2022 yil Markaziy Osiyo uchun Qozog‘istondagi jiddiy siyosiy inqiroz bilan boshlanmoqda. Suyultirilgan gaz narxlari oshirilishi oqibatida yuzaga kelgan namoyishlar bir necha kun davomida butun mamlakatni qamrab oldi, keyinchalik siyosiy lozunglar paydo bo‘ldi va natijada ommaviy tartibsizliklar, marodyorlik va prezident Qasim-Jomart Toqayevning ODKBdan yordam so‘rashi bilan tugadi.
Har qanday ommaviy namoyishlar sabablari haqida gap ketganda, xalq hech qachon ko‘chaga sababsiz yoki qandaydir yagona muammoni hal qilish uchun chiqmasligini yodda tutish lozim. Gaz narxlarining oshishi, saylovdagi soxtalashtirishlar, politsiya zo‘ravonligi — bularning barchasi namoyishlarga turtki beruvchi omillar, lekin ularning o‘zi jamiyatdagi noroziliklar manbayi bo‘lib xizmat qilmaydi. Shuning uchun, triggerlarning o‘zlari bo‘yicha tezkor chora-tadbirlar ko‘rishning foydasi yo‘q.
Namoyishlar, ayniqsa ular bir necha kun davom etadigan bo‘lsa, butun diqqatini ularga turtki bergan mavzuga qaratishni to‘xtatib, yanada tizimli bo‘lib boradi va masalalar ko‘lamini kengaytiradi. Bunday vaziyatda iqtidordagi hokimiyatning norozilik kayfiyatlari bilan qanchalik samarali ishlashiga ko‘p narsa bog‘liq. Har qanday chalkashlik yoki shoshqaloqlik bilan qabul qilingan qaror vaziyatni keskinlashtirishi mumkin. Bo‘lib o‘tayotgan voqealarda namoyishchilarning o‘zlari ham mas’ul bo‘lishadi. Nazorat qilib bo‘lmaydigan agressiyaning oldini olish va namoyishlarga radikallarni yaqinlatmaslik muhim. Vanihoyat, ikkala tomon ham kompromiss zaiflik timsoli emas, aksincha pragmatik kuchning namoyon qilinishi ekanligini tushunishlari lozim.
Qozog‘istonda suyultirilgan gaz narxlari bo‘yicha norozilikdan hukumat iste’fosini talab qilishgacha yo‘l juda qisqa bo‘ldi. Toqayev tezkor choralar bilan noroziliklarni tugatmoqchi bo‘ldi, biroq olomon radikallashuvining oldini olishning iloji bo‘lmadi. Vaziyatlarning keyingi rivojlanishi de-fakto ikkihokimlik siyosiy tizimida bo‘lib turgan (har holda kechagi kungacha) Qozog‘istonning barcha zaif tomonlarini namoyon qildi.
Tinch namoyishlarning ommaviy tartibsizliklarga aylanib, ma’muriy binolar yoqilishi, banklar va savdo markazlari o‘marilishi dialogga erisha olmagan jamiyat va hokimiyat o‘rtasida chuqur jarlik borligini bildiradi. Namoyishlarni o‘z atrofida birlashtira oladigan va tartibsizliklarni bartaraf eta oladigan oppozitsiyaning yo‘qligi vaziyat yomonlashuviga olib keldi. Huquqni muhofaza qiluvchi organlar va kuchishlatar tizim xodimlari strategik obyektlarni osonlik bilan qoldirib, chekinishgani esa yoki ularning iqtidordagi hokimiyatni himoya qilishni xohlamasligidan yoki aynan o‘sha ikkihokimlikning ichidagi jiddiy kelishmovchilikdan dalolat beradi. Natijada, siyosiy elita inqiroz qarshisida yakka o‘zi qoldi.
Toqayevning o‘zi juda qiyin vaziyatda qoldi. Kun davomida u Nazarboyev rejimidan masofalanishga harakat qildi. Hukumat iste’fosi, Nursulton Nazarboyevning Xavfsizlik kengashi raisi lavozimidan ketishi, Elboshi kadrlarining muhim lavozimlardan haydalishi — bularning barchasi vaqtni yutish va jamiyat oldida ishonch qozonishga yo‘naltirilgan edi. Bu choralarning birortasi ham yetarlicha foyda bermadi, vaziyat esa nazoratdan chiqib ketaverdi. Ma’muriy va strategik obyektlarning birin-ketin qulashini kuzatgan Toqayev so‘nggi choraga yuzlandi — ODKBdan yordam so‘radi. Bu murojaatning legitimligini ta’minlash uchun esa tashqi kuchlar tomonidan moliyalashtirilgan agressiya kabi klassik hikoyadan foydalandi.
