Qonunchilik palatasi deputati Rasul Kusherbayev Toshkent shahar prokuraturasi hamda Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasiga Toshkentning Yakkasaroy tumanidagi daraxtzorni kesish fakti bo‘yicha qo‘zg‘atilgan jinoyat ishi natijalariga aniqlik kiritish maqsadida rasmiy so‘rovlar yubordi.
2020 yilning fevralida Building And Supplies kompaniyasi poytaxtning sobiq hokimi Rahmonbek Usmonovning qarori doirasida Yunus Rajabiy ko‘chasidagi ko‘p qavatli uylar orasida 0,5 gektar maydonda ko‘p qavatli turar joy qurishni rejalashtirgan edi. Buning uchun quruvchi daraxt kesishga moratoriy e’lon qilinganiga qaramasdan, 81 tup daraxtni kesib tashlagani jamoatchilikning noroziligiga sabab bo‘lgan, oqibatda shahar va hukumat rahbarlari diqqatini tortgan edi.
Yakkasaroy tuman hokimi o‘rinbosari va Building And Supplies ta’sischisiga jinoiy ish qo‘zg‘atildi. Aybdorlarga nisbatan 1 mlrd 891,3 mln so‘m miqdorida jarima tayinlandi. Tuman IIO FMB boshlig‘i va prokurorga hayfsan berildi.
Deputat so‘roviga javoban Ekologiya davlat qo‘mitasi Toshkent prokuraturasidan haligacha 1 mlrd 890 mln so‘m tushmagani, ular haligacha departament depozit hisob raqamida ekanligini ma’lum qildi. Bu ma’lumotni «Gazeta.uz»ga qo‘mita tasdiqladi.
Shahar prokuraturasi deputatning 9 noyabr kuni yuborgan so‘roviga javob bergani yo‘q.
Deputat postining skrinshoti.
E’lon qilinganidan biroz vaqt o‘tib Rasul Kusherbayev o‘z postini o‘chirib tashladi. «Gazeta.uz» deputat bilan bog‘landi, biroq u izoh berishdan bosh tortdi va ehtimoliy bosim haqidagi savolga javob bermadi.
«Gazeta.uz» Toshkent prokuraturasi matbuot xizmatiga so‘rov yubordi.
Korxona vatashkilotlarning yagona davlat reyestri ma’lumotlariga ko‘ra, Building And Supplies 2018 yil 2 fevralda ro‘yxatga olingan. Kompaniyaning asoschisi va rahbari sifatida Abdurahim Qodirov ko‘rsatilgan.

Обновлено: 28 декабря в Госкомэкологии сообщили, что получили 1,89 млрд сумов, взысканные за вырубку 81 дерева в Яккасарайском районе столицы. Ранее сообщалось, что прокуратура больше года хранит средства на своём депозитном счёте.
Депутат Законодательной палаты Расул Кушербаев направил официальные запросы в прокуратуру Ташкента и Государственный комитет по экологии и охране окружающей среды, чтобы прояснить итоги уголовного дела по факту вырубки рощи в Яккасарайском районе Ташкента.
В феврале 2020 года компания Building And Supplies в рамках решения бывшего хокима столицы Рахмонбека Усманова планировала построить многоэтажное жильё на участке площадью 0,5 га между несколькими домами на улице Юнуса Раджаби. Для этого застройщик вырубил 81 дерево, несмотря на действующий мораторий на вырубку деревьев, что вызвало общественный резонанс и привлекло внимание руководства города и правительства.
На заместителя хокима Яккасарайского района и учредителя Building And Supplies было заведено уголовное дело. С обвиняемых взыскали 1 млрд 891,3 млн сумов ущерба. Начальник отдела ОВД и прокурор района получили выговоры. Место вырубленной рощи жителям удалось отстоять.
В ответ на запрос депутата в Госкомэкологии сообщили, что всё ещё не получили от прокуратуры Ташкента взысканные 1,89 млрд сумов, они до сих пор находятся на депозитном счёте ведомства. Эту информацию «Газете.uz» подтвердили в комитете.
Столичная прокуратура не ответила на запрос депутата, который он направил ещё 9 ноября.
Скриншот поста депутата.
Через некоторое время после публикации Расул Кушербаев удалил свой пост. «Газета.uz» связалась с депутатом, но он отказался комментировать и не ответил на вопрос о возможном давлении.
«Газета.uz» направила запрос в пресс-службу прокуратуры Ташкента.
Согласно данным ЕГРПО, Building And Supplies была зарегистрирована 2 февраля 2018 года . Учредителем и руководителем компании указан Абдурахим Кадиров.