80 dan ortiq davlatdan minglab odamlar, jumladan, ularning oilalari BMT tomonidan terrorchilik guruhi deb ta’riflangan ISHID va boshqa terrorchilik guruhlarga qo‘shilish uchun Suriya va Iroqqa yo‘l oldi. Ba’zi oila a’zolari ixtiyoriy ravishda ularga qo‘shilishgan bo‘lsa-da, boshqalari majburan, manipulyatsiya qilingan yoki oila a’zolari bilan sayohat qilishga yoki ularga ergashishga majbur bo‘lgan. Bundan tashqari, Suriya va Iroqdagi mojarolarda chet ellik ota-onalardan minglab bolalar dunyoga keldi. BMT Bolalar jamg‘armasi (YUNISEF) qurolli mojaro hududlaridan repatriatsiya qilingan bolalarning hikoyalarini e’lon qildi. Shaxsni himoya qilish uchun ularning ismlari o‘zgartirildi.
«Ota-onam Misrda tikuvchilik fabrikasi ochdi, singlim bilan men arab tili va axborot texnologiyalari bo‘yicha kurslarga qatnashish imkoniga ega bo‘lgan edik. Ammo keyin dadam Suriyaga ko‘chib o‘tishga qaror qildi. Otam vafot etguniga qadar u yerda bir necha yil yashadik. U yerda hayot dahshatli edi. Omon qolganimizdan xursandman», — Ra’no, 17 yosh.
Janglarda ko‘plab xorijiy terrorchi jangchilar halok bo‘lgan bo‘lsa-da, ko‘p sonli odamlar, ayniqsa ayollar va bolalar janglardan qochdi va lagerlarga ko‘chirildi. Ayni paytda lagerlardagi aholining 99 foizini ayollar va bolalar tashkil etadi. Lagerlardagi vaziyat beqaror va yashash sharoitlari yomon. Xavf-xatar va zo‘ravonlik lagerlardagi eng yuqori havf ostidagi aholining zaifligini yanada kuchaytiradi. Suriya, Iroq va Afg‘onistonda yuzlab ayollar va bolalar hibsda qolmoqda.
«Oilamiz akamning ortidan Iroqqa borganida men bir yoshda edim. Akam va otam urushda halok bo‘lgach, onam yana turmushga chiqib, o‘g‘il tug‘di. Oradan uch yil o‘tib, o‘gay otam vafot etdi, onam esa kenja ukam bilan birga qamaldi», — 17 yoshli Karima.
O‘zbekiston hukumati ushbu muammolarni e’tirof etib, BMT Xavfsizlik kengashi rezolyutsiyalariga muvofiq 531 nafar fuqarosini, jumladan, 381 nafar bolani vatanga qaytardi. O‘z fuqarolariga xavfsiz reabilitatsiya va mahalliy hamjamiyatlarga reintegratsiya qilishda qo‘shimcha yordam ko‘rsatish maqsadida YUNICYeF Yevropa Ittifoqining moliyaviy ko‘magida «Yevropa Ittifoqi va BMTning Markaziy Osiyo davlatlariga qurolli mojaro hududlaridan, birinchi navbatda, Suriya va Iroqdan qaytgan fuqarolari uchun qo‘llab-quvvatlashi» loyihasini amalga oshirmoqda.
Hozirga qadar loyiha doirasida ayollar va bolalarga turli xil yordam ko‘rsatildi. Uy-joy olish, yashash sharoitini yaxshilash, nafaqa, pensiya va imtiyozli kreditlar olishda ko‘maklashish shular jumlasidandir. Ta’lim olish va ishga joylashishda ham ko‘mak berildi.
«2019 yilda onam va singlim bilan O‘zbekistonga qaytdim. Men 8-sinfda o‘qishni boshladim, til bo‘yicha bilimimni oshirish maqsadida turli kurslarda qatnasha boshladim. Tarix, adabiyot, o‘zbek va arab tillarini o‘rganmoqdaman. Men doim Islom universitetiga kirishni orzu qilganman, shuning uchun ham o‘z ustimda ko‘p ishlashga to‘g‘ri keldi. Men astoydil o‘qidim va „Tashxis“ ko‘magida o‘zim xohlagan oliygohga o‘qishga kirdim», — Ra’no, 17 yosh.
