18 noyabr kuni OKMK rahbariyati va Rossiyaning VEB.RF taraqqiyot korporatsiyasi o‘rtasidagi onlayn uchrashuv chog‘ida Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tarkibidagi 3-mis boyitish fabrikasini qurilishini moliyalashtirish bo‘yicha kredit shartnomasi imzolandi, deb xabar berdi kombinat matbuot xizmati.
obyekt qurilishini moliyalashtirish uchun 712 mln yevro (824,3 mln dollar) miqdoridagi kredit mablag‘lari ajratiladi. Mablag‘lar loyiha doirasida Rossiya uskunalari va xizmatlari uchun shuningdek, loyihani amalga oshirish bilan bog‘liq O‘zbekistondagi xarajatlarning bir qismiga yo‘naltiriladi.
OKMK rudani qayta ishlash hajmini yiliga 160 mln tonnaga yetkazishni rejalashtirmoqda. Bu esa 2028 yilga kelib, mis katodi ishlab chiqarishni yiliga 400 ming tonnaga yetkazish imkonini beradi. Shuningdek, OKMK tomonidan 2028 yilda yiliga oltin ishlab chiqarish 3 baravarga, kumush ishlab chiqarish 2 baravarga ortadi.
«Rossiyaning VEB.RF korporatsiyasi moliyaviy ko‘magi asosida amalga oshirilayotgan 3-mis boyitish fabrikasining qurilishi O‘zbekistondagi eng yirik loyiha hisoblanadi. E’tiborlisi, ushbu kredit kombinatga davlat kafolatisiz va ta’minotisiz imtiyozli shartlar asosida taqdim etildi. Mazkur loyiha kombinat taraqqiyotining yangi bosqichga qadam qo‘yganini bildiradi. Biz kombinat istiqboli yo‘lida Rossiya banklari va korxonalari bilan hamkorlikni davom ettiramiz, — dedi OKMK boshqaruvi raisi Abdulla Xursanov.
Eslatib o‘tamiz, oktabrda O‘zbekiston Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi misning dunyoda hozirgi va kelajakda ishlatilishi haqidagi umumiy sharhini e’lon qilgan edi. Hozirda O‘zbekiston mis mahsulotlarini sotishdan 2,5 mlrd dollar daromad oladi, bu metalning qariyb 60 foizi xomashyo sifatida eksport qilinadi. Elektr transport vositalari va elektrotexnika ishlab chiqarishni ko‘paytirish hisobiga 2030 yilga borib global talabning 40 foizga o‘sishi kutilmoqda. Iqtisodiy taraqqiyot vazirligi OKMK mis klasteri bazasida elektromobillarni quvvatlash shoxobchalari hamda elektromobillar va elektr avtobuslar ishlab chiqarishni o‘zlashtirishni tavsiya qilgan.

Кредитное соглашение о финансировании строительства медной обогатительной фабрики-3 (МОФ-3) в составе Алмалыкского горно-металлургического комбината было подписано 18 ноября в ходе онлайн-встречи между руководством АГМК и российской корпорации развития ВЭБ.РФ, сообщила пресс-служба комбината.
На финансирование строительства объекта выделяются кредитные средства в размере 712 млн евро (824,3 млн долларов). Средства будут направлены на оплату российского оборудования и услуг в рамках проекта, а также на оплату части расходов в Узбекистане, связанных с реализацией проекта.
АГМК планирует увеличить объём переработки руды до 160 млн тонн в год, что позволит к 2028 году нарастить выпуск катодной меди до 400 тысяч тонн в год. Помимо этого АГМК к 2028 году увеличит ежегодное производство золота в 3 раза, серебра — в 2 раза.
«Строительство МОФ-3 на сегодняшний день является крупнейшим проектом в Узбекистане, реализуемым при финансовой поддержке ВЭБ.РФ, — сказал председатель правления АГМК Абдула Хурсанов. — Стоит отметить, что данный кредит был предоставлен АГМК на льготных условиях без государственных гарантий и поручительств. Безусловно, данный проект знаменует собой новый этап в развитии комбината».
Напомним, в октябре Министерство экономического развития и сокращения бедности Узбекистана опубликовало обзор о сегодняшнем и перспективном использования меди в мире. Сейчас Узбекистан зарабатывает на продаже медной продукции 2,5 млрд долларов, при этом около 60% этого металла экспортируется в виде сырья. Ожидается, что к 2030 году мировой спрос вырастет на 40% в связи с ростом производства электромобилей и электротехники. Минэкономразвития рекомендует освоить производство электрозаправок на базе медного кластера АГМК, а также электромобилей и электробусов.