O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qozog‘iston prezidenti Qasim-Jomart Toqayevning taklifiga binoan 5−6 dekabr kunlari davlat tashrifi bilan Qozog‘istonda bo‘ladi, deya xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Tashrif dasturiga muvofiq, Nur-Sulton shahrida oliy darajadagi uchrashuv va muzokaralar bo‘lib o‘tadi, ularda birodar xalqlar o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash yo‘llari ko‘rib chiqiladi.
«Siyosiy muloqot va savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish, eng avvalo, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida amaliy aloqalar va aniq kooperatsiya loyihalarini ilgari surish, shuningdek, madaniy-gumanitar almashinuv dasturlarini faollashtirishning dolzarb masalalari ham kun tartibiga kiritilgan», — deya qayd etdi davlat rahbari matbuot xizmati.
Bundan tashqari, O‘zbekiston va Qozog‘iston yetakchilari xalqaro masalalar yuzasidan fikr almashadilar va mintaqaviy integratsiyaning asosiy yo‘nalishlarini muhokama qiladilar.
Sammit yakunida salmoqli ikki tomonlama hujjatlar to‘plamini imzolash rejalashtirilgan.
Tashrif arafasida Nur-Sultonda ikki mamlakat yetakchi kompaniya va tadbirkorlari ishtirokida biznes-forum ham o‘tkaziladi.
Qayd etish joizki, bu O‘zbekiston prezidentining oktabrda ushbu lavozimga qayta saylanganidan keyingi birinchi davlat tashrifi hisoblanadi. Bundan avval Shavkat Mirziyoyev Turkiya va Rossiyaga tashriflarni amalga oshirdi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев по приглашению президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева 5−6 декабря посетит Казахстан с государственным визитом. Об этом сообщила пресс-служба главы государства.
На переговорах президентов в Нур-Султане будут рассмотрены «пути дальнейшего укрепления отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнёрства между двумя братскими странами», говорится в сообщении.
«В повестку дня включены актуальные вопросы углубления политического диалога, расширения торгово-экономического сотрудничества, прежде всего практического взаимодействия и продвижения конкретных проектов кооперации в разных отраслях экономики, а также активизации программы культурно-гуманитарного обмена», — отметили в пресс-службе президента.
Лидеры Узбекистана и Казахстана также обменяются мнениями по международной проблематике и обсудят основные направления региональной интеграции.
По итогам саммита планируется подписание «солидного пакета» двусторонних документов.
В преддверии визита в Нур-Султане пройдёт бизнес-форум с участием ведущих компаний и предпринимателей двух стран.
Отметим, что это будет первый государственный визит президента Узбекистана после его переизбрания на этот пост в октябре.