ODKB kuchlarining Qozog‘istondagi ichki siyosiy inqirozni bartaraf etish uchun jalb qilinganligi tashkilot tarixidagi birinchi to‘laqonli operatsiya hisoblanadi hamda, ehtimol, Markaziy Osiyo va postsovet davlatlari uchun o‘rtamuddatli istiqbolda burilish nuqtasi bo‘ladi.
Tashqi kuchlarning ichki siyosiy mojarolarga aralashuvi — juda salbiy pretsedent. Hokimiyatning o‘zi tashqi aktorlarni o‘z hududiga olib kelishi esa undan-da yomonroq. Postsovet makonida bunday holatlar ko‘payib bormoqda. Anqara qo‘llab-quvvatlovi ostida Qorabog‘ mojarosini harbiy yo‘l bilan hal qilishni boshlagan Ozarbayjon g‘alabaga bir qadam qolganda to‘xtashga va o‘zining de-yure hududiga Rossiya qo‘shinlarini kiritishga majbur bo‘ldi. Yuqoridagi urushda mag‘lub bo‘lgan Armaniston davlat chegaralari xavfsizligini ta’minlay olmasligini tan olib, ushbu mas’uliyatni Moskva zimmasiga yukladi. Siyosiy inqirozni boshidan kechirayotgan Ukraina o‘z hududiy yaxlitligini tiklash uchun NATO (Vashington)dan yordam so‘ramoqda. Lukashenko hokimiyatni o‘z qo‘lida saqlab qolish uchun Rossiya bilan integratsiyaning barcha yo‘l xaritalariga imzo qo‘yishga qaror qildi. Endi esa Qozog‘iston o‘z hududiga tashqi kuchlarni chaqirmoqda.
Toqayev rejimni qutqarib qolish va o‘z hokimiyatini mustahkamlashga urinib, jamoatchilik ko‘z oldida o‘zining legitimligiga qattiq zarba bermoqda. Ushbu qaror davlat apparatining inqirozni mustaqil ravishda bartaraf etishga va o‘zining asosiy vazifasi — jamoat tartibi va xavfsizligini ta’minlashga qodir emasligini tan olishidir. Hech qaysi jamiyat tashqi kuchlar aralashuvni ijobiy qabul qilmaydi. Ayniqsa bu aralashuv o‘zining siyosiy elitasi murojaati ortidan ro‘y berayotgan bo‘lsa. Mabodo tartibsizliklarni bartaraf etish operatsiyasi siyosiy muxoliflik va fuqarolik faolligini bostirish yo‘lida ham ishlatilsa, hozirda Toqayevda mavjud bo‘lgan credibility ni qaytarish juda qiyin bo‘ladi.
ODKB (ya’ni Rossiya) yordami «bepul» bo‘lmasligi tayin. Hozircha Moskva aniq talablarni qo‘ygani yo‘q, biroq standart talablar allaqachon ma’lum. Bularga Kremlning pozitsiyasini ommaviy ravishda faol qo‘llab-quvvatlash, shu jumladan Qrimni Rossiyaniki deb tan olish, milliy tashqi siyosat kursining diversifikatsiyasini tugatish, butunlay Rossiya ta’sir zonasi maqomiga o‘tish va siyosiy integratsiya (belarus ssenariysigacha) kiradi. Uzoq vaqtdan beri Nazarboyev soyasidan chiqishni xohlagan Toqayev birdaniga Yevrosiyo soyasiga tushib qolishi mumkin.
Vanihoyat, hozircha Qozog‘istondagi vaziyat qaysi ssenariy bo‘yicha rivojlanishi tushunarsiz. Hozirda postsovet makonida bunday inqirozlarning uchta asosiy ssenariysi mavjud: qirg‘izcha ssenariy — elitalar o‘rtasida hokimiyat uchun permanent urush va davlat to‘ntarishlari hududiga aylanish, ukraincha ssenariy — davlatchilik inqirozi va hududiy yaxlitlikning yo‘qolishi, belaruscha ssenariy — majburiy Ittifoq davlati. Qozog‘iston ushbu uch ssenariylardan biri bo‘ylab ketadimi yoki yangi pretsedent bo‘ladimi (ODKB ishtirokini inobatga olgan holda), hozircha noaniq.
