O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev Koreya Respublikasi prezidenti Mun Chje Inning taklifiga binoan 16−18 dekabr kunlari davlat tashrifi bilan Janubiy Koreyada bo‘ladi, deya xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Tashrif dasturiga muvofiq, Seulda bo‘lib o‘tadigan oliy darajadagi uchrashuv va muzokaralarda O‘zbekiston-Koreya do‘stlik va alohida strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash, ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish yo‘llari ko‘rib chiqiladi.
Eng avvalo, «yashil» iqtisodiyot, raqamlashtirish, innovatsiyalar va yuqori texnologiyalar, ta’lim, sog‘liqni saqlash va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda amaliy hamkorlik bo‘yicha dastur va loyihalarni ilgari surishga alohida e’tibor qaratiladi.
Shuningdek, prezident Shavkat Mirziyoyev Koreya Respublikasi Milliy Assambleyasi rahbariyati, ushbu mamlakatning eng yirik kompaniya va bank-moliya institutlari vakillari bilan uchrashadi.

По приглашению президента Республики Корея Мун Чжэ Ина президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 16−18 декабря посетит с государственным визитом Южную Корею, сообщила пресс-служба главы государства.
В Сеуле пройдут встречи и переговоры на высшем уровне, в ходе которых будут рассмотрены пути укрепления узбекско-корейских отношений дружбы и стратегического партнёрства, расширения многопланового сотрудничества.
Особое внимание, как ожидается, будет уделено продвижению программ и проектов, прежде всего в сферах «зелёной» экономики, цифровизации, инноваций и высоких технологий, образования, здравоохранения и других приоритетных направлениях.
Президент Узбекистана встретится также с руководством Национальной Ассамблеи Республики Корея, представителями крупнейших корейских компаний и банковско-финансовых институтов.