O‘zbekiston Adliya vazirligi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga kiritilgan haydovchilarga avtomobilni boshqarish vaqtida telefondan foydalanish imkonini beruvchi o‘zgartirish bo‘yicha tushuntirish e’lon қилди.
1 dekabrdan kuchga kirgan o‘zgarishlarga ko‘ra, haydovchilar transportni boshqarishda telefondan quloqchinlar orqali va qo‘llarini ishlatmasdan gaplashish imkonini beradigan uskunalar orqali foydalanishi mumkin bo‘ldi.
Adliya vazirligi xabarida keltirilishicha, ijtimoiy tarmoqlar orqali «endi mashina boshqarayotganda ham telefondan foydalanish mumkin» yoki «rulda bo‘lgan holda telefonda gaplashishga ruxsat berildi» va shunga o‘xshash xabarlar tarqalmoqda.
«Agarda haydovchilar rulda bo‘lgan vaqtida telefondan bluetooth’SIZ, quloqchinSIZ va boshqa qo‘lni band qilmaydigan garnituralarSIZ foydalansa javobgar bo‘ladi. Shuni unutmaslik lozim.», — deyiladi vazirlik xabarida.

Министерство юстиции Узбекистана опубликовало разъяснение к поправке в Кодекс об административной ответственности, разрешающей водителям пользование телефоном во время управления транспортным средством.
Согласно изменениям, вступившим в силу с 1 декабря, вести переговоры по телефону за рулём можно через наушники и другие устройства, позволяющие делать это без использования рук.
Эта формулировка вызвала вопросы среди водителей. В своём заявлении пресс-служба Минюста это признаёт: в социальных сетях появились неверные сообщения о том, что теперь за рулём можно пользоваться телефоном и общаться по нему.
«Если водители за рулём пользуются телефоном БЕЗ bluetooth, БЕЗ наушников и БЕЗ другой гарнитуры, не занимающей руки, они будут нести ответственность. Это не стоит забывать», — говорится в заявлении.