O‘zbekiston Markaziy banki raisi o‘rinbosari Abrorxo‘ja Turdaliyev 26 noyabr kuni MDHga a’zo davlatlarning II Xalqaro moliya-bank forumida mamlakat bank tizimi haqidagi taqdimotini namoyish qildi. «Gazeta.uz» undagi asosiy fikrlarni keltirib o‘tadi.
O‘zbekiston bank tizimida 33 ta bank, jumladan, 12 ta davlat ulushiga ega, shuningdek, 15 ta xususiy va 5 ta xorijiy banklar mavjud. 1 noyabr holatiga ko‘ra, banklar aktivlari 39 mlrd dollarni (419 trln so‘m) tashkil etib, ularning 82 foizi davlat banklariga tegishli. Banklarning majburiyatlari 33 mlrd dollarga (352,6 trln so‘m) yetdi, shundan 40 foizini depozitlar tashkil etadi.
Banklarning umumiy kapitali 6,2 mlrd dollar (66 trln so‘m) darajasida bo‘lib, shundan 81 foizi davlat banklari kapitaliga to‘g‘ri keladi.
«Banklarning moliyaviy barqarorligiga to‘xtaladigan bo‘lsak, joriy yilning o‘tgan davrida risk darajasi yuqori bo‘lgan aktivlarning o‘sishi 21 foizga — 317 trln so‘mdan 383 trln so‘mga, jami kapitalining o‘sishi 14 foizga — 66 trln so‘mga yetdi. Kapitalning yetarlilik koeffitsiyenti 1,2 foizga tushib, 17,2 foizni tashkil etdi, bu minimal talablarga javob beradi», — dedi Abrorxo‘ja Turdaliyev.
«Shu bilan birga, kapital zaxirasi 1,5 mlrd dollarni tashkil etadi, bu esa sof NPL (muammoli kreditlar)ni 1,6 barobarga qoplash yoki kredit portfelining 5 foizi miqdorida qo‘shimcha zaxiralar yaratish imkonini beradi», — dedi u.
1 noyabr holatiga banklarning kredit portfelidagi qoldiq 30 mlrd dollarga teng bo‘ldi. 10 oy davomida o‘rtacha 14 foizga o‘sish kuzatilgan, jismoniy shaxslarga berilgan kreditlar hajmi esa 22 foizga oshgan.
Markaziy bank rahbari o‘rinbosarining so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston bank tizimining likvidlik ko‘rsatkichi «yetarli darajada yaxshi». Xususan, qisqa muddatli likvidlik koeffitsiyenti (LCR) 167 foizga yetdi, bu eng kam tartibga solinadigan talabdan 67 foiz punktga yuqoridir. Uzoq muddatli likvidlik koeffitsiyenti (NSFR) — 113%, banklarning umumiy aktivlarida yuqori likvidli aktivlarning ulushi 15% ni tashkil qiladi.
«Bu likvidlik zaxirasi xavfsizlikni ta’minlash uchun zarur darajada ekanligini ko‘rsatadi», — deya aytib o‘tdi u.
Abrorxo‘ja Turdaliyev O‘zbekiston banklarining rentabelligiga ham to‘xtaldi. 1 noyabr holatiga bank sektorining sof foydasi 364 mln dollar darajasida qayd etildi, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 12 foizga ko‘p hisoblanadi.
Karantin cheklovlarining joriy etilishi va aholi daromadlarining pasayishi sharoitida O‘zbekiston Markaziy bankining asosiy vazifasi makroiqtisodiy barqarorlikni va butun bank tizimining uzluksiz ishlashini ta’minlashdan iborat bo‘ldi.
Markaziy bank aholi va tadbirkorlik subyektlariga kreditlar muddatini uzaytirish uchun shart-sharoit yaratdi, kreditlar muddatini uzaytirish ta’sirini neytrallash va likvid resurslarni qisqartirish uchun banklarni zarur likvidlik bilan ta’minlash maqsadida pul-kredit siyosatining qisqa va uzoq muddatli vositalarini joriy etdi.
