Qarshi tuman obodonlashtirish boshqarmasi boshlig‘i singlisiga tegishli fermer xo‘jaligiga gul ko‘chat buyurtma qilish bahonasida 149 mln so‘mni o‘zlashtirib yuborganlikda gumonlanmoqda. Bu haqda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi mas’uli Shodiyor Ahmedovga tayanib Daryo xabar berdi.
Fermer xo‘jaligi faoliyati o‘rganilganda gul ko‘chatlari yetishtirishga ixtisoslashuvi yo‘qligi, shtatda 1 nafar xodim borligi ma’lum bo‘ldi.
«Mas’ullar esa soxta hujjat bilan fermer xo‘jaligiga pul o‘tkazgan. Eng yomoni mas’ul idora vakillari — Moliya hamda g‘aznachilik organlari qarindosh-urug‘lar o‘rtasida shartnoma imzolanganiga e’tibor ham bermagan. Shu sabab bu holatga prokuratura e’tiborini qaratdik. Ayni kunda holat bo‘yicha Qarshi tuman prokuraturasi tomonidan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan», — deydi Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi mas’uli Shodiyor Ahmedov.
Shuningdek, Shodiyor Ahmedovning ma’lumot berishicha, Qarshi shahar obodonlashtirish boshqarmasi mas’ullari tomonidan sakkizta holatda salkam 3,6 mlrd so‘mlik, maktabgacha ta’lim tizimida 537 mln so‘mlik, avtomobil yo‘llari boshqarmasida 561 mln so‘mlik, Nishon tuman Obodonlashtirish boshqarmasida 975 mln so‘mlik kamomadlarga yo‘l qo‘yilgan.
«Bu ro‘yxatni uzoq davom ettirish mumkin. Masalan Shahrisabz tuman hokimligida, Mirishkor, Qamashi tuman obodonlashtirish boshqarmalarida, Qamashi tuman hokimligiyu, Mirishkor tuman Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash bo‘limida, Xalq ta’limi tizimi hamda viloyat televideniyesida davlat xaridlari to‘g‘risidagi qonunlar qo‘pol ravishda buzilgan», — deya qo‘shimcha qiladi agentlik mas’uli.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Shahrisabz tumanida 553 mln so‘mlik kutubxona qurilishi bo‘yicha talabgorlar uchun tanlov e’lon qilingan va e’lon muddati tugamasdan turib, qurilish ishlari boshlab yuborilgani, hatto ishlar 45 foizga bitgani ma’lum bo‘lgan.

Начальник управления благоустройства Каршинского района Кашкадарьинской области подозревается в присвоении 149 млн сумов при заказе саженцев цветов у фермерского хозяйства, открытого на имя младшей сестры. Об этом со ссылкой на представителя Агентства по противодействию коррупции сообщило Daryo.
При изучении деятельности фермерского хозяйства было установлено, что оно не специализируется на выращивании саженцев цветов, а в штате имеется только один сотрудник.
«Ответственные лица перевели средства фермерскому хозяйству по поддельным документам. Самое печальное в том, что представители уполномоченных ведомств — финансовые и казначейские органы — даже не обратили внимания на подписание договора между родственниками. По этой причине мы привлекли внимание прокуратуры к этому случаю. Прокуратура Каршинского района возбудила уголовное дело», — заявил изданию сотрудник Антикоррупционного агентства Шодиёр Ахмедов.
Он также добавил, что по восьми случаям в управлении благоустройства города Карши была выявлена недостача почти на 3,6 млрд сумов, в системе дошкольного образования — на 537 млн сумов, в управлении автомобильных дорог — на 561 млн сумов, в управлении благоустройства Нишанского района — на 975 млн сумов.
«Этот список можно долго продолжать. К примеру, в хокимияте Шахрисабзского района, управлении благоустройства и хокимияте Камашинского района, отделе по поддержке махалли и семьи Миришкорского района, областных управлении народного образования и телевидении выявлены грубые нарушения законодательства о государственных закупках», — добавил представитель агентства.
По его словам, в Шахрисабзском районе был объявлен тендер на строительство библиотеки стоимостью 553 млн сумов, но работы были начаты до окончания торгов и завершены на 45%.
В конце прошлого года «Газета.uz» писала о похожем случае в Джизаке, где компания My Flower, одним из учредителей которой была указана дочь хокима области Эргаша Салиева, в течение года победила в нескольких конкурсах по украшению декоративными деревьями и цветами центральной улицы почти на 4 млрд сумов.