O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev yaqinda Surxondaryo viloyati Denov shahrida sodir bo‘lgan portlash yuzasidan munosabat bildirdi. Bu haqda davlat rahbari matbuot kotibi Sherzod Asadov ma’lum qildi.
«Denovdagi bo‘lgan noxush voqea hammaning ko‘zini ochishi kerak. «Har bir hokim, prokuror, ichki ishlar, Milliy gvardiya, favqulodda vaziyatlar va qurilish, sanoat xavfsizligi boshqarmalari rahbarlari o‘z hududida yong‘in xavfsizligini ta’minlash, texnik standartlarga amalga qilish, pala-partish qurilishlarga yo‘l qo‘ymaslik, yerosti tarmoqlar hisobini yuritish ustidan qat’iy nazorat tizimini o‘rnatishi shart», — dedi Shavkat Mirziyoyev.
«Hammasi qonun bilan hal qilinsin. Xudo saqladi, qancha odam nobud bo‘lishi mumkin edi. Agar bu kunduzi bo‘lganda nima bo‘lardi?» — deya prezident so‘zlarini keltirdi Kun.uz.
«Televizor orqali hammasini tushuntiringlar, Denovda shunday holat bo‘ldi, deb aytinglar. Yashiradigan O‘zbekiston emas hozir. Shu ikki odam o‘limi bizga sinov bo‘ldi. Endi har bir viloyat hokimi shaxsan o‘zi bunday hodisalarning oldini olish bo‘yicha mas’uliyatni zimmasiga oladi. Endi bunday hodisa qaytarilmasligi lozim, oldinda qish, ehtiyotkorlik zarur», — dedi prezident.
Yig‘ilishda Surxondaryo viloyat hokimi To‘ra Bobolov Denovda sodir bo‘lgan hodisa gaz tufayli kelib chiqqanini aytgan.
«Gazchilar e’tiborsizlik qilib, past bosimli trubalar orqali o‘rta bosimni ulab yuborishgan. Gaz sizib chiqib shunday holat yuzaga keldi. Hozir hodisa prokuratura tomonidan jiddiy o‘rganilyapti», — dedi viloyati hokimi.
Prezident bunga yo‘l qo‘ygan gaz ta’minoti xodimlari rahbarlari bilan birga tergov va surishtiruvlar natijasiga ko‘ra javobgarlikka tortilishini ta’kidladi vabosh vazirga bir oy muddatda gaz quvurlarini xatlovdan o‘tkazib, natijasi bo‘yicha qaror qabul qilishgatopshiriq berdi.
Eslatib o‘tamiz, 7 dekabr kuni tonggi 4 lar atrofida Denovdagi ikki qavatli «Indenim» savdo majmuasida gaz portlashi sodir bo‘ldi, ikki kishi hayotdan ko‘z yumdi, bir necha kishi jarohatlandi. Bosh prokuratura portlash bo‘yicha terakt versiyasini rad etdi. Portlashga taxminan bino ichida bir necha soat davomida gaz sizib chiqishi sabab bo‘lgani aytildi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на совещании во вторник высказался о недавнем взрыве в городе Денау Сурхандарьинской области, сообщил пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов.
«Печальное происшествие в Денау должно открыть всем глаза. Каждый хоким, прокурор, руководители управлений внутренних дел, Национальной гвардии, по чрезвычайным ситуациям, строительству, промышленной безопасности должны установить в своих регионах строгий контроль над обеспечением пожарной безопасности, соблюдением технических стандартов, недопущением беспорядочного строительства и ведением учёта подземных коммуникаций», — заявил Шавкат Мирзиёев.
«Пусть всё решают законным путём. Бог уберёг, сколько людей могло бы погибнуть. А что если это произошло бы днём?» — приводит слова президента Kun.uz.
«Объясните всё по телевизору, скажите, что в Денау произошло такое происшествие. Сейчас не тот Узбекистан, чтобы скрывать. Смерть этих двух человек стала для нас испытанием. Отныне хоким каждой области возьмёт под свою ответственность недопущение таких случаев. Теперь такие инциденты не должны повториться, впереди зима, нужна осторожность», — сказал глава государства.
На совещании также выступил хоким Сурхандарьинской области Тура Боболов, по словам которого случай в Денау произошёл из-за утечки газа.
«Газовики были невнимательны, по трубам низкого давления включили среднее давление. Из-за утечки газа произошёл такой случай. Сейчас это серьёзно изучается прокуратурой», — сказал глава области.
Президент отметил, что по итогам следствия и расследования к ответственности будут привлечены и руководители предприятий газоснабжения, чьи сотрудники допустили этот инцидент.
Премьер-министру поручено в месячный срок провести инвентаризацию газовых труб и принять постановление по итогам изучения.
7 декабря около 4 часов утра в двухэтажном торговом комплексе «Инденим» в Денау произошёл взрыв газа, погибли два человека, несколько человек пострадали. В Генпрокуратуре заявили, что взрыв произошёл вследствие утечки газа, которая продолжалась несколько часов, версия теракта не рассматривается. Пострадало 65 зданий, 6 домов получили сильные повреждения. Тура Боболов заявил, что государство покроет ущерб.