O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev shanba kuni inauguratsiya marosimida so‘zlagan nutqida xalq deputatlari kengashlari va hokimlar vakolatlarini aniqlashtirish bo‘yicha rejalar haqida gapirdi, deb xabar berdi «Gazeta.uz» muxbiri.
Shavkat Mirziyoyev xalq deputatlari kengashlari va hokimlarning vakolatlarini aniq belgilashga oid qonuniy asoslarni yaratish yaratish vaqti keldi, deb hisoblaydi.
«Necha marta biz buni gapiryamiz, lekin mana, besh yil tajriba orttirdik… Endi kengashning rahbari ijro organi rahbari bo‘lishi mumkin emasligini xalqimizning o‘zi aytyapti. Vaqt-soati keldi, qonuniy masalani ham joy-joyiga qo‘yamiz. Shunday qilib, demokratik yo‘nalishlardagi katta poydevorni yaratamiz. Agar shu poydevor bo‘lsa, ancha anchagina ijro organi rahbarlari ham xalq tomonidan jilovlanadi. Xalq deganim — deputatlar tomonidan, deputatlar deganim — xalq saylagan vakillar tomonidan», — dedi u.
Bundan tashqari, fuqarolik jamiyati institutlarining erkin faoliyat yuritishi, davlat va jamiyat boshqaruvida faol ishtirok etishi uchun zarur shart-sharoitlar yaratish ko‘zda tutilgan. Shu maqsadda Jamoatchilik palatasini tashkil etish bo‘yicha ishlarni jadallashtirish rejalashtirilgan. Bu haqdagi farmon 2020 yil aprel oyida imzolandi.
Eslatib o‘tamiz, 2020 yil sentabrga kelibgina kengashlar o‘z faoliyati uchun tashkiliy, texnik va boshqa xizmatlar bilan shug‘ullanuvchi kotibiyatlariga ega bo‘ldi. Ilgari hokimiyatlar bo‘linishi tamoyiliga zid bo‘lgan mazkur vazifalar bilan hokimliklar shug‘ullanar edi.
O‘zLiDeP yetakchisi Aktam Xayitov 2019 yil dekabr oyida bo‘lib o‘tadigan deputatlik saylovlari oldidan hokimni kengashlar boshqarmasligi kerakligini aytgan edi.
2020 yil yanvar oyida Senat raisi Tanzila Narboyeva vaqt o‘tishi bilan hokim va kengash rahbari lavozimlari chegaralanishini ma’lum qildi.
«Ayni paytda vakillik va ijro organining rahbari hokim. Vaqti-soati kelib, bu ikkalasi ajratiladi. Hozircha hokim vakillarga ko‘proq erkinlik berishi lozim. Bo‘lmasa, hokim nima desa, deputatlar qo‘l ko‘tarib o‘tiraveradi», dedi — dedi Senat raisi.
Adliya vaziri Ruslanbek Davletov 2021 yil aprel oyida Adliya vazirligi ushbu tartibni bekor qilish taklifi bilan chiqqani va tegishli hujjat loyihasini Vazirlar Mahkamasiga kiritgani, biroq u hali ko‘rib chiqilmagani haqida xabar berdi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в своём выступлении на церемонии инаугурации в субботу высказался о планах по конкретизации полномочий кенгашей народных депутатов и хокимов, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
Шавкат Мирзиёев считает, что пришло время создать законодательные основы, конкретно определяющие полномочия кенгашей народных депутатов и хокимов.
«Сколько мы об этом говорим, но мы набрали пятилетний опыт… Теперь руководителем кенгаша не может быть руководитель исполнительного органа — об этом говорит наш народ. Пришло время… Таким образом, мы создадим фундамент в демократических направлениях. Если будет этот фундамент, то народ сможет обуздать руководителей исполнительных органов. Говоря о народе, я имею в виду депутатов, представителей, избранных народом», — заявил он.
Кроме того, планируется создание необходимых условий для свободной деятельности институтов гражданского общества и активного участия в государственном и общественном управлении. Для этого намечено ускорить работы по созданию Общественной палаты. Указ об этом был подписан ещё в апреле 2020 года.
Напомним, только в сентябре 2020 года у кенгашей появились свои секретариаты, которые занимаются организационным, техническим и иным обслуживанием их деятельности. Раньше этими задачами занимались аппараты хокимиятов, что противоречило принципу разделения властей.
Лидер партии УзЛиДеП Актам Хаитов перед выборами депутатов в декабре 2019 года заявил, что хокимы не должны возглавлять кенгаши.
В январе 2020 года председатель Сената Танзила Нарбаева сообщила, что со временем должности хокима и главы кенгаша будут разграничены.
«Сейчас руководителем представительного и исполнительного органа является хоким. Со временем эти две должности будут разделены. А пока хоким должен дать больше свободы представителям. В противном случае депутаты и дальше будут поднимать руки, что бы ни говорил хоким», — отмечала она.
Министр юстиции Русланбек Давлетов ещё в апреле 2021 года сообщал, что Минюст предложил отменить такой порядок и внёс соответствующий проект документа в Кабинет министров, но пока он не рассмотрен.