«Natijada kutilayotgan ijobiy natijalar bilan bir qatorda, muddatlarni uzaytirish amaliyoti kreditlar bo‘yicha to‘lov intizomining buzilishiga va kredit riskining oshishiga, muammoli kreditlarning ko‘payishiga olib keldi. Bu muammoli kreditlar o‘sishiga sabab bo‘lgan omillardan biri bo‘lganini aytgan bo‘lardim», — dedi Abrorxo‘ja Turdaliyev.
Markaziy bank rahbari o‘rinbosarining aytishicha, NPL (muammoli kreditlar) yil boshidagi 2,1 foizdan iyul oxiriga kelib 6,2 foizga oshgan.
Noyabr oyi boshida muammoli kreditlar ulushi 5,7 foiz yoki 1,7 mlrd dollarni tashkil qildi. Shu bilan birga, yuridik shaxslarning NPL ulushi yil boshidan buyon o‘sishda davom etmoqda.
Bugungi kunda banklarning kredit portfelining dollarlashuv darajasi 50 foiz, majburiyatlar 57 foiz darajasida bo‘lib, bu milliy valyuta kursining sezilarli darajada qadrsizlanishi bilan bank sektorining valyuta riski va zaifligining oshishiga olib keladi.
Dollarlashuv darajasini pasaytirish maqsadida Moliya vazirligi huzurida xorijiy valyutadagi kreditlarni milliy valyutaga konvertatsiya qilish bo‘yicha maxsus xedj-fond tashkil etilmoqda. Bundan tashqari, yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan ichki va tashqi risklarni hisobga olgan holda xorijdan so‘mdagi uzoq muddatli resurslarni jalb etish, shuningdek, xorijiy valyutadagi resurslarni jalb qilishda «ehtiyotkorlik siyosati»ni yuritish ko‘zda tutilgan.
Ikki yil ichida O‘zbekistonda uchta raqamli bank (TBC Bank, Anor Bank, Apelsin Bank) va masofaviy moliyaviy xizmatlar ko‘rsatishga ixtisoslashgan 32 ta fintex-kompaniyasi tashkil etildi.
Tadbirkorlar o‘z to‘lovlarining 85 foizini masofadan turib amalga oshiradilar (2017 yildan beri 7 barobarga o‘sgan). Sakkizta bank raqamli identifikatsiya mexanizmidan (Face ID) foydalanmoqda, qolganlari esa testlarni yakunlamoqda.
2025 yilda O‘zbekiston bank tizimidagi xususiy sektor ulushini hozirgi 18 foizdan 60 foizga oshirish rejalashtirilmoqda.
«Markaziy bank nazorat yukini yengillashtirish bo‘yicha o‘zining liberal siyosatini davom ettirish niyatida, bu tizimning moliyaviy barqarorligiga putur yetkazmagan holda progressiv bank sektorini shakllantirishga xizmat qiladi», — deya qayd etdi Markaziy bank rahbari o‘rinbosari.

Заместитель Центрального банка Узбекистана Аброрхужа Турдалиев выступил с презентацией банковской системы страны на II Международном финансово-банковском форуме государств-участников СНГ 26 ноября. «Газета.uz» приводит основные моменты их речи.
В банковскую систему Узбекистана входит 33 банка, включая 12 банков с госдолей, а также 15 частных и 5 иностранных банка. На 1 ноября активы банков составляют 39 млрд долларов (419 трлн сумов), при этом 82% приходится на государственные банки. Обязательства банков достигли 33 млрд долларов (352,6 трлн сумов), из них 40% — депозиты.
Совокупный капитал банков находится на уровне 6,2 млрд долларов (66 трлн сумов), из них 81% — капитал госбанков.
