Memorandum doirasida tomonlar infratuzilmani rivojlantirish, harakatlanuvchi tarkib va yo‘lovchi tashish sohasida hamkorlik qilish niyatida.
Hamkorlik, shuningdek, metropolitenning hammabopligi va talabgirligini oshirish maqsadlarida boshqaruv jarayoniga raqamli tizimlarni joriy etish, xavfsizlik tizimini takomillashtirish, boshqaruv va harakatlar dispetcherligiga mikroprotsessorli tizimlarni tatbiq etish, yer usti yo‘lovchi transporti va metropoliten tarmoqlarini integratsiya qilishni ko‘zda tutadi. Qayd etish joizki, oktabrda O‘zbekiston prezidenti 6 tametro bekati atrofida avtoturargohlar qurish, 7 tametro bekatida esa transport o‘tish bog‘lamalarini tashkil etish to‘g‘risidagi qarorni imzolagan edi.
Memorandum metropoliten hududida savdo va reklama xizmatlarini ko‘rsatish tizimini joriy etish, shahar atrofi, shahar yo‘lovchi transporti va metropolitenni integratsiyalash uchun logistika markazini yaratishda ko‘maklashishni ham nazarda tutadi.
TMX metro vagonlari ishlanmalari va ularni ishlab chiqarish bilan shug‘ullanadi. Xolding korxonalarida turli yillarda ishlab chiqarilgan harakat tarkiblari dunyoning 11 davlati, jumladan, O‘zbekistondagi jami 19 ta metroda yo‘lovchilarni tashimoqda.
Avvalroq Toshkent metropolitenining Chilonzor yo‘nalishini «Buyuk ipak yo‘li» bekatidan TTZ massivigacha uzaytirish rejalashtirilgani haqida xabar berilgan edi. Yer osti liniyasini yotqizishning ikkita varianti — Mirzo Ulug‘bek ko‘chasi va Buyuk Ipak yo‘li ko‘chasi orqali amalga oshirilmoqda.

Ташкентский метрополитен и российский «Трансмашхолдинг» (ТМХ) подписали меморандум о взаимодействии в рамках концепции развития столичного метро. Об этом 12 ноября сообщила пресс-служба ТМХ.
Подписи под документом поставили генеральный директор ТМХ Кирилл Липа и начальник Ташкентского метрополитена Рахмонбек Усманов. Меморандум будет действовать в течение 2022−2032 годов.
В рамках меморандума стороны намерены взаимодействовать в развитии инфраструктуры, подвижного состава и пассажирских перевозок.
Сотрудничество также намечено во внедрении цифровой системы управления процессами, совершенствовании систем безопасности, внедрении микропроцессорных систем управления и диспетчеризации движения, интеграции сетей надземного пассажирского транспорта и метрополитена в целях повышения доступности и востребованности метрополитена. Отметим, что в октябре президент Узбекистана подписал постановление о строительстве у 7 станций метро транспортно-пересадочных узлов и у 6 станций — автопарковок.
В рамках меморандума предусмотрено содействие во внедрении на территории метрополитена системы оказания торговых и рекламных услуг, создании логистического центра для интеграции пригородного, городского пассажирского транспорта и метрополитена.
ТМХ занимается разработкой и производством вагонов метро. Подвижной состав, выпущенный в разные годы на входящих в состав холдинга предприятиях, перевозит пассажиров 19 метрополитенов в 11 странах мира, в том числе в Узбекистане.
Накануне сообщалось о планах продлить Чиланзарскую линию Ташкентского метрополитена от станции «Буюк ипак йули» до массива ТТЗ. Прорабатываются два варианта прокладки подземной линии — через улицу Мирзо Улугбека и улицу Буюк ипак йули.