Shunga qaramasdan, Qozog‘iston ushbu siyosiy inqirozdan qanday va qay tarzda chiqishi faqat mamlakatning o‘zi uchun emas, balki butun Markaziy Osiyo uchun muhimdir. Ichki siyosiy mojaroni hal qilishga ODKBning jalb qilinishi hozircha YeEI (Yevrosiyo iqtisodiy ittifoqi) va ODKBga qo‘shilmagan davlatlarga bosimni kuchaytiradi hamda tashqi siyosatda manyovr qilish uchun imkoniyatlarni qisqartiradi. Bundan tashqari, Qozog‘istonning ko‘pvektorlik siyosatidan voz kechishi mintaqaviy hamkorlikni qayta tiklash jarayoniga qattiq zarba beradi. Markaziy Osiyo masalasi kun tartibida yana ikkinchi darajaga o‘tib qolishi, hattoki 2000-yillar o‘rtasidagi kabi yo‘q bo‘lib ketishi xavfi bor.
Vanihoyat, Qozog‘iston pretsedenti mintaqadagi boshqa davlatlarning ichki siyosiy hayotiga ham ta’sir o‘tkazishi mumkin. Markaziy Osiyo jamiyatlarida noroziliklar yig‘ilib qolgan, tarixda esa namoyishlarning bir norozi jamiyatdan ikkinchisiga ko‘chib o‘tishiga ko‘plab misollar mavjud. Shu sababli, Qozog‘iston qo‘shnilari ichki siyosiy qarorlarni qabul qilishda ehtiyotkor bo‘lishlari, norozilik kayfiyatlari bilan ishlashlari, eskalatsiyaning oldini olishlari, shuningdek jamoatchilik bilan samarali va to‘g‘ri kommunikatsiyani ta’minlashlari kerak.
Asosiysi — barcha muammolarning ildizi ichkaridaligini, tashqi omil esa siyosiy elita jamiyat bilan dialog qilishga qodir bo‘lmagan, shoshqaloqlik bilan qaror qabul qilayotgan va holatni mustaqil ravishda nazoratga olishni udallamayotgan vaziyatda aralashishini unutmaslik lozim.

2022 год для Центральной Азии начинается с серьёзного политического кризиса в Казахстане. Спровоцированные повышением цен на сжиженный газ протесты за несколько дней охватили всю страну, обросли политическими лозунгами, а закончились массовыми беспорядками, мародёрством и решением президента Касым-Жомарта Токаева попросить о помощи у ОДКБ.
Говоря о причинах любых народных волнений, необходимо держать в уме, что народ никогда не выходит на улицы без повода или чтобы решить какую-то одну проблему. Повышение цен на газ, фальсификации на выборах, полицейский беспредел — это всё факторы, которые провоцируют манифестации, но, сами по себе, не являются источниками общественного недовольства. Соответственно, спешное принятие мер по самим триггерам бесполезно.
Протесты, особенно если они продолжаются несколько дней, перестают фокусироваться на теме, которая их спровоцировала. Они расширяют спектр внимания, приобретая более системный характер. В подобной ситуации многое зависит от того, насколько эффективно власти работают с протестными настроениями. Любое замешательство или опрометчивое решение могут взорвать обстановку. Ответственность за происходящее также несут и сами протестующие. Необходимо избегать неконтролируемого всплеска агрессии и ограждать протесты от радикалов. Наконец, обе стороны должны понимать, что компромисс является демонстрацией прагматичной силы, а не слабости.
В Казахстане путь от недовольства ценами на сжиженный газ до требования отставки правительства был очень коротким. Токаев пытался быстрыми мерами погасить волнения, но предотвратить радикализацию толпы не удалось. Дальнейшее развитие событий вскрыло все слабые места пребывавшей (по крайней мере до вчерашнего дня) де-факто в режиме двоевластия политической системы Казахстана.
Превращение мирных демонстраций в массовые беспорядки, в ходе которых поджигали административные здания, грабили банки и торговые центры, говорит о глубоком разрыве между обществом и властью, так и не сумевшими наладить диалог. Ситуацию усугубило отсутствие оппозиции, которая могла бы консолидировать протесты вокруг себя и предотвратить беспорядки. А лёгкость, с которой правоохранительные органы и силовики оставляли стратегические объекты и отступали, говорит либо об их нежелании защищать сформировавшуюся власть, либо о серьёзном разладе внутри того самого двоевластия. В результате политическая элита оказалась с кризисом один на один.
