10 yanvar kuni Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jomart Toqayev Kollektiv xavfsizlik shartnomasi tashkilotining navbatdan tashqari yig‘ilishida nutq so‘zladi. Uning ta’kidlashicha, mamlakat oy avvalida boshidan kechirgan inqiroz mustaqillikning 30 yillik tarixidagi eng og‘iri bo‘ldi. Bugun Qozog‘istonda mamlakatdagi fojia kunlarida halok bo‘lganlar xotirasiga umumxalq motam e’lon qilindi.
Davlat rahbari mamlakatdagi bugungi ahvol, o‘tgan kunlarda sodir bo‘lgan voqealar haqida gapirdi.
«Voqealar haqida to‘liq tasavvurga ega bo‘lgan holda, mas’uliyat bilan aytishim mumkinki, joriy yil boshidan buyon barcha voqealar bir zanjirning halqalaridir, dedi u. — Ular tayyorgarligi uzoq muddat davom etgan yagona vayronkor maqsadga bo‘ysundirilgan. Ushbu tayyorgarlik qancha davom etdi — bir yil, ikki yoki uch yilmi — tergov ko‘rsatadi».
Prezidentning fikricha, buzg‘unchi kuchlar bir necha marta barqarorlikni buzish va tartibsizliklar keltirib chiqarishga urinishgan, bu harakatlarning barchasi qat’iy bostirilgan, biroq tashkilotchilar o‘z rejalaridan voz kechmagan va qurolli namoyishlar tayyorlashga o‘tgan.
«Imkoniyat sifatida bir qator viloyatlarda aholining avtomobil gazi narxi oshishiga noroziligidan foydalanishdi. Mitinglar bo‘lib o‘tdi, unda ishtirokchilar ijtimoiy-iqtisodiy va ijtimoiy-siyosiy talablarni ilgari surdi. Ularning barchasi davlat tomonidan eshitildi va bajarildi. Hukumat iste’foga chiqdi, avtogaz narxi avvalgi darajasida muzlatildi», — deb eslab o‘tdi Qosim-Jomart Toqayev.
«Aniq ijtimoiy-iqtisodiy chora-tadbirlar majmui va ijtimoiy-siyosiy islohotlarning aniq rejasi qabul qilinganini e’lon qildik. Ammo Qozog‘istonga qarshi tajovuz tashkilotchilari uchun buning ahamiyati yo‘q edi», — deya qo‘shimcha qildi u.
«Stixiyali norozilik namoyishlari pardasi ortida tartibsizliklar to‘lqini paydo bo‘ldi. Go‘yoki bitta buyruq bilan diniy radikallar, jinoyatchi unsurlar, mashhur banditlar, talonchilar va mayda bezorilar paydo bo‘ldi. Ijtimoiy-iqtisodiy, ijtimoiy-siyosiy talablar ikkinchi-uchinchi darajaga tushdi, ular unutildi. Ular ortidan „issiq faza“ boshlandi. O‘z vaqtini kutayotgan qurollangan jangarilar guruhlari harakatga tushdi. Asosiy maqsad ayon bo‘ldi: konstitutsiyaviy tuzumni barbod qilish, boshqaruv institutlarini yo‘q qilish, hokimiyatni egallab olish. Gap davlat to‘ntarishiga urinish haqida ketmoqda», — dedi mamlakat prezidenti.
Davlat rahbarining so‘zlariga ko‘ra, bu jangovar harakatlarning barchasi bir markazdan muvofiqlashtirilgan. «Viloyat hokimiyati, huquq-tartibot idoralari, tergov izolyatorlari, strategik obyektlar, banklar, teleminora va telekanallarga qilingan sinxron, alohida ta’kidlayman, sinxron hujumlar shundan dalolat beradi», — dedi u.
«Aeroportlar egallab olindi, avtomobil va temir yo‘llar to‘sildi, tez yordam mashinalari va o‘t o‘chiruvchilar ishiga to‘sqinlik qilindi. Harbiy qismlar va armiya nazorat-o‘tkazish punktlariga hujumlar paytida bandit tuzilmalari qurol-yarog‘ va harbiy texnikani egallab olishga harakat qilishdi. Olmaota va boshqa shaharlarda haqiqiy janglar ketayotgan edi. Masalan, Olmaota shahridagi ichki ishlar boshqarmasi binosi atrofidagi jang ikki kecha davom etgan. Politsiya teraktlarga qarshi kurashdi», — dedi Qosim-Jomart Toqayev.
Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, birgina Olmaotada 7 ta qurol do‘koni qo‘lga olingan.
«Bular yaxshi o‘qitilgan professionallar, jumladan, maxsus vintovkali snayperlar tomonidan uyushtirilgan hujumlar edi. Terrorchilar o‘zlarining aloqa vositalaridan foydalanganlar, harbiy xizmatchilar va huquq-tartibot idoralari formalarini kiyishgan. Ular o‘zlari uchun jonli qalqon vazifasini bajargan ommaviy tartibsizliklar ishtirokchilari ortiga bezbetlarcha yashirindilar», — dedi davlat rahbari.
«Kamida besh marta ko‘proq ustunlikka ega bo‘lgan banditlar militsiya xodimlari va harbiy xizmatchilarga hujum qilib, ularni o‘ta shafqatsizlik bilan kaltaklagan, ikki nafar harbiy xizmatchining boshini kesib tashlagan. Kasalxonalarga vahshiyona hujumlar uyushtirildi», — dedi prezident.
Uning so‘zlariga ko‘ra, tajovuz bir vaqtning o‘zida 11 ta hududni qamrab olgan, biroq asosiy zarba Olmaotaga qaratilgan.
«Ma’lumki, bu bizning eng yirik shahrimiz va mamlakatimizning moliyaviy markazi bo‘lib, u yerda eng muhim transport-kommunikatsiya markazlari joylashgan. Bu shaharning qulashi butun aholi zich joylashgan janubni, keyin esa butun mamlakatni egallashga yo‘l ochardi. Terrorchilar Qozog‘iston poytaxtiga zarba berish uchun huquq-tartibot kuchlarini o‘zlariga tortib olmoqchi bo‘lishgan», — deya ta’kidladi Qosim-Jomart Toqayev.
«Aslida bu bizning davlatimizga qarshi turli usullar bilan boshlangan haqiqiy terrorchilik urushi edi. Bu bizdan misli ko‘rilmagan choralarni ko‘rishni talab qildi. Qozog‘iston kuch tuzilmalari vaziyatni o‘z nazoratiga olgan holda qisqa vaqt ichida safarbar bo‘lib, hujumchilarni qaytarishga erishdi. Afsuski, bu juda qimmatga tushdi — xavfsizlik kuchlari va tinch aholi o‘rtasida yo‘qotishlar bo‘ldi», — dedi u.
Davlat rahbari e’lon qilgan ma’lumotlarga ko‘ra, 16 nafar huquq-tartibot xodimi halok bo‘lgan, 1300 dan ortiq kishi jarohatlangan. Tinch aholi orasida ham qurbonlar bor, aniq soni aniqlashtirilmoqda. Mamlakat bo‘ylab 1270 ta tadbirkorlik subyekti zarar ko‘rdi. 100 dan ortiq savdo markazlari va banklar talon-toroj qilindi, politsiya mashinalariga zarar yetkazildi va 500 ga yaqin texnika yoqib yuborildi.
«Men Qozog‘istonga qarshi tajovuzda terrorchilar, jumladan, xorijiy jangarilarning bevosita ishtiroki haqida ishonch bilan gapiraman. Banditlarning tunda o‘likxonalarga hujum qilishi, o‘lgan sheriklarining jasadlarini olib ketishlari bejiz emas edi. Shuningdek, jangarilarning jasadlarini bevosita jang maydonidan olib chiqishgan. Bu kelib chiqishi noma’lum bo‘lgan xalqaro terrorchilarning amaliyotidir. Ular izlarini shunday yopadilar. Keyinchalik hokimiyatni tortib olish uchun hududimizda tartibsizlik zonasini shakllantirish rejalari bor edi», — dedi Qosim-Jomart Toqayev.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bugungi kunga qadar Qozog‘istonda KXSHTning 2030 kishidan iborat kollektiv tinchlikparvar kuchlari va 250 ta texnikasi safarbar etilgan va ular belgilangan vazifalarni bajarishga kirishgan. Ular aeroportlar, harbiy omborlar va boshqa strategik obyektlarni qo‘riqlash va xavfsizligini ta’minlash funksiyalarini bajaradilar.