Что касается финансовой устойчивости банков, то за прошедший период текущего года рост активов, взвешенных по риску, составил 21% — с 317 до 383 трлн сумов, совокупного капитала на 14% — до 66 трлн сумов. Показатель достаточности капитала снизился на 1,2% — до 17,2%, который соответствует минимальным требованиям, заявил Аброрхужа Турдалиев.
«При этом буфер капитала составляет 1,5 млрд долларов, что позволяет покрывать чистый NPL (проблемные кредиты) в 1,6 раза или создать дополнительные резервы в объёме 5% кредитного портфеля», — сообщил он.
По состоянию на 1 ноября остаток кредитного портфеля банков составляет 30 млрд долларов. За 10 месяцев наблюдается умеренный рост в 14%, при этом объём кредитов физических лиц вырос на 22%.
По мнению замглавы ЦБ, показатель ликвидности банковской системы Узбекистана «на достаточно хорошем уровне». В частности, показатель краткосрочной ликвидности (LCR) достиг 167%, что выше минимальных нормативных требований на 67 процентных пунктов. Показатель долгосрочной ликвидности (NSFR) — 113%, при этом доля высоколиквидных активов занимает 15% в совокупном активе банков.
«Это показывает, что буфер ликвидности сегодня на необходимом уровне для обеспечения безопасности», — заявил он.
Аброрхужа Турдалиев также рассказал о рентабельности банков Узбекистана. На 1 ноября чистая прибыль банковского сектора зарегистрирована на уровне 364 млн долларов, что на 12% больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
В условиях введения карантинных ограничений и падения доходов населения первостепенной задачей Центрального банка Узбекистана стало обеспечение макроэкономической стабильности и непрерывного функционирования всей банковской системы.
ЦБ создал условия для пролонгации кредитов населения и бизнесу, привёл в действие краткосрочные и долгосрочные инструменты денежно-кредитной политики по обеспечению банкам необходимой ликвидности для нейтрализации эффекта пролонгации кредитов и снижения ликвидных ресурсов.
«В итоге, помимо намеченных положительных результатов, практика применения пролонгации привела к нарушению платёжной дисциплины по кредитам и повышению кредитного риска, а также к росту проблемных кредитов. Я бы сказал, что это было одним из факторов роста проблемных кредитов», — отметил Аброрхужа Турдалиев.
Замглавы Центробанка сообщил, что показатель NPL вырос с 2,1% в начале года до 6,2% к концу июля.
На начало ноября доля проблемных кредитов составляет 5,7% или 1,7 млрд долларов. При этом доля NPL юридических лиц продолжает расти с начала года.
На сегодняшний день уровень долларизации кредитного портфеля банков находится на уровне 50%, обязательств — 57%, что приводит к росту валютного риска и уязвимости банковского сектора при существенном обесценении нацвалюты.
Для снижения уровня долларизации создаётся специальный хедж-фонд при Министерстве финансов для конвертации валютных кредитов в национальную валюту. Кроме того, планируется привлекать долгосрочные ресурсы в сумах из-за рубежа, учитывая потенциальные внутренние и внешние риски, а также проводить «осторожную политику» при привлечении ресурсов в иностранной валюте.
За два года в Узбекистане созданы три цифровых банка (TBC Bank, Anor Bank, Apelsin Bank) и 32 финтех-компаний, специализирующихся на предоставлении удалённых финансовых услуг.
Предприниматели проводят 85% своих платежей дистанционно (7-кратный рост с 2017 года).
Восемь банков используют механизм цифровой идентификации (Face ID), остальные завершают тестирование.
В 2025 году Узбекистан планирует довести долю частного сектора в банковской системе с текущих 18% до 60%.
«Центральный банк намерен продолжить либеральную политику по смягчению надзорной нагрузки, которая будет способствовать формированию прогрессивного банковского сектора без ущерба финансовой устойчивости системы», — заявил он.