Uzoq vaqt davomida O‘zbekiston zamonaviy to‘lov usullari bo‘yicha anchagina konservativ davlat hisoblanardi. Bugungi kunda respublikada uzluksiz to‘lovlarni amalga oshirish va innovatsion texnologiyalarni keng joriy etishga qaratilgan islohotlar amalga oshirilmoqda. O‘zbekistonda to‘liq raqamli banking hali ham rivojlanmoqda, biroq xizmat ko‘rsatuvchilar va iste’molchilar uchun moliyaviy texnologiyalar imkoniyatlari juda keng.
“Elektron to‘lovlar sohasida xalqaro yetakchilardan biri bo‘lgan OpenWay kompaniyasi bir necha yil avval O‘zbekiston bozorida o‘z faoliyatini olib bormagan. Biroq birinchi mijoz, „O‘zsanoatqurilishbanki“ bilan loyiha boshlangach O‘zbekiston bozori dunyoning turli mamlakatlarida qo‘llanilayotgan yangi texnologiyalar va ilg‘or tajribalarga „tashna“ ekani ma’lum bo‘ldi. 2019 yil boshida boshlangan loyiha bizga darhol keng ko‘lamli ishlarga kirishishimizga imkon berdi, chunki bankga shunday keng funksional kerak ediki, u o‘sha paytda biz taklif qilishimiz mumkin bo‘lgan to‘lov biznesini optimallashtirish uchun deyarli barcha imkoniyatlarni jiddiy ko‘rib chiqdi. Keyin, 2020 yilda, pandemiya sharoitida InfinBank bilan hamkorligimiz boshlandi”, — dedi Dmitriy Dovgal, OpenWay kompaniyasining MDH mamlakatlarida biznesni rivojlantirish bo‘yicha direktor o‘rinbosari.
Kompaniya uchun bu bank vakillari bilan bitta ham shaxsiy uchrashuvsiz shartnomalar tuzish va tizimni joriy etishning birinchi tajribasi bo‘lgan. Bunday miqyosdagi loyihalarni sifatli amalga oshirish har doim ko‘p vaqt talab qiladi. InfinBank`ning UnionPay International (UPI) xalqaro to‘lov tizimida sertifikatlanishi rekord muddatda yakunlandi. OpenWay va bankning jamoalari birgalikda olib borgan faoliyati tufayli loyihaning ushbu va boshqa barcha bosqichlari dinamik tarzda va sifatini yo‘qotmagan holda amalga oshirilmoqda.
Dmitriy Dovgal banklar ichidagi integratsion jarayonlarning yuqori tezligini qayd etdi: ularning yuqori sifatli o‘zaro ta’sirini ta’minlash uchun zarur bo‘lgan ichki tizimlarni takomillashtirish imkon qadar tez amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston bozorining yana bir o‘ziga xos xususiyati — loyiha faoliyatini olib borishning benuqson sifati deb hisoblaydi OpenWay jamoasi.
Loyihaning barcha bosqichlarini diqqat bilan kuzatib borish, joylarda yuqori darajadagi professional boshqaruv va do‘stona muhit jadval bo‘yicha tez harakatlanish imkonini beradi.
“Ishonchimiz komilki, biznesga bunday munosabatning siri odamlarning o‘zida, ularning jamoada ishlash istagi va qobiliyatidadir. Biz birga ishlayotgan barcha hamkorlarimiz doimiy ravishda o‘rganishadi. Va bu juda muhim: afsuski, biz har doim ham “o‘zingiz qilib bermang, balki bizga o‘rgating” kabi yondashuvga duch kelmaymiz.
Shu bilan birga, bilim olishga doimiy intilish haqida gapirganda, biz eng dolzarb texnologik yangiliklarni ishlab chiqish va xalqaro tajribamizni qo‘llashni nazarda tutamiz. Masalan, cheklovlar sharoitida ishlagan holda, biz platformamizga masofadan turib ulanishni tashkil qilishda hech qanday qiyinchiliklarga duch kelmadik. Yangi ish sharoitlari o‘z-o‘zidan tuzatishlar kiritadi, lekin bank xodimlarini yanada faol jalb qilishga yordam beradi", — dedi MDH mamlakatlarida OpenWay biznesini rivojlantirish bo‘yicha direktor o‘rinbosari.
OpenWay 20 yildan ortiq vaqt davomida hamkorlik qilib kelayotgan Qozog‘iston Halyk Bankning sho‘ba banki Tenge Bank bilan hamkorlikning tarixi qiziqarli. Qozog‘istondagi OpenWay tajribasi tezda ishonchli munosabatlarni o‘rnatish imkonini berdi, chunki O‘zbekistondagi yangi mijoz jamoa barcha va’dalarni bajarishidan hech shubhalanmadi.
Qozog‘istonda o‘z protsessingiga ega banklarning to‘rtdan uch qismidan ko‘pi o‘z to‘lov biznesini OpenWay ishonib topshirgani bejiz emas.
“O‘zbekistondagi mijozlarimiz doirasi kengayishiga ishonamiz. Zero, taklif etilayotgan mahsulot va xizmatlarni doimiy ravishda takomillashtirib, biz banklarga bozorda yetakchi bo‘lishga yordam beramiz”, — xulosa qildi Dmitriy Dovgal.
OpenWay to‘lov biznesini rivojlantirish uchun WAY4 protsessing yechimlarining xalqaro ishlab chiqaruvchisi hisoblanadi.