«Tashxis» Respublika markazi ma’lumotlariga ko‘ra, bu tashkilotga 343 nafar bola kelgan bo‘lib, ularning 153 nafari maktab yoshidagi, 193 nafari maktabgacha yoshdagi bolalardir. Ayni paytda 161 nafar bola haligacha moslashish bosqichida, ularga psixologik yordam ko‘rsatilmoqda. Afsuski, bolalarning 80 foizida bilim darajasi past, 20 foizining bilim darajasi umuman yo‘q. Shu bois psixologlar va maktab o‘qituvchilari har bir bola bilan ishlashlari uchun individual dasturlar ishlab chiqildi.
Psixologlarning bolalar bilan ishlash usullaridan biri — rasm chizishdir. Qurolli mojarolar hududlaridan qaytgan bolalardan o‘z orzularini, dunyoni qanday ko‘rishlarini suratlarda tasvirlash taklif qilindi.
«Yashil uy». Rasmni Suriyadan qaytgan 11 yoshli bola chizgan. U o‘z oilasiga qayti. U 2020−2021 o‘quv yilini yaxshi natijalar bilan yakunlagan xushmuomala va muloqotni yaxshi ko‘radigan bola. U futbol o‘ynaydi va sportchi bo‘lishni orzu qiladi. Bahor kelishini kutgani bois u atrofi tog‘lar bilan o‘ralgan tabiat qo‘ynidagi yashil uyni chizdi.
«Olma daraxti». Rasmni Suriyadan keltirilib, oilasiga qaytgan 7 yoshli birinchi sinf bitiruvchisi chizgan. U juda qiziquvchan bola, nimani ko‘rsa, o‘shandan hayratda qoladi. Bola o‘quv yilini muvaffaqiyatli yakunladi, chunki u o‘quv yili boshlanishidan oldin qo‘shimcha ta’lim olgan edi.
«Minora». Rasmni Suriyadan qaytgan 10 yoshli bola chizgan. U bir oz uyatchan va tezda muloqotga kirishmaydi, lekin maktabda yaxshi o‘qiydi va sinfda uni yaxshi ko‘rishadi. Uning rivojlangan tasavvur qilish qobiliyati o‘zini qulay va xotirjam his qiladigan o‘z dunyosini yaratishga yordam beradi. Bola oilasi bilan yashaydi. Uning reintegratsiyasi yaxshi o‘tmoqda. U faoliyatning barcha turlarini muvaffaqiyatli o‘zlashtiryapti.
«Kapalaklar». Rasmni Suriyadan keltirilib, oilasiga qaytgan 12 yoshli qiz chizgan. U 2020−2021 o‘quv yilini muvaffaqiyatli tamomlagan juda tirishqoq va quvnoq o‘quvchi. Hozirda sinf hayotida faol ishtirok etib, muloqot ko‘nikmalarini rivojlantirmoqda. U ko‘p o‘ylaydi, orzu qiladi va barcha go‘zal narsalarni yoqtiradi. Qiz har doim o‘z muvaffaqiyatidan xursand bo‘lib, boshqalar bilan muloqot qilishni va zavqlanishni yaxshi ko‘radi.
Xalq ta’limi vazirligi bolaning ta’lim darajasini aniqlashda ularning o‘z tengdoshlari bilan qayta integratsiyalashuvi va muloqot qilish jarayonini osonlashtirish maqsadida ta’lim darajasi past bo‘lishiga qaramay, ularning yoshiga qarab aniqlashga harakat qiladi. Asosiy vazifa bolaga atrofdagilar, xusuasan sinfdoshlari, o‘qituvchilari bilan muloqot qilishni va hayotiy ko‘nikmalarni o‘rgatishdir.
