«Ipak yo‘li» turizm xalqaro universiteti «Ipak yo‘li» turizmva madaniy meros xalqaro universiteti etib qayta nomlanadi. O‘zbekiston prezidentining 30 oktabrdagi qarorida bu haqda so‘z boradi.
Shuningdek, «Ipak yo‘li» turizm va madaniy meros xalqaro universiteti Shanxay Hamkorlik Tashkilotiga a’zo davlatlarning turizm, madaniy merosni boshqarish va muzeyshunoslik sohalarida kadrlar tayyorlovchi tayanch oliy ta’lim muassasasi hamda ushbu sohalarni ilmiy va innovatsion tadqiq etish bo‘yicha ilmiy muassasaga aylantiriladi.
2022/2023 o‘quv yilidan boshlab Shahrisabz, Marg‘ilon va Xiva turizm va servis kollejlari negizida oliy ta’lim tizimi bilan integratsiyalashgan ta’lim dasturlari asosida kadrlar tayyorlaydigan Shahrisabz, Marg‘ilon va Xiva turizm va madaniy meros texnikumlari tashkil etiladi.
Ushbu texnikumlar, shuningdek, Turizmni rivojlantirish instituti, Andijon, Zomin va Bo‘stonliq turizm va servis kollejlarihamda Toshkent turizm va biznes kollejini Turizm va sport vazirligi тузилмасиданUniversitet tuzilmasiga o‘tkaziladi.
Toshkent turizm va servis kolleji negizida universitetning Toshkent filiali tashkil etiladi.
Universitet huzurida «Ipak yo‘li» xalqaro tadqiqot instituti, «Ipak yo‘li» muzeyi, «Ipak yo‘li» art-rezidensiyasi, «Ipak yo‘li» san’at galereyasi hamda Restavratorlarni qayta o‘qitish va malakasini oshirish markazi faoliyati tashkil etiladi.
«El-yurt umidi» jamg‘armasining 2022−2026 yillarda xorijdagi nufuzli ta’lim muassasalarida turizm, madaniy meros va muzeyshunoslik yo‘nalishlarida doktorantura (PhD) va magistraturada o‘qitish dasturi joriy qilinadi. Dastur doirasida 50 nafar iqtidorli mutaxassislar, shu jumladan ularning 40 nafari magistratura bosqichida va 10 nafari doktorantura (PhD) bosqichida o‘qitiladi.
Dastur doirasida xorijiy ta’lim va ilmiy muassasalarda tahsil olib, magistratura va doktoranturani bitirib qaytgan mutaxassislarga Turizm va sport vazirligining yo‘llanmasi asosida ta’lim muassasalari hamda madaniy meros va muzeyshunoslik sohalaridagi tashkilotlarda kamida 5 yil davomida uzluksiz faoliyat olib borish yoki xorijda ta’lim olish xarajatlarini 12 oy davomida ikki baravar miqdorda «El-yurt umidi» jamg‘armasiga qaytarish majburiyati yuklanadi.

Международный университет туризма «Шелковый путь» (Самарканд) переименовывается в Международный университет туризма и культурного наследия «Шёлковый путь», следует из постановления президента Узбекистана от 30 октября.
Университет «Шёлковый путь» также преобразуется в базовый вуз государств-членов Шанхайской Организации Сотрудничества (ШОС) по подготовке кадров в сферах туризма, управления культурным наследием и музееведения, а также в научное учреждение для научных и инновационных исследований в этих сферах.
С 2022/2023 учебного года на базе Шахрисабзского, Маргиланского и Хивинского колледжей туризма и сервиса будут созданы техникумы туризма и культурного наследия по подготовке кадров на основе образовательных программ, интегрированных с системой высшего образования. Техникумы туризма и культурного наследия появятся также в Самарканде и Бухаре.
Все эти техникумы, а также Институт развития туризма, Зааминский и Бостанлыкский колледжи туризма и сервиса, а также Ташкентского колледжа туризма и бизнеса из структуры Министерства туризма и спорта передаются в структуру университета.
На базе Ташкентского колледжа туризма и сервиса будет создан Ташкентский филиал Университета «Шёлковый путь».
При университете будут созданы Международный исследовательский институт «Шёлковый путь», одноимённые музей, арт-резиденция и галерея искусств, а также Центр переподготовки и повышения квалификации реставраторов.
Внедряется программа Фонда «Эл-юрт умиди» по обучению в 2022—2026 годах одарённой молодежи в престижных вузах за рубежом в докторантуре (PhD) и магистратуре по направлениям туризма, культурного наследия и музееведения. В рамках программы будут обучены 50 одарённых специалистов, в том числе 40 специалистов в магистратуре и 10 специалистов в докторантуре.
Специалисты, прошедшие обучение по программе, по возвращении должны будут проработать непрерывно в течение 5 лет в образовательных учреждениях, а также в организациях сфер культурного наследия и музееведения на основе направления Министерства туризма и спорта.