WAY4 tizimi Yevropa, Shimoliy va Lotin Amerika, Osiyo, Afrika va Yaqin Sharqdagi 130 dan ortiq banklar, to‘lov markazlari, qayta ishlash, telekommunikatsiya va yoqilg‘i kompaniyalari tomonidan qo‘llaniladi.
Kompaniya 1995 yildan beri kartalar protsessingi va elektron to‘lovlar bozorida faoliyat yuritib kelmoqda. OpenWay shtab-kvartirasi Bryusselda (Belgiya) joylashgan. Global kompaniyaning butun dunyo bo‘ylab joylashgan ofislarida elektron to‘lovlar, axborot texnologiyalari va xavfsizlik sohasidagi mutaxassislar ishlaydi. Rossiyada to‘lov kartalarining 50% dan ortig‘i WAY4 tizimida chiqarilgan.
OpenWay mijozlari — yirik korporatsiyalardan tortib katta maqsadli startaplargacha bo‘lgan barcha turdagi va miqyosdagi biznes ishtirokchilaridir. OpenWay uzoq muddatli hamkorlikni ustuvor deb bilishi va mijozlarini doimiy mahalliy va global yordam bilan qo‘llab-quvvatlashi bilan mashhurdir.

Долгое время Узбекистан считался довольно консервативной страной с точки зрения новейших способов оплаты. Сегодня республика переживает этап трансформации, реализуя реформы, направленные на бесперебойность платежей и широкое внедрение инновационных технологий. Полноценный цифровой банкинг в Узбекистане все еще развивается, но масштаб роста возможностей в сфере финансовых технологий как для поставщиков услуг, так и для потребителей, огромен.
«Компания OpenWay — один из международных лидеров в индустрии электронных платежей — еще несколько лет назад не была представлена на рынке Узбекистана. Но с началом проекта у первого клиента, которым стал „Узпромстройбанк“, стало ясно, что рынок Узбекистана — удивительно „жадный“ с точки зрения новых технологий и лучших практик, применяемых в разных странах мира. Стартовавший в начале 2019 года проект позволил нам сразу окунуться в масштабную работу, поскольку банк был заинтересован в настолько широком функционале, что всерьез рассматривал практически все возможности для оптимизации своего платежного бизнеса, которые мы на тот момент могли предложить. Затем, в 2020 году в условиях пандемии, началось наше сотрудничество с банком InfinBank», — рассказал Дмитрий Довгаль, заместитель директора по развитию бизнеса OpenWay в странах СНГ.
Для компании это был первый опыт заключения договоров и внедрения системы без единой личной встречи с представителями банка. Качественная реализация проектов подобного масштаба всегда связана со значительными временными ресурсами. Сертификация InfinBank в международной платежной системе UnionPay International (UPI) была завершен в рекордно короткий срок. Благодаря совместной работе команды OpenWay и банка эта и все остальные фазы проекта реализуются динамично и без потери качества.
Дмитрий Довгаль отметил высокую скорость интеграционных процессов внутри банков: доработки внутренних систем, необходимые для обеспечения их качественного взаимодействия, производятся максимально оперативно.
Еще одной отличительной чертой рынка Узбекистана команда OpenWay считает безупречное качество ведения проектной деятельности. Внимательное отслеживание всех этапов проекта, высокопрофессиональное администрирование на местах, дружеская атмосфера позволяют быстро двигаться по графику.
«Мы уверены, что секрет такого отношения к делу в самих людях, их желании и умении работать в команде. Все партнеры, с которыми мы сотрудничаем, непрерывно учатся. И это очень важно: к сожалению, не всегда мы сталкиваемся с подходом «не сделайте нам, а научите наc».
При этом, говоря о постоянном стремлении учиться, мы имеем в виду освоение самых актуальных технологических новинок и применение нашего международного опыта. Так, работая в условиях ограничений, мы не испытывали никаких сложностей с организацией удаленного доступа к нашей платформе. Новые условия работы вносят свои коррективы, но способствуют более активному вовлечению сотрудников банков", — поделился заместитель директора по развитию бизнеса OpenWay в странах СНГ.
Интересна история сотрудничества с Tenge Bank, дочерним банком казахстанского Halyk Bank, с которым OpenWay работает уже больше 20 лет. Опыт работы OpenWay в Казахстане позволил быстро установить доверительные отношения, поскольку новый заказчик в Узбекистане не сомневался, что команда выполнит все обещания. Не зря OpenWay доверили свой платежный бизнес более трех четвертей банков, имеющих собственный процессинг в Казахстане.
«Мы верим, что круг наших клиентов в Узбекистане будет расширяться. Ведь постоянно совершенствуя предлагаемые продукты и сервисы, мы помогаем банкам стать лидерами рынка», — заключил Дмитрий Довгаль.
OpenWay — международный разработчик процессинговых решений WAY4 для развития платежного бизнеса. Систему WAY4 используют более 130 банков, платежных хабов, процессинговых, телекоммуникационных и топливных компаний в Европе, Северной и Латинской Америке, Азии, Африке и на Ближнем Востоке. Компания работает на рынке карточного процессинга и электронных платежей с 1995 года. Сегодня OpenWay — глобальная компания со штаб-квартирой в Брюсселе (Бельгия) и офисами по всему миру, где работают профессионалы в области электронных платежей, информационных технологий и безопасности. В России на системе WAY4 выпущено более 50% платежных карт.
Клиенты OpenWay — игроки разных типов и масштабов бизнеса, от больших корпораций до амбициозных стартапов. Компания OpenWay известна тем, что делает ставку на долгосрочное партнерство и обеспечивает своим клиентам непрерывную локальную и глобальную поддержку.