17−24 noyabr kunlari O‘zbekiston va Qozog‘iston harbiy mashg‘ulotlari «Termiz» poligonida o‘tkaziladi, deb xabar berdi Qozog‘iston Mudofaa vazirligi matbuot xizmati.
Qo‘shma manevrlardan maqsad — qo‘shma vazifalarni hal qilish jarayonida ikki davlat qurolli kuchlarining o‘zaro muvofiqligi va darajasini oshirishdir.
Qozog‘iston tomonidan mashg‘ulotda 100 dan ortiq harbiy xizmatchi qatnashadi, ko‘p funksiyali Su-30SM qiruvchilari, C-295 harbiy-transport samolyotlari, taktik uchuvchisiz havo qurilmalaridan foydalaniladi, deyiladi xabarda.
O‘quv-jang mashg‘ulotlarida qozog‘istonlik bo‘linmalar qidiruv-razvedka operatsiyasi, dushmanning ilg‘or otryadlarini yo‘q qilish paytida jangovar gvardiya bo‘linmalarining harakatlarini ishlab chiqish, noqonuniy qurolli tuzilmalarning tajovuzkorligi va keyinchalik bartaraf qilinishini aks ettirish, yaradorlarni va yaroqsiz texnikalarni jang maydonidan evakuatsiya qilishni amalga oshiradi.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq O‘zbekiston bilan «Qalqon-2021» qo‘shma o‘quv mashqi Qozog‘istonnning Jambul viloyatidagi «Matibuloq» poligonida bo‘lib o‘tgan edi.

Учение Узбекистана и Казахстана пройдёт на окружном полигоне «Термез» с 17 по 24 ноября, сообщила пресс-служба казахстанского Министерства обороны.
Цель совместных манёвров — повышение совместимости и уровня взаимодействия вооружённых сил двух государств в ходе решения совместных задач.
От казахстанской стороны в учении примут участие свыше 100 военнослужащих, будет задействовано звено многофункциональных истребителей Су-30СМ, военно-транспортные самолеты С-295, тактические беспилотные летательные аппараты, говорится в сообщении.
В учебно-боевые задачи казахстанских подразделений войдёт проведение поисково-разведывательной операции, отработка действий подразделений боевого охранения при уничтожении передовых отрядов противника, отражение наступления и последующая ликвидация незаконных вооружённых формирований, эвакуация с поля боя раненых и вышедшей из строя техники.
Отметим, что ранее совместные с Узбекистаном учения «Щит-2021» прошли в Казахстане на полигоне «Матибулак» в Джамбулской области.