Qozog‘iston prezidenti Qasim-Jomart Toqayev yirik biznes vakillari bilan uchrashdi, deb xabar berdi Akorda matbuot xizmati.
«E’lon qilinayotgan ijtimoiy-iqtisodiy kun tartibi va ishlarning haqiqiy holati o‘rtasidagi nomutanosiblik keskin tus oldi. Aynan shuning uchun zudlik bilan iqtisodiy siyosatni «qayta yuklash» bo‘yicha birgalikdagi ishimizga kirishishimiz kerak. Biz yangi «o‘yin qoidalari»ni belgilab olish kerak. Yanada halol, oshkora va adolatli», — dedi Qasim-Jomart Toqayev.
Davlat rahbarining fikricha, cheklangan elita guruhlari ta’sirining kuchayishi va aksariyat aholi daromadlarining kamayishi xavfsizlikka jiddiy tahdidga aylandi, bu esa jamiyatda iqtisodiy, ijtimoiy, keyin esa siyosiy bo‘linishga olib kelishi mumkin.
«Milliy daromadni taqsimlashda yaqqol nomutanosiblik va ochiq-oydin adolat muammosi mavjud. Xalqaro ekspertlar (xususan, KPMG) Qozog‘iston boyligining yarmiga bor-yo‘g‘i 162 kishi egalik qilishini ta’kidlamoqda. Yarim aholining oylik daromadi 50 ming tengedan oshmayotgan bir vaqtda! Bu yiliga 1300 dollardan sal ko‘proq. Bunday pulga deyarli yashab bo‘lmaydi. Aytganimdek, bunday tabaqalanish va tengsizlik xavfli. Vaziyatni zudlik bilan o‘zgartirish kerak», — dedi prezident.
«Boylar va kambag‘allar o‘rtasidagi tafovut yo‘l qo‘yib bo‘lmaydigan darajaga yetdi… Daromadning bunday tabaqalanishi terrorchilar va ularning ortida turgan fitnachilar tomonidan yoqilgan gugurt va porox bochkasi rolini o‘ynadi», — deya Qasim-Jomart Toqayev nutqidan iqtibos keltiradi Tengrinews.kz.
«Tashqi farovonlik ortida biz xom ashyo ne’matining asta-sekin xom ashyo la’natiga aylanganini sezmadik. Biz transformatsiyalarda kamroq moslashuvchan bo‘lib qoldik. Sifatli qayta o‘zgarishlar bunday o‘zgarishlarga qarshi bo‘lgan turli guruhlarning manfaatlariga zid keldi. Natijada diversifikatsiyalangan iqtisodiyotni qura olmadik. Buni tan olish kerak», — dedi u.
«Odamlar: nega barcha turdagi bizneslar bir xil qo‘llarga o‘tib ketdi, — deb so‘rashmoqda. Boshqalardan nimamiz kam? Gegelni Babel bilan adashtirib yuboradigan, maxsus ma’lumotga ega bo‘lmagan odamlar bor, lekin ular juda katta biznesga ega. Shu vaqtning o‘zida ma’lumotli, maxsus kurslarni tamomlagan insonlar biznes manbalariga, kredit resurslariga yetib bora olmaydilar. Biznes yonidan suzib o‘tmoqda, bu tushkunlikka, adolatga ishonchsizlikka olib keladi, buning natijasida barcha ijtimoiy-iqtisodiy oqibatlar paydo bo‘ladi», — deya ta’kidladi prezident.
Qasim-Jomart Toqayev ishbilarmon doiralarni saboq olishga va Yangi Qozog‘istonning asosiga aylanishi kerak bo‘lgan yangi iqtisodiy siyosatni barpo etish bo‘yicha hamkorlikni boshlashga chaqirdi. Taqdimotda quyidagi asosiy tamoyillar belgilab berildi
- halol raqobat;
- qabul qilingan qarorlarning shaffofligi;
- davlat siyosatining oldindan ayta olinishi;
- biznesning soliq halolligi;
- tadbirkorlarning ijtimoiy mas’uliyati.