Сам Токаев пребывал в очень сложном положении. Весь день он старался дистанцироваться от назарбаевского режима. Отставка правительства, смещение самого Нурсултана Назарбаева с поста председателя Совбеза, увольнение назначенцев Елбасы с ключевых постов — всё это было направлено на то, чтобы выиграть время и обеспечить кредит доверия со стороны общества. Ни одна из этих мер не имела должного эффекта, а ситуация продолжала выходить из-под контроля. Наблюдая за падением одного за другим административных и стратегических объектов, Токаев пошёл на крайние меры — запросил помощи у ОДКБ. А чтобы сделать эту просьбу легитимной, использовал классическую историю про проплаченную извне агрессию.
Вовлечение сил ОДКБ в Казахстане для урегулирования внутриполитического кризиса является, по сути, первой за всю историю организации полноценной операцией и, возможно, поворотным моментом для Центральной Азии и всего постсоветского пространства в среднесрочной перспективе.
Вмешательство внешних сил во внутриполитические конфликты — очень негативный прецедент. Ещё хуже, когда власть сама приводит внешних игроков на свою территорию. На постсоветском пространстве подобные случаи участились. Азербайджан, начавший при поддержке Анкары военное урегулирование карабахского конфликта, в шаге от победы вынужден был остановиться и впустить на де-юре свою территорию российских военных. Армения после поражения в вышеупомянутой войне, по сути, признала неспособность обеспечивать безопасность госграниц и переложила эту ответственность на Москву. Переживающая политический кризис Украина просит помощи у НАТО (Вашингтона) для восстановления территориальной целостности. Лукашенко ради удержания власти в своих руках решился подписать все дорожные карты по интеграции с Россией. А теперь внешние силы на свою территорию зазывает Казахстан.
Токаев, делая попытку спасти режим и закрепить свою власть, наносит серьёзный удар по своей легитимности в глазах общественности. Данный шаг является признанием неспособности госаппарата справиться с кризисом самостоятельно и выполнить свою ключевую функцию — обеспечение общественного порядка и безопасности. Ни одно общество не воспримет положительно иностранное вмешательство. Тем более когда оно происходит по просьбе собственной политической элиты. А если операцию по ликвидации беспорядков будут использовать ещё и для подавления политического инакомыслия и гражданской активности, вернуть т. н. credibility, которым Токаев обладает сейчас, будет очень сложно.
Понятно, что помощь ОДКБ (а, по сути, России) не будет «бесплатной». Каких-либо конкретных требований Москва пока не выдвигала, но стандартный набор уже давно известен. Это публичная проактивная поддержка позиции Кремля, включая признание Крыма российским, прекращение диверсификации национального внешнеполитического курса, принятие статуса безоговорочной зоны российского влияния и политическая интеграция (вплоть до белорусского сценария). Токаев, который давно хотел и, судя по всему, окончательно выйдет из тени Назарбаева, тут же может попасть в тень евразийства.
Наконец, пока не ясно, по какому сценарию будет развиваться ситуация в Казахстане. На постсоветском пространстве сейчас есть три основных сценария подобных кризисов: кыргызский — превращение в территорию перманентной войны за власть между элитами и госпереворотов, украинский — кризис государственности и потеря территориальной целостности, белорусский — вынужденное Союзное государство. Пойдёт ли Казахстан по одному из трёх сценариев или сам станет новым прецедентом (беря во внимание участие ОДКБ), пока не ясно.
Тем не менее, как и каким выйдет Казахстан из нынешнего политического кризиса, важно не только для него самого, но и для всей Центральной Азии. Вовлечение ОДКБ в урегулировании внутриполитического кризиса усилит давление на тех, кто пока не вступил в ЕАЭС и ОДКБ, и ещё больше сократит пространство для внешнеполитических маневров. Кроме того, потенциальное лишение Казахстана многовекторности станет серьёзным ударом по процессу восстановления регионального сотрудничества. Центральноазиатская повестка рискует вновь отойти на второй план, а то и исчезнуть, как это уже было в середине 2000-х годов.
Наконец, казахстанский прецедент отразится и на внутриполитической жизни остальных стран региона. У центральноазиатских обществ накопились претензии, а примеров, когда манифестации перекидываются от одного недовольного общества к другому, история знает немало. В этой связи соседям Казахстана следует быть осторожными в принятии внутриполитических решений, работать с протестными настроениями, чтобы не допускать эскалации, а также обеспечить эффективную и грамотную коммуникацию с общественностью. Главное — не забывать, что все проблемы имеют внутренние истоки, а внешний фактор вмешивается тогда, когда политическая элита не способна наладить диалог с обществом, предпринимает опрометчивые решения и проваливает попытки самостоятельно справиться с ситуацией.
Юрий Саруханян — специалист в сфере международных отношений, автор Telegram-канала «Серия пенальти».