Yaqinlarining o‘limi, zo‘ravonlik, qayg‘u, qo‘rquv va boshqa ruhiy jarohatlarni boshdan kechirish bolalar uchun juda og‘ir. Ba’zi bolalarda hissiy va xulq-atvor muammolari, ruhiy kasalliklar, xususan travmadan keyingi stress, depressiya va havotir tuyg‘usi paydo bo‘ladi. Bunday holatlarda ular alohida yondashuv zarurdir.
«Onam va ukamning taqdiri meni hayratda qoldirdi. Men hech kim bilan gaplashishni xohlamas edim. Har kuni dahshatli tushlar ko‘rardim va uxlay olmasdim. O‘tmishni unutolmas edim, xotiralarim meni tinch qo‘ymas edi», Karima, 17 yosh.
Ayni paytda loyiha doirasida O‘zbekistondagi bolalarni ijtimoiy himoya qilish sohasi mutaxassislari tomonidan harbiy mojarolar hududlaridan qaytgan bolalar va oilalarga sifatli yordam ko‘rsatish maqsadida oilalar bilan ishlash bo‘yicha o‘quv mashg‘ulotlari o‘tkazilmoqda. Respublika «Tashxis» markazi mazkur bolalar ta’lim olayotgan o‘nta umumta’lim maktablarida qo‘llab-quvvatlash markazlarini tashkil etilishga yordam berdi. Markazlarda turli yoshdagi bolalarga psixologik yordam olish, hayotiy ko‘nikmalarniyaxshilash, mahalliy aholiga moslashish imkoniyati yaratiladi. Shuningdek, ushbu bolalarning ota-onalari va ularga g‘amxo‘rlik qiluvchilar o‘z ruhiy salomatligini saqlash va bolalarni tarbiyalashda yordam olishlari mumkin.

Тысячи людей, включая их семьи, из более чем 80 стран, отправились в Сирию и Ирак, чтобы присоединиться к ДАИШ (ИГИЛ — ред.) и другим террористическим группам, определённым ООН. Тогда как некоторые члены семьи присоединялись к ним добровольно, многих других заставляли, манипулировали или принуждали путешествовать с членами семьи или следовать за ними. Более того, тысячи детей родились в конфликтах в Сирии и Ираке от родителей-иностранцев. Детский фонд ООН (ЮНИСЕФ) опубликовал истории детей, репатриированных из зон вооружённых конфликтов. Их имена изменены для защиты личности.
«Мои родители открыли швейную фабрику в Египте, и у нас с сестрой была возможность посещать курсы арабского языка и информационных технологий. Но потом папа решил переехать в Сирию. Мы жили там несколько лет, пока мой отец не погиб. Жизнь там была ужасной. Я рада, что мы выжили», — Рано, 17 лет.
Многие иностранные боевики-террористы были убиты в ходе боевых действий. Большое количество людей, особенно женщин и детей, спаслось от боевых действий и было переведено в лагеря. В настоящее время 99% людей в лагерях — это женщины и дети. Положение лагерей нестабильно, условия жизни плохие. Незащищённость и насилие усугубляют уязвимость групп высокого риска, находящихся в лагерях. Сотни женщин и детей остаются под стражей в Сирии, Ираке и Афганистане.
«Мне был всего год, когда моя семья последовала за моим братом в Ирак. Когда брат и отец погибли на войне, моя мама снова вышла замуж и родила сына. Через три года мой отчим умер, а маму посадили в тюрьму вместе с моим младшим братом», — Карима, 17 лет.
Признавая эти проблемы и следуя резолюциям Совета Безопасности ООН, правительство Узбекистана репатриировало 531 своего гражданина, в том числе 381 ребёнка. Для оказания дальнейшей помощи своим вернувшимся гражданам для безопасной реабилитации и реинтеграции в местные сообщества ЮНИСЕФ реализует проект «Поддержка ЕС-ООН государствам Центральной Азии для их граждан, вернувшихся из зон вооруженных конфликтов, в первую очередь Сирии и Ирака» при финансовой поддержке Европейского союза.
До настоящего времени в рамках проекта женщинам и детям была оказана различная помощь, такая как содействие в приобретении жилья, улучшение жилищных условий, получение пособий, пенсий и льготных кредитов. Также им была оказана помощь в получении образования и трудоустройстве.
