O‘zbekiston Transport vazirligi, Davlat bojxona qo‘mitasi va Davlat xavfsizlik xizmati Chegara qo‘shinlari turkmanistonlik hamkasblari bilan birgalikda 26 noyabrdan boshlab davlat chegarasi orqali ikkita o‘tkazish punkti faoliyatini tiklash ustida ishlamoqda, deb xabar berdi vazirlik matbuot xizmati.
Gap 2020 yilda koronavirus pandemiyasi sababli yopilgan «Xo‘jayli — Kunya-Urgench» hamda «Shovot — Dashoguz» chegara o‘tkazish punktlari haqida ketmoqda. Ular bugungi kunda xalqaro yuk tashuvlari uchun faoliyat yuritayotgan «Olot» chegara o‘tkazish punktiga qo‘shimcha bo‘lishi kerak.
26 noyabrdan sanitariya-epidemiologiya tadbirlariga qat’iy rioya etgan holda neytral zonada tirkama va yarim tirkamalarni kontaktsiz almashish yo‘li bilan qayta tiklanishi kutilmoqda. Ikki punktning neytral zonalarida sinov yuk tashuvlari 25 noyabr kuni amalga oshirildi.
Bu haqda 18 noyabr kuni O‘zbekiston-Turkmaniston ishchi guruhlarining transport va logistika bo‘yicha videokonferensaloqa yig‘ilishi formatidagi uchrashuvida kelishuvga erishildi, deya aniqlik kiritdi vazirlik.

Министерство транспорта, Государственный таможенный комитет и Пограничные войска Службы государственной безопасности Узбекистана совместно с туркменскими коллегами работают над восстановлением с 26 ноября работы двух пунктов пропуска через государственную границу, сообщила пресс-служба Минтранса.
Речь идёт о КПП «Ходжейли — Куня-Ургенч» и «Шават — Дашогуз», которые были закрыты в 2020 году в связи с пандемией коронавируса. Они должны стать дополнением к действующему пункту пропуска через границу «Олот».
Ожидается, что работа КПП будет возобновлена с соблюдением санитарно-эпидемиологических норм для организации бесконтактной перевозки прицепов и полуприцепов. Тестовая грузоперевозка на нейтральных зонах двух пунктов была проведена 25 ноября.
Договорённость об этом была достигнута 18 ноября во время встречи в формате видеоконференции узбекско-туркменских рабочих групп по вопросам транспорта и логистики, уточнили в министерстве.