Mudofaani boshqarish milliy markazida 13 yanvar kuni O‘zbekiston prezidenti, Qurolli Kuchlar oliy bosh qo‘mondoni Shavkat Mirziyoyev raisligida Xavfsizlik kengashining kengaytirilgan yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi, deya xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Tadbirda Xavfsizlik kengashi a’zolari, Qurolli Kuchlarimizning qo‘mondonlik tarkibi, harbiy-ma’muriy sektorlar rahbarlari, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari ishtirok etdi.
Bu yil O‘zbekiston Qurolli Kuchlari tashkil etilganining 30 yilligi nishonlanmoqda. Davlat rahbari majlis avvalida ushbu qutlug‘ bayram bilan barcha harbiy xizmatchilar va soha faxriylarini tabrikladi.
Yig‘ilishda Qurolli Kuchlar tizimi va harbiy-ma’muriy sektorlarning 2021 yilgi faoliyati yakunlari tahlil qilinib, galdagi ustuvor vazifalar belgilandi.
Qayd etilishicha, jangovar bo‘linmalar imkoniyatlari kengaytirilmoqda. Davlat chegaralari xavfsizligini ta’minlashning yangi tizimi amaliyotga joriy qilinmoqda.
Davlat rahbari yig‘ilishda avvalo kadrlar tayyorlash, ilg‘or uslublarni ommalashtirish masalalariga e’tibor qaratdi. Harbiy o‘qituvchilarning malakasini oshirish, Qurolli Kuchlar Akademiyasini harbiy ilm-fan dargohiga aylantirish zarurligi ta’kidlandi. Yaqinda ish boshlagan Harbiy meros va zamonaviy tadqiqotlar institutini harbiy ta’lim va ilmiy faoliyat tizimiga samarali integratsiya qilish topshirig‘i berildi.
Qurolli Kuchlarni zamonaviy qurol-yarog‘ hamda harbiy texnika bilan ta’minlash, mavjudlarini modernizatsiya qilish ham harbiy qurilish sohasidagi eng ustuvor vazifalardan bo‘lib qoladi.
Ushbu maqsadlar va zamonaviy tahdidlar xususiyatidan kelib chiqib, 2022−2026 yillarda Qurolli Kuchlarni yanada rivojlantirish bo‘yicha konseptual dastur qabul qilish vazifasi qo‘yildi.
Qurolli Kuchlar Bosh shtabi faoliyatini sifat jihatdan yangi pog‘onaga olib chiqish, havo hujumidan mudofaa tizimini kuchaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Jahon axborot makonida keskin kurash ketayotgan hozirgi vaziyatda axborot xavfsizligini ta’minlash, yoshlarni yot g‘oyalardan himoya qilish, harbiy xizmatchilarning psixologik tayyorgarligi va jangovar ruhini mustahkamlash dolzarbligi ta’kidlandi.
Qo‘mondonlik tarkibi zamonaviy operatsiyalarni rejalashtirish, qo‘shinlarni oqilona boshqarish, mavjud kuch va vositalarni samarali qo‘llash bo‘yicha malakasini oshirishi zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
Rahbarlik va qo‘mondonlik lavozimlariga istiqbolli kadrlar zaxirasini yaratish, ularni bu lavozimlarga bosqichma-bosqich tayyorlash hamda tanlov asosida tayinlash muhimligi qayd etildi.
Jangovar harakatlar dinamikasi oshib borayotgan va yangi usullar paydo bo‘layotgan hozirgi sharoitda muvaffaqiyat, ko‘p jihatdan, komandir-serjant boshqaradigan kichik bo‘linmalar harakatiga bog‘liq. Shu bois Qurolli Kuchlar uchun serjant-yo‘riqchilarni tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish vazifasi qo‘yildi.
Aholi murojaatlarini ijobiy hal etish, joylarda ijtimoiy, muhandislik va kommunikatsiya infratuzilmasini yaxshilash, bozorlar to‘kinligi va narx-navo barqarorligini ta’minlash bo‘yicha topshiriqlar berildi.