Davlat rahbari tadbirkorlarni vatanparvarlik va ijtimoiy mas’uliyatni namoyon etishga va iqtisodiyotni o‘zgartirish uchun kapital, tajriba, boshqaruv jamoalari va bozorni aniq tasavvur qilish kabi resurslarni iqtisodiyotni qayta shakllantirishga yo‘naltirishga chaqirdi.
«Yana bir bor ta’kidlashni istayman — so‘z borayotgan islohot islohot „tortib olish va qayta taqsimlash“ maqsadini ko‘zlamaydi, — dedi prezident. Bu ahmoqlik, mas’uliyatsizlik bo‘lardi. Vazifa siz, milliy burjuaziyani mamlakat ijtimoiy-iqtisodiy modelini o‘zgartirishda eng faol ishtirok etishga jalb qilishdan iborat. Ishlab chiqarishga yo‘naltirilgan investitsiyalarga, sifatli ish o‘rinlarini yaratish va eksport salohiyatini oshirishga javob tarqasida davlat xususiy mulkni himoya qilish kafolatlarini oshirishga, davlat tomonidan tartibga solishning barqarorligi va prognozliligini ta’minlashga, raqobatni ma’muriy resurslar, korrupsiya va favortizm aralashuvidan himoya qilishga tayyor».
Qasim-Jomart Tokayev mamlakatning yangi iqtisodiy yo‘nalishining asosini tashkil etishi lozim bo‘lgan asosiy tamoyillarga batafsil to‘xtalib o‘tdi.
Birinchisi, uning fikricha, xususiy mulk daxlsizligi. Bu masalada shaffof va adolatli sud kafil bo‘lishi kerak.
«Eng muhim masala — sud-huquq tizimini yangilash. Biz allaqachon choralar ko‘rdik, jumladan, qonunchilik xarakteridagi. Sudlarga yangi kadrlar — huquqning turli sohalaridagi mutaxassislar, jumladan, korporativ sektordan ham chaqirilmoqda… O‘ylaymanki, kuchli korporativ yurist va advokatlarning sudyalik kasbiga, jumladan, hududlarga kirib kelishi investor va ishbilarmonlar manfaatlarini himoya qilish sifatini sezilarli darajada oshiradi», — dedi Qasim-Jomart Toqayev.
Yangi iqtisodiy yo‘nalishning ikkinchi komponenti — investitsiya muhiti. Prezident davlat barcha investitsiya majburiyatlarini so‘zsiz bajarishini yana bir bor ta’kidladi. Shu bilan birga, u tadbirkorlarga o‘z davlatiga sarmoya kiritishga chaqirdi.
«Kelajagingizni Qozog‘iston bilan bog‘lasangiz, o‘z mablag‘laringizni mamlakatimizga qayta investitsiya qilishingiz kerak. Bu sizning Qozog‘iston oldidagi ijtimoiy va siyosiy mas’uliyatingizdir. „Bu yerda ishlab topamiz, o‘sha yerda sarflaymiz“ tamoyilining amalda mavjud bo‘lishga haqqi yo‘q, — dedi prezident. — Shuning uchun ikki yo‘nalishda — kapitalning mamlakatga qaytishini rag‘batlantirish, shuningdek, moliyaning offshorlarga chiqib ketishiga to‘siqlar o‘rnatish bo‘yicha ishlar olib boriladi».
Prezident nutqida qayd etilgan uchinchi tamoyil — halol raqobatdir.
«Bu yerda, birinchi navbatda, sun’iy ravishda yaratilgan monopoliyalarni tahlil qilish kerak. Operatorlar, ayniqsa xususiylar, o‘tmishda qolishi kerak. Agar eslasangi, o‘tmishda „otkupik“ degan atama bo‘lgan. Xususiy kompaniya ma’lum bir haq evaziga davlatning qator iqtisodiy funksiyalarini bajarishni sotib oldi. Bu yaxshilikka olib kelmadi. Hukumatga bunday faoliyat qonun bilan taqiqlanishini ta’minlashni topshiraman. Barcha bo‘shliqlar raqobatga ochiq bo‘lishi kerak. Bozorlardagi sun’iy yaratilgan ko‘plab vositachi zanjirlar yo‘q qilinishi kerak. Hech kim hal qilishni xohlamaydigan eski muammo. Iqtisodiyotni oligopoliyadan chiqarish uchun qat’iy siyosat olib borish kerak», — dedi davlat rahbari.
