Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi tuxum eksporti uchun joriy etilgan vaqtinchalik cheklov yuzasidan izoh berdi.
Xususan, vazirlik tuxum eksportiga nisbatan cheklovni global miqyosda oziq-ovqat mahsulotlari narxlari o‘sishi, mahsulotga talabning mavsumiy ortishi, parrandachilik xo‘jaliklari isitish xarajatlarining oshishi va boshqa mavsumiy omillar ta’siri sharoitida vaqtinchalik chora sifatida izohlamoqda.
Qayd etilishicha, pandemiya sharoitida oziq-ovqat narxlari o‘sishiga javoban ko‘plab mamlakatlar ichki bozorda oziq-ovqat xavfsizligi va narxlar barqarorligini ta’minlash maqsadida ayrim mahsulotlar eksportini cheklash amaliyotini qo‘llamoqda.
Vazirlik ma’lumotiga ko‘ra, O‘zbekistonda 2021 yilning sentabr-dekabr oylarida tuxum narxi 19,6 foizga, ayrim hududlarda 20−22 foizgacha o‘sishi kuzatilgan.
Shuningdek, «qish mavsumida isitish xarajatlari oshishi va parrandachilik xo‘jaliklarida kasalliklarning avj olishi, tuxum berishga moslashgan tovuqlarning mavsumiy yangilanishi, ozuqa mahsulotlarining qimmatlashishi hamda kuz mavsumidan boshlab ushbu mahsulotga talabning boshqa oylarga nisbatan 20−30 foizga ortishi» mahsulot narxiga qo‘shimcha bosimni yuzaga keltirishi qayd etilgan.
Bundan tashqari, parrandachilik xo‘jaliklarida ozuqa bazasining yetishmasligi natijasida ko‘plab xo‘jaliklardagi parrandalar soni umumiy hisobda 1 milliondan ortiq miqdorga kamayganligi aytilmoqda.
«Global pandemiyaning davom etayotganligini, asosiy oziq-ovqat mahsulotlari narxlarining aholining xarid qobiliyatiga ta’sirining yuqoriligi, shuningdek ichki bozorda narxlar barqarorligini ta’minlashning muhimligini inobatga olgan holda tuxum eksportiga nisbatan kiritilgan cheklov vaqtinchalik chora bo‘lib hisoblanadi», — deyiladi vazirlik xabarida.
Avvalroq Vazirlar Mahkamasi qaroriga ko‘ra 2022 yil 1 aprelga qadar tovuq tuxumi eksportiga taqiq joriy etilganligi xabar qilingan edi. Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qo‘mitasi matbuot xizmati xabarga izoh berib, O‘zbekistonda tuxum eksportiga og‘zaki yoki yozma ravishda taqiq joriy qilinmaganini ma’lum qilgan edi.
Ma’lum qilinishicha, respublikada oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash va ichki iste’mol bozorlarida narxlarni barqarorlashtirish maqsadida tuxum eksportini vaqtincha to‘xtatish tashabbusi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi hamda Qishloq xo‘jaligi vazirligi tomonidan kiritilgan.

Министерство экономического развития и сокращения бедности Узбекистана прокомментировало запрет на экспорт куриных яиц из страны, признав, таким образом, наличие запрета. Накануне Государственный комитет ветеринарии и развития животноводства в ответ на сообщения СМИ и блогеров заявил, что такого запрета нет.
В сообщении министерства говорится, что в условиях пандемии коронавируса наблюдается значительный рост мировых цен на продовольствие в силу производственных, климатических и логистических причин. В ответ многие страны принимают меры по ограничению экспорта отдельных товаров для обеспечения продовольственной безопасности и ценовой стабильности на внутреннем рынке.
По данным министерства, в сентябре-декабре 2021 года цены на яйца в Узбекистане выросли на 19,6%, а в отдельных регионах — на 20−22%.
В зимние месяцы на цену продукта оказывается дополнительное давление, пояснили в министерстве. Подорожание яиц обусловлено увеличением затрат на отопление, вспышкой заболеваний на птицефабриках, сезонным обновлением кур-несушек, ростом цен на продукты питания и увеличением спроса на яйца (на 20−30% по сравнению с другими месяцами).
Из-за проблем с отсутствием кормовой базы на птицефабриках поголовье птиц на многих фермах сократилось в общей сложности более чем на 1 миллион.
«Учитывая продолжающуюся глобальную пандемию, высокое влияние стоимости основных продуктов питания на покупательную способность населения, а также важность обеспечения ценовой стабильности на внутреннем рынке, ограничение экспорта яиц является временной мерой», — говорится в сообщении.
При этом Минэкономразвития и сокращения бедности заявило, что полностью поддерживает проводимые реформы по внедрению полноценных рыночных механизмов в экономику и кардинальному сокращению ограничений для предпринимателей.
«Газета.uz» писала, что по решению правительства экспорт яиц приостановлен до 1 апреля для стабилизации цен на внутреннем рынке. Фермеры, с которыми поговорила редакция, сообщили, что вынуждены сокращать объёмы производства, отправляя кур на убой. Другие производители продают яйца почти по себестоимости и рассматривают возможное закрытие бизнеса.