«В 2019 году я вернулась в Узбекистан вместе с мамой и сестрой. Я пошла в 8-й класс и начала посещать различные курсы, чтобы улучшить свои языковые навыки. Я изучаю историю, литературу, узбекский и арабский языки. Я всегда хотела поступить в Исламский университет, поэтому мне приходилось много работать над собой. Я усердно училась и, при поддержке „Ташхис“, поступила в этот университет», — Рано.
Согласно данным Республиканского центра «Ташхис», в эту организацию прибыло всего 343 ребенка. Из них 153 — дети школьного возраста и 193 — дети дошкольного возраста. На данный момент 161 ребёнок все ещё находится на стадии адаптации. Этим детям оказывается психологическая помощь. К сожалению, 80% детей имеют низкий уровень знаний, а 20% — нулевой уровень. В связи с этим были разработаны индивидуальные программы, по которым с каждым ребёнком работают психологи и педагоги школ.
Одна из методик работ психологов с детьми — рисование. Детям, вернувшимся из зон вооружённых конфликтов, было предложено нарисовать свою мечту, мир их глазами.
«Зелёный домик». Рисунок был нарисован 11-летним мальчиком, вернувшимся из Сирии. Он был реинтегрирован в свою семью. Он общительный и разговорчивый, закончил 2020−2021 учебный год с хорошими результатами. Он играет в футбол и мечтает стать спортсменом. Он нарисовал зелёный домик, окружённый горами и природой, так как он ждёт наступления весны.
«Яблоня». Рисунок был нарисован 7-летним мальчиком, выпускником первого класса, который вернулся из Сирии и был реинтегрирован в свою семью. Он очень любознательный мальчик, который удивляется всему, что видит. Мальчик успешно закончил учебный год, поскольку получил дополнительное образование до начала учебного года.
«Минарет». Рисунок был нарисован 10-летним мальчиком, вернувшимся из Сирии. Он немного застенчивый и замкнутый, но хорошо учится, и его любят в классе. Его развитое воображение помогает ему придумывать свой мир, в котором он чувствует себя комфортно и спокойно. Мальчик живёт в семье. Его реинтеграция проходит успешно.
«Бабочки». Рисунок был нарисован 12-летней девочкой, вернувшейся из Сирии и реинтегрированной в свою семью. Она очень старательная и весёлая, успешно закончила 2020−2021 учебный год и на данный момент развивает навыки общения, активно участвуя в жизни класса. Она много думает, мечтает и обожает всё красивое.
При определении уровня образования ребенка Министерство народного образования старается определять детей в соответствии с их возрастом, несмотря на низкий уровень образования, чтобы облегчить процесс реинтеграции и общения со сверстниками. Основная задача — научить ребенка навыкам коммуникации, общения с одноклассниками, педагогами и обучить жизненным навыкам.
Тяжелее всего детям справиться со смертью близких, пережитым насилием, горем, страхами и другими душевными травмами. У некоторых детей развиваются эмоциональные и поведенческие проблемы, психические расстройства, включая пост-травматические расстройства, депрессию и тревожность. В этом случае им нужен особый подход.
«Я была потрясена участью мамы и брата. Я не хотела ни с кем разговаривать. Каждый день мне снились кошмары, и я не могла уснуть. Я не могла забыть прошлое, мои воспоминания не оставляли меня в покое», — Карима.
На данный момент в рамках проекта специалисты в сфере защиты ребенка Узбекистана проходят тренинги по работе с семьями, чтобы научиться работать с семьями и оказывать качественную помощь детям и семьям, вернувшимся из зон военных конфликтов.
Республиканский центр «Ташхис» оказывает содействие в создании центров поддержки на базах 10 школ, где также учатся репатриированные дети. В данных центрах дети разных возрастов смогут получить психологическую помощь, улучшить свои жизненные навыки и лучше адаптироваться в местном сообществе. Их родители и опекуны также смогут получить помощь в сохранении своего психического здоровья и поддержку в воспитании детей.