Bundan tashqari, ma’ruzada yirik korxonalarning soliq va hisobotlarini tartibga solish zarurligi haqida so‘z bordi.
«Yirik kompaniyalarning soliq to‘lashi — „qayg‘uli qo‘shiq“. Qo‘limizda ixtisoslashgan organlarning ma’lumotlari mavjud. Ular daromad keltiruvchi gigantlar turli bahonalar bilan soliqlarni to‘liq to‘lashdan bo‘yin tovlayotganiga guvohlik beradi. Bosh vazirga ushbu muammoning oxiriga yetishni va g‘aznani tegishli mablag‘lar bilan ta’minlashni topshiraman», — deya talab qildi prezident.
Samarali soliq siyosati haqida gapirar ekan, Qasim-Jomart Toqayev 2020 yil yakuniga ko‘ra davlat budjeti daromadlari 34,6 mlrd dollarni yoki YAIMning 20 foizini tashkil etganini ta’kidladi.
«Bu eng muhim davlat vazifalarini hal qilish uchun yetarli emasligi aniq. IHTT (Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti — tahr.) mamlakatlarida davlat budjeti daromadlari YAIMning 40−50 foizini tashkil qiladi. Hatto eng yaqin qo‘shnilarimiz orasida ham bu nisbat ancha yuqori: Ukraina — YAIMning 40 foizi, Rossiya — 35,4 foizi, Qirg‘iziston — 31 foizi. Va hokazo. 10 yil davomida mamlakat YAIM tarkibida soliqlarning ulushi 9,9 foizdan 7,3 foizgacha kamaydi. Shu fonda Milliy jamg‘armadan transfertlar keskin o‘sdi, 2019 yildan 2021 yilgacha — 12 trln tenge, ya’ni qariyb 30 lrd dollar», — dedi davlat rahbari.
Bu kabi vaziyat, prezidentning fikricha, murakkab qarorlar qabul qilishni taqozo etadi.
«Bizga yangi soliq siyosati kerak. Tuzoqlarsiz va sohaviy favoritizmsiz, shaffof va biznes uchun ham, hukumat uchun ham tushunarli siyosat», — dedi Qozog‘iston prezidenti.
Qasim-Jomart Toqayev davlat xaridlarini isloh qilish mavzusiga ham to‘xtaldi.
«Raqobatsiz usullar bilan xaridlar ulushi hamon yuqori. „Samruk-Kazina“ jamg‘armasi kompaniyalarining xaridlariga alohida e’tibor qaratish lozim. Sahna orqasi, shaffoflik, oshirilgan narxlar — bu faktlarni zudlik bilan hal qilish kerak. Bir oy beraman. Yechim bo‘lmaydi, qattiq choralar ko‘riladi. Umid qilamanki, barchangiz men uchun „Platon mening do‘stim, lekin haqiqat qiymatliroq“ formulasi muhim ahamityaga ega ekanligini ko‘rdingiz», — dedi prezident.
Davlat rahbari tomonidan qo‘yilgan oltinchi vazifa — davlatning iqtisodiyotdagi ishtirokini qisqartirish.
«Biz kvazidavlat sektorini isloh qilish bo‘yicha tub chora-tadbirlarni qabul qilishimiz kerak. Bugungi kunda bu 6500 ga yaqin tashkilot. Tadbirkorlik faoliyatida davlat ishtirokining asoslari va shartlarini qisqartirish nuqtai nazaridan qayta ko‘rib chiqish kerak», — deb topshiriq berdi Qasim-Jomart Toqayev.
Yangi iqtisodiy yo‘nalishning yettinchi elementi ma’muriy to‘siqlarni kamaytirish bo‘lishi kerak.
«O‘tgan yili prokuratura organlari tomonidan tadbirkorlarning jinoiy ta’qib organlari mansabdor shaxslarining xatti-harakatlari va qarorlaridan norozilik to‘g‘risidagi 2,5 mingdan ortiq murojaatlari ko‘rib chiqildi. 1000 dan ortiq murojaatlar hal qilindi. Tadbirkorlar politsiya (eng ko‘p), iqtisodiy tergov xizmati, korrupsiyaga qarshi kurash xizmati va milliy xavfsizlikdan shikoyat qildi», — dedi davlat rahbari.
