24 dekabr kuni kunduzi respublika hududining katta qismida iliq va quruq ob-havo bo‘lishi kutilmoqda, deb xabar berdi O‘zgidromet.
Havo harorati +8…+13 daraja iliqni tashkil etadi. Respublikaning shimoliy hududlariga sovuq antitsiklon kirib kelishi boshlanadi, bu hududlarning ba’zi joylarida qor yog‘adi, shamol tezligi 17−22 m/s gacha kuchayishi mumkin, harorat kunduzi −2…+3 darajadan yuqori bo‘lmaydi.
25 dekabr kuni respublikaning barcha hududlariga antitsiklon kirib keladi, Qoraqalpog‘istonda, Xorazm viloyatida ba’zi joylarda qor yog‘adi, Buxoro, Navoiy viloyatlarida ba’zi joylarda yomg‘ir yog‘adi, qorga aylanishi mumkin. Toshkent, Samarqand, Jizzax, Sirdaryo, Qashqadaryo viloyatlarida kunning ikkinchi yarmida ba’zi joylarda yomg‘ir yog‘adi. Faqat Surxondaryo, Andijon, Namangan, Farg‘ona viloyatlarida yog‘ingarchilik kutilmaydi.
Ba’zi joylarda shamol tezligi 17−22 m/s gacha kuchayadi. Harorat kechasi 0…+5 darajani, kunduzi +5…+10 darajani, shimolda kechasi −3…−8 darajani, kunduzi 0…-5 darajani tashkil etadi.
Yakshanba kuni mamlakatning barcha hududlarida yog‘ingarchilik (yomg‘ir qorga aylanadi) bo‘ladi, shimolda yog‘ingarchilik to‘xtaydi. Harorat kechasi va kunduzi −2…+3 darajani, shimolda kechasi −9…−14 darajani, kunduzi 0…-5 darajani tashkil etadi.
Dushunba kuni O‘zbekiston bo‘yicha yog‘ingarchilik bo‘lishi ehtimoli kam, kechasi harorat −3…−8 daraja sovuqqacha pasayadi, kunduzi −2…+3 darajadan yuqori bo‘lmaydi, ushbu kun uchun bo‘lgan ko‘p yillik qiymatlardan 5−7 darajaga kamdir.

Днем 24 декабря по большей части территории Узбекистана будет наблюдаться теплая и сухая погода, сообщила пресс-служба Узгидромета.
Температура воздуха составит +8…+13 градусов. На северные районы республики начал заходить холодный антициклон, местами по эти районам пройдут снега, возможно усиление ветра до 17−22 м/с, температура днем не превысит −2…+3.
В субботу, 25 декабря, вторжение антициклона затронет всю территорию республики. По Каракалпакстану, Хорезмской области местами пройдет снег, по Бухарской, Навоийской областям местами дождь, возможен переход в снег, по Ташкентской, Самаркандской, Джизакской, Сырдарьинской, Кашкадарьинской областям во второй половине дня местами дождь. Лишь по Сурхандарьинской, Андижанской, Наманганской, Ферганской областям осадков не ожидается.
Местами будет усиливаться ветер до 17−22 м/с. Температура составит ночью 0…+5 градусов, днем +5…+10, по северу ночью −3…−8, днем 0…-5
В воскресенье, 26 декабря, по всей территории Узбекистана пройдет дождь с переходом в снег, по северу осадки прекратятся. Температура ночью и днем составит −2…+3 градуса, по северу ночью −9…−14, днем 0…-5.
В понедельник осадки по Узбекистану маловероятны, ночная температура понизится до −3…−8 градусов, днем не превысит −2…+3, что на 5−7 градусов ниже среднемноголетних значений для этого дня.