«KXSHT nufuzli harbiy-siyosiy tashkilot sifatida o‘zining dolzarbligi va samaradorligini ko‘rsatdi. Bu haqiqatan ham davlatlarimiz barqarorligi va xavfsizligini ta’minlashning samarali mexanizmi», — ta’kidladi Qozog‘iston prezidenti.
Qozog‘iston prezidenti shunday deb qo‘shimcha qildi: «Biz allaqachon KXSHT kuchlarining kiritilishining qonuniyligi haqida savollar tug‘ilayotganini ko‘rmoqdamiz. Bu ishonchli ma’lumotlarning yo‘qligi va butun vaziyatni noto‘g‘ri tushunish bilan bog‘liq. Alohida hollarda xalqaro hamjamiyat, jumladan, xorijiy ommaviy axborot vositalarida ham KXSHT kuchlaridan foydalanish bo‘yicha, ham Qozog‘istondagi vaziyatni mutlaqo noto‘g‘ri talqin qilish holatlari kuzatilmoqda. Barcha faktlarga qaramay, ba’zi manbalar Qozog‘iston hukumati tinch namoyishchilarga qarshi kurashayotganini da’vo qilmoqda. Bu mutlaqo noto‘g‘ri ma’lumot. Biz hech qachon tinch namoyishchilarga qarshi qurolli kuch ishlatmaganmiz va foydalanmaymiz ham».
«Buni bilgan holda Qozog‘istonga hujum tashkilotchilari bir necha tajovuz to‘lqinlarini uyushtirishdi. Birinchi bosqichda, aytganimdek, tinch namoyishlar bo‘lib o‘tdi. So‘ngra, xususan, Olmaotada siyosiy mitinglar bo‘lib o‘tdi, keyin esa qurollangan jangarilar ulkan shoqol to‘dalari singari uch tomondan shaharga yopirildilar. Avvaliga ular o‘zlarini tinch namoyishchilardek ko‘rsatishdi, huquq-tartibot idoralarini va hatto shahar aholisini chalg‘itdilar, keyin esa tarixda „Olmaota fojiasi“ nomi bilan qoladigan voqeani boshladilar», — dedi u.
Shu bilan birga, davlat rahbari BMT nizomida har bir davlat uchun qurolli hujum sodir bo‘lgan taqdirda o‘zini-o‘zi yakka yoki jamoaviy mudofaa qilishning ajralmas huquqi e’tirof etilganini eslatib o‘tdi.
«Yaqin kunlarda dastlabki tergov yakunlanganidan so‘ng biz jahon hamjamiyatining hukmi uchun mamlakatimizga qarshi terroristik tajovuzga tayyorgarlik ko‘rish va amalga oshirishga oid qo‘shimcha dalillarni taqdim etamiz», — deya e’lon qildi davlat rahbari va bu borada shoshilinch xulosalar chiqarmaslik kerakligini qo‘shimcha qildi.
Qosim-Jomart Toqayevning qo‘shimcha qilishicha, hukumat Qozog‘iston xalqining tinch yo‘l bilan o‘z xohish-irodasini bildirish va ochiq muloqot qilish huquqini himoya qiladi, biroq, ayni paytda, zo‘ravonlik ekstremizmning har qanday ko‘rinishiga qat’iy barham beradi.
«Ayni vaqtda Qozog‘istonda konstitutsiyaviy tartib tiklandi, — dedi mamlakat prezidenti. — Aksilterror operatsiyasi doirasida jinoyatlarda ishtirok etgan shaxslarni aniqlash ishlari olib borilmoqda. Hozirgacha 8000 ga yaqin odam politsiyaga topshirilgan. Huquqni muhofaza qiluvchi va maxsus organlar ularning terrorchilik, qotillik, talonchilik va boshqa jinoyatlarga aloqadorligini tekshiradi. 116 ta qurol olib qo‘yildi».
Uning so‘zlariga ko‘ra, operatsiya davom etmoqda, «yashirinishning yangicha uslublarini qo‘llayotgan, fuqarolar liboslarini kiyayotgan, soqollarini qirdirayotgan vahokazolarni qilayotgan» jangarilarni aniqlash bo‘yicha rejalar ishlab chiqilmoqda
Davlat rahbari ertaga, 11 yanvar kuni parlamentga hukumatning yangi tarkibi bo‘yicha taklif kiritish va ijtimoiy-iqtisodiy sohadagi o‘tkir muammolarni hal etish bo‘yicha vazifalarni belgilashni rejalashtirmoqda.
