2021-yilda O‘zbekiston YAIM o‘sishi, Jahon banki oktabr oyida prognoz qilganidek, 6,2 foizni tashkil etdi. Bu haqda Jahon bankining “Jahon iqtisodiyoti istiqbollari” hisobotining yanvar sonida keltirib o‘tilgan (pdf).
Jahon banki, shuningdek, 2022 va 2023-yillarda O‘zbekiston iqtisodiyotining o‘sishi mos ravishda 5,6 va 5,8 foizni tashkil etishini prognoz qilmoqda.
2021-yil dekabr oyida prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan yig‘ilishda 2021 yilda YAIM o‘sishi 7 foiz, sanoatda — 9,5 foiz, xizmat ko‘rsatishda — 9,5 foiz, qurilishda — 6 foiz, qishloq xo‘jaligida — 4 foizni tashkil etgani ma’lum qilingan edi. Shuningdek, inflyatsiya darajasi 10 foizdan past bo‘lganligi ta’kidlangan.

Рост ВВП Узбекистана в 2021 году, по оценкам Всемирного банка, достиг 6,2%, что соответствует октябрьскому прогнозу. Об этом говорится в январском выпуске доклада ВБ «Перспективы мировой экономики».
ВБ также прогнозирует, что рост национальной экономики в 2022 и 2023 годах составит 5,6% и 5,8% соответственно.
В декабре 2021 года на совещании под председательством президента Шавката Мирзиёева сообщалось, что рост ВВП в 2021 году составил 7%, промышленности — 9,5%, объёма услуг — 9,5%, строительства — 6%, сельского хозяйства — 4. Уровень инфляции зафиксирован ниже 10%.