O‘zbekistonda 2021 yilning yanvar-sentabr oylarida ishsizlik darajasi 9,4 foizni tashkil etib, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 1,7 foizga, yanvar-iyun oylariga nisbatan 0,4 foizga kamaydi. Bu haqda Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Vazirlik ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu ko‘rsatkichlar respublikaing 108 ta shahar va tumanlarida o‘tkazilgan navbatdagi ijtimoiy so‘rov asosida kelib chiqqan. Tadqiqot davomida 500 ta o‘zini-o‘zi boshqarish organlari, 5,0 mingta uy xo‘jaliklari hamda 26,5 ming nafar fuqarolar qamrab olingan.
2021 yilning to‘qqiz oyida mehnat resurslari soni 19,3 milliontani tashkil etib, o‘tgan yilning yanvar-sentabriga nisbatan 1,1 foizga yoki 201,4 mingtaga ko‘p. Shundan 6,1 million kishi rasmiy sektorda band bo‘lib, 2020 yilning shu davriga nisbatan 7,9 foizga yoki 450,5 ming kishiga o‘sgan. Norasmiy sektorda band bo‘lganlar soni 5,9 mln kishini tashkil etib, joriy yilning yanvar-iyun oylariga nisbatan 4,1 foiz yoki 254,0 ming kishiga kamaygan.
Tadqiqot natijalariga ko‘ra ishga muhtoj bo‘lganlarning umumiy soni 1,4 mln kishini, ishsizlik darajasi iqtisodiy faol aholi orasida 9,4 foizni tashkil etdi. 16−30 yoshgacha bo‘lganlar orasida ishsizlik darajasi — 14,9%, ayollar orasida ishsizlik darajasi esa — 12,8% bo‘ldi.
Yanvar-sentabr oylarida tuman (shahar) Aholi bandligiga ko‘maklashish markazlariga 842 ming nafar fuqaro ish topishga yordam so‘rab murojaat qilgan.
Murojaat qilgan fuqarolarning 203 ming band bo‘lmagan aholi haq to‘lanadigan jamoat ishlariga jalb etildi va ularning ish haqi uchun 177 mlrd so‘m mablag‘ to‘lab berildi. Bundan tashqari, 93,5 ming nafar ishsizlarga 81,9 mlrd so‘m ishsizlik nafaqasi tayinlandi va to‘lab berildi.
Mazkur davr ichida 31,5 ming ishsizlar hamda «ayollar daftari», «yoshlar daftari»ga kiritilgan ishsizlarga 66,6 mlrd so‘m subsidiya mablag‘lari ajratildi. Jumladan:
- tadbirkor sifatida davlat ro‘yxatidan o‘tkazish, asbob-uskuna, mehnat qurollarini xarid qilish, «Hunarmand» uyushmasiga a’zolik badali xarajatlarini qoplash uchun 6 263 nafar fuqarolarga 4,8 mlrd so‘m;
- shaxsiy va dala tomorqasida issiqxona, ekishga urug‘lar va ko‘chatlar hamda sug‘orish vositalarini harid qilish uchun 16 426 ta oilalarga 43,7 mlrd.so‘m subsidiya mablag‘lari ajratildi.
9 oy davomida jami 338,2 mingta yangi ish o‘rinlari tashkil etildi yoki prognozga nisbatan 124 foizga bajarilgan (o‘tgan yilga nisbatan 126%ga o‘sdi, 66,9 mingtaga ko‘p).

В январе-сентябре 2021 года в Узбекистане уровень безработицы составил 9,4%, что на 1,7% меньше, чем за аналогичный период прошлого года, сообщило Министерство занятости и трудовых отношений. По сравнению с июньскими показателями безработицы стало меньше на 0,4%.
По данным Минтруда, такие цифры были получены по итогам социального опроса, проведённого в 108 городах и районах страны. Опрос охватил 500 махаллей, 5000 домохозяйств и 26,5 тысячи граждан.
За девять месяцев 2021 года численность трудовых ресурсов составила 19,3 миллиона, что на 1,1% или 201,4 тысячи человек больше, чем в январе-сентябре прошлого года. Из этого числа официально работают 6,1 млн человек, прирост по сравнению с аналогичным периодом 2020 года — 7,9%, или 450,5 тысячи. Неофициально трудоустроены 5,9 миллиона работников, что на 4,1%, или 254 тысяч человек меньше, чем в прошлом году.
Опрос показал, что в трудоустройстве нуждаются 1,4 миллиона человек. Из общего уровня безработицы среди экономически активного слоя населения (4,3 млн человек, 9,4%) безработица среди граждан в возрасте 16−30 лет составила 14,9%, среди женщин — 12,8%.
В январе-сентябре в районные (городские) центры содействия занятости обратились 842 тысячи граждан, 302 тысячи из которых получили работу, годовая программа выполнена на 107,4%.
Ещё 203 тысячи человек привлечены к оплачиваемым общественным работам, им в общей сложности выплачено 177 млрд сумов. Кроме того, 93,5 тысячи безработным гражданам выплачены пособия по безработице в размере 81,9 млрд сумов.
За указанный период 31,5 тысячи безработным, а также гражданам, внесённым в «женские» и «молодёжные тетради» предоставлены субсидии в размере 66,6 млрд сумов. В частности:
- на регистрацию в качестве предпринимателя, закупку инструментов, орудий труда, а также покрытие расходов по вступлению в ассоциацию «Хунарманд» 6,2 тысячи гражданам выплачено 4,8 млрд сумов;
- для организации теплиц в собственных и полевых приусадебных участках, закупки семян и саженцев, их полива 16,4 тысячи семей получили 43,7 млрд сумов.
За девять месяцев в общей сложности создано 338,2 тысячи новых рабочих мест, прогноз перевыполнен на 24%. Через регистрацию индивидуальных предпринимателей трудоустроены ещё 91,5 тысячи граждан.