«Xalqimizning xavfsizligi, tinchligi va osoyishtaligini saqlash bugun ham, kelajakda ham eng ustuvor vazifamiz bo‘lib qoladi. Chunki faqatgina tinchlik-osoyishtalik mamlakatimizning har tomonlama rivojlanishining asosiy kafolatidir. Yangi — 2022 yil hamma sohada, jumladan, Qurolli Kuchlar tizimida ham hal qiluvchi yil bo‘lishi shart», — dedi prezident.
Yig‘ilishda Xavfsizlik kengashi a’zolari, harbiy-ma’muriy sektorlar rahbarlari so‘zga chiqdi. Mamlakatimiz mudofaa qobiliyatini yanada mustahkamlash bo‘yicha chora-tadbirlar belgilandi.

В Национальном центре управления обороной 13 января состоялось расширенное заседание Совета безопасности под председательством верховного главнокомандующего Вооружёнными силами, президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, сообщила пресс-служба главы государства.
В мероприятии приняли участие члены Совета безопасности, командный состав Вооружённых Сил и руководители военно-административных секторов.
В этом году исполняется 30 лет со дня образования Вооружённых сил Узбекистана. В начале заседания глава нашего государства поздравил всех военнослужащих и ветеранов с праздником.
В ходе заседания проанализированы итоги деятельности Вооружённых сил и военно-административных секторов в 2021 году и определены приоритетные задачи на перспективу.
Как отмечалось на заседании, в Узбекистане расширяются возможности боевых подразделений. Внедряется новая система охраны государственной границы.
Президент акцентировал внимание на вопросах подготовки кадров и внедрения передовых методик. Он указал на необходимость повышения квалификации военных преподавателей и превращения Академии Вооружённых сил в центр военной науки.
Глава государства поставил задачу эффективно интегрировать в систему военного образования и научной деятельности недавно созданный Институт военного наследия и современных исследований.
Обеспечение Вооружённых сил современным вооружением и военной техникой, модернизация имеющихся также будет одним из приоритетных направлений в области военного строительства.
Президент поручил принять концептуальную программу развития Вооружённых сил в 2022—2026 годах исходя из этих целей и характера современных угроз.
Верховный главнокомандующий также дал указание вывести деятельность Генерального штаба Вооруженных сил на качественно новый уровень, усилить систему противовоздушной обороны.
В нынешней обстановке усиления угроз в мировом информационном пространстве возрастает актуальность обеспечения информационной безопасности, защиты молодежи от чуждых идей, психологической подготовки военнослужащих и укрепления боевого духа, подчеркивалось на заседании.
Президент отметил, что командный состав должен совершенствовать навыки планирования современных операций, рационального управления войсками, эффективного применения имеющихся сил и средств.
Важно создать резерв перспективных кадров на руководящие и командные должности, поэтапно готовить и назначать на эти должности на конкурсной основе, подчеркнул он.
В современных условиях возросшей динамики и появления новых методов ведения боевых действий успех во многом зависит от действий малых подразделений, возглавляемых командирами-сержантами, говорилось на совещании. В этой связи президент поставил задачу коренным образом усовершенствовать систему подготовки сержантов-инструкторов для Вооруженных сил.
Глава государства также поставил задачи по положительному решению обращений населения, совершенствованию социальной, инженерно-коммуникационной инфраструктуры на местах, обеспечению изобилия на рынке и стабильности цен.
«Обеспечение безопасности, мира и спокойствия нашего народа остается главным приоритетом сегодня, останется таковым и в дальнейшем. Потому что только мир и спокойствие являются главной гарантией всестороннего развития нашей страны. Новый, 2022 год должен стать решающим во всех сферах, в том числе и в Вооруженных силах», — сказал президент.
На заседании выступили члены Совета безопасности, руководители военно-административных секторов. Определены меры по укреплению обороноспособности страны.
Было бы хорошо, если в приоритете будет увеличение благосостояния народа, а не отдельных его представителей. И тогда не нужно будет беспокоится из-за различных угроз.