«Yaqin vaqtlarda keng ko‘lamli aksilterror operatsiyasi yakunlanadi va u bilan KXSHT kontingentining muvaffaqiyatli va samarali missiyasi yakunlanadi», — dedi Qosim-Jomart Tokayev.

Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев 10 января выступил на внеочередном заседании Организации Договора коллективной безопасности. Он отметил, что кризис, пережитый страной в начале месяца, стал самым тяжёлым за всю 30-летнюю историю независимости. Сегодня в Казахстане общенациональный траур по погибшим в дни трагедии в Казахстане.
Глава государства рассказал о текущей ситуации в стране и о том, что произошло за минувшие дни.
«Располагая полной картиной событий, могу ответственно заявить, что все события с начала нынешнего года составляют звенья одной цепи, — сказал он. — Они подчинены единому разрушительному замыслу, подготовка которого шла продолжительное время. Как долго шла эта подготовка — год, два или три — покажет следствие».
По мнению президента, деструктивные силы неоднократно предпринимали попытки расшатать стабильность и учинить беспорядки, все эти действия решительно пресекались, но организаторы не оставили своих планов и перешли к подготовке вооружённых выступлений.
«В качестве повода они использовали недовольство населения в ряде регионов из-за роста цен на автомобильный газ. Прошли митинги, участники которых выдвинули социально-экономические и общественно-политические требования. Все они были услышаны и выполнены государством. Правительство ушло в отставку, цены на автогаз были заморожены на прежнем уровне», — напомнил Касым-Жомарт Токаев.
«Мы объявили о принятии комплекса конкретных социально-экономических мер и чёткого плана общественно-политических реформ. Но для организаторов агрессии против Казахстана это уже не имело никакого значения», — добавил он.
«Под ширмой стихийных протестов развернулась волна массовых беспорядков. Как по единой команде проявились религиозные радикалы, криминальные элементы, отъявленные бандиты, мародёры и мелкие хулиганы. Социально-экономические и общественно-политические требования отошли на второй-третий план, о них забыли. Вслед за этим развернулась „горячая фаза“. Вступили в действие группы вооружённых боевиков, которые ждали своего часа. Стала очевидной главная цель: подрыв конституционного строя, разрушение институтов управления, захват власти. Речь идёт о попытке государственного переворота», — заявил президент страны.
По словам главы государства, все эти боевые действия координировались из одного центра. «Об этом свидетельствуют синхронные, я подчёркиваю, синхронные, нападения на здания региональных властей, правоохранительных органов, следственные изоляторы, стратегические объекты, банки, телевышку и телеканалы», — сказал он.
«Захватывались аэропорты, перекрывались автомобильные и железные дороги, блокировалась работа скорой помощи и пожарных. В ходе нападений на войсковые части и армейские блокпосты бандформирования пытались завладеть оружием и боевой техникой. В Алматы и других городах шли настоящие бои. Например, бой вокруг здания департамента внутренних дел в городе Алматы продолжался две ночи. Полицейские отбивались от атак террористов», — заявил Касым-Жомарт Токаев.
По словам президента, только в Алматы было захвачено 7 оружейных магазинов.
«Это были атаки хорошо натренированных профессионалов, включая снайперов со специальными винтовками. Террористы использовали собственную связь, переодевались в форму военнослужащих и правоохранительных органов. Они цинично прикрывались участниками массовых беспорядков, которые служили для них „живым щитом“», — сказал глава государства.
«Имея численное преимущество как минимум в пять раз, бандиты нападали на полицейских и военнослужащих, избивали их с особой жестокостью, двоим военнослужащим отсекли головы. Имели место варварские нападения на больницы», — заявил президент.
Агрессия, по его словам, охватила одновременно 11 регионов, но основной удар был направлен против Алматы.
«Как вы знаете, это наш крупнейший город и финансовый центр страны, где сосредоточены важнейшие транспортные и коммуникационные узлы. Падение этого города открыло бы путь к захвату всего густонаселённого юга, а затем и всей страны. Террористы рассчитывали оттянуть на себя силы правопорядка, чтобы затем нанести удар по столице Казахстана», — подчеркнул Касым-Жомарт Токаев.
