как они могут снизить экологические, социальные и управленческие риски в своих портфелях, но и то, как их инвестиции помогают вносить вклад в жизнь общества».
В настоящее время ПРООН и правительство работают над обеспечением всестороннего и прозрачного мониторинга реализации проектов, финансируемых со стороны облигаций ЦУР, а также стремятся обеспечить инвесторов и широкую общественность всей необходимой информацией о влиянии инвестиций на достижение Узбекистаном задач в области развития.