«По сути, это была настоящая террористическая война, развязанная против нашего государства самыми разными методами. Это потребовало от нас принять беспрецедентные меры. Казахстанские силовые структуры сумели в кратчайшие сроки мобилизоваться и дать отпор нападавшим, взяв ситуацию под свой контроль.
К сожалению, это далось очень дорогой ценой — потерями среди силовиков и мирных жителей», — сказал он.
По данным, которые озвучил глава государства, погибло 16 сотрудников силовых структур, более 1300 получили ранения. Есть жертвы и среди мирного населения, точное количество уточняется. По всей стране пострадали 1270 субъектов бизнеса. Разграблено свыше 100 торговых центров и банков, полицейского автотранспорта было повреждено и сожжено около 500 единиц.
«С уверенностью говорю о прямом участии террористов, в том числе зарубежных боевиков в агрессии против Казахстана. Не случайно бандиты нападали по ночам на морги, забирали и увозили тела своих погибших подельников. Они также забирали тела боевиков прямо с поля боя. Это практика международных террористов известного происхождения. Именно таким образом они заметают следы. Налицо замысел формирования на нашей территории зоны хаоса с последующим захватом власти», — заявил Касым-Жомарт Токаев.
На сегодняшний день, сказал он, в Казахстане развёрнуты и приступили к выполнению поставленных задач коллективные миротворческие силы ОДКБ в количестве 2030 человек и 250 единиц техники. Они реализуют функции прикрытия и обеспечения безопасности аэропортов, военных складов и других стратегических объектов.
«ОДКБ показала свою востребованность и эффективность как авторитетная военно-политическая организация. Это реально работающий механизм обеспечения стабильности и безопасности наших государств», — подчеркнул президент Казахстана.
Президент Казахстана добавил: «Мы уже видим, что возникают вопросы о легитимности ввода сил ОДКБ. Это происходит из-за отсутствия достоверной информации и непонимания всей ситуации. В отдельных случаях в международном сообществе, включая зарубежные СМИ, имеет место абсолютно неверное толкование как применение сил ОДКБ, так и прочтение ситуации в Казахстане. Несмотря на все предоставленные факты, некоторые источники утверждают о борьбе властей в Казахстане с мирными демонстрантами. Это абсолютная дезинформация. Мы никогда не применяли и не будем применять вооружённую силу против мирных демонстрантов».
«Зная это, организаторы нападения на Казахстан устроили несколько волн агрессии. На первом этапе, как я уже сказал, состоялись мирные протесты. Затем, в частности, в Алматы были проведены политические митинги, а потом на город из трёх направлений, как огромная стая гиен, ринулись вооружённые боевики. Поначалу они выдавали себя за мирных демонстрантов, ввели в заблуждение силы правопорядка и даже жителей города, а потом началось то, что в историю войдёт, наверное, как „Алматинская трагедия“», — сказал он.
Между тем, напомнил глава государства, устав ООН признаёт за каждым государством неотъемлемое право на индивидуальную или коллективную самооборону в случае вооружённого нападения.
«В ближайшее время, после завершения предварительного расследования, мы представим на суд мировой общественности дополнительные доказательства подготовки и проведения террористической агрессии против нашей страны», — анонсировал глава государства и добавил, что делать поспешных выводов не следует.
Касым-Жомарт Токаев добавил, что власти будут защищать право народа Казахстана на мирное волеизъявление и открытый диалог, но в то же время жёстко пресекать любые формы насильственного экстремизма.
«В настоящее время конституционный порядок в Казахстане восстановлен, — заявил президент страны. — В рамках антитеррористической операции ведётся работа по выявлению лиц, участвовавших в преступлениях. На сегодня в органы полиции доставлено около 8000 лиц. Правоохранительными и специальными органами проверяется их причастность к актам терроризма, убийствам, мародёрствам и иным преступлениям. Изъято 116 единиц оружия».
Операция, по его словам, продолжается, корректируются планы по выявлению скрывшихся боевиков, «которые применяют новую тактику маскировки, переодеваются в гражданскую одежду, сбривают бороды и прочее».
Завтра, 11 января, глава государства планирует внести в парламент предложение по новому составу правительства и поставить задачи по решению острых проблем в социально-экономической сфере.
«В ближайшее время масштабная антитеррористическая операция завершится, а вместе с ней закончится успешная и эффективная миссия контингента ОДКБ», — заявил Касым-ЖомартТокаев.