Bosh prokuraturaga bunday huquqbuzarliklarga olib kelayotgan sabab va shart-sharoitlarni aniqlash, aybdor shaxslarning harakatlariga prinsial baho berish topshirildi.
Xulosa qilar ekan, Qasim-Jomart Toqayev davlat idoralari va biznes o‘rtasidagi muloqot hukumat va biznes o‘rtasida konsensusni ta’minlashi kerakligini ta’kidladi.
«Biz „eshitadigan davlat“ qurmoqdamiz va uchrashuvimiz, bu — biznesning eshitilishi hamda barcha konstruktiv takliflar sohaviy va tarkibiy siyosatda hisobga olinishidan dalolatdir», — dedi prezident.

Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев встретился с представителями крупного бизнеса, сообщила пресс-служба Акорды.
«Диссонанс между декларируемой социально-экономической повесткой и фактическим положением дел набрал критическую массу. Именно поэтому нам в срочном порядке нужно приступить к совместной работе по перезагрузке экономической политики. Надо определить новые „правила игры“. Более честные, прозрачные и справедливые», — сказал Касым-Жомарт Токаев.
По мнению главы государства, рост влияния ограниченных элитных групп и снижение доходов большинства населения стали серьезной угрозой безопасности, что может привести к экономическому, социальному, а затем и к политическому расколу общества.
«Налицо явный дисбаланс и очевидная проблема справедливости распределения национального дохода. Международные эксперты (в частности, KPMG) утверждают, что всего 162 человека владеют половиной благосостояния Казахстана. В то время как у половины населения ежемесячный доход не превышает 50 тысяч тенге! Это чуть больше 1300 долларов в год. На такие деньги прожить практически невозможно. Как я уже сказал, такое расслоение и неравенство опасно. Ситуацию надо срочно менять», — убежден президент.
«Разрыв между богатыми и бедными достиг недопустимых уровней… Такое расслоение в доходах сыграло роль зажженной спички и пороховой бочки, чем воспользовались боевики-террористы и стоящие за ними заговорщики», — цитирует Касыма-Жомарта Токаева Tengrinews.kz.
«За внешним благополучием мы не заметили как постепенно сырьевое благо превратилось в сырьевое проклятие. Мы стали менее мобильными в трансформациях. Качественные преобразования наталкивались на интересы различных групп, которые противились таким преобразованиям. В результате диверсифицированную экономику мы так и не построили. Это надо признать», — сказал он.
«Люди задаются вопросом: почему все виды бизнеса оказались одних руках? Чем мы хуже? Есть люди, которые путают Гегеля с Бабелем, не имеют специального образования, но у них огромное количество бизнеса. И в то же время люди образованные, окончившие специальные курсы, никак не могут пробиться к источникам бизнеса, кредитным ресурсам. Бизнес проплывает мимо, это порождает депрессию, неверие в справедливость со всеми вытекающими отсюда социально-экономическими последствиями», — подчеркнул президент.
Касым-Жомарт Токаев призвал бизнес-сообщество извлечь уроки и начать совместную работу над выстраиванием новой экономической политики, которая должна стать основой Нового Казахстана. В выступлении были обозначены следующие ключевые принципы
• честная конкуренция;
• прозрачность принимаемых решений;
• предсказуемость государственной политики;
• налоговая честность бизнеса;
• социальная ответственность предпринимателей.
Глава государства призвал предпринимателей проявить патриотизм и социальную ответственность и направить такие ресурсы, как капитал, опыт, команды управленцев и четкое видение рынка, на преобразование экономики.
«Хочу еще раз подчеркнуть — реформа, о которой идет речь, не преследует цель „отнять и перераспределить“, — сказал президент. — Это было бы глупо, безответственно. Задача состоит в том, чтобы привлечь вас, национальную буржуазию, к самому активному участию в трансформации социально-экономической модели страны. В ответ на инвестиции в производства, создание качественных рабочих мест и рост экспортного потенциала государство готово повысить гарантии защиты частной собственности, обеспечить стабильность и предсказуемость государственного регулирования, защитить конкуренцию от вмешательства адмресурса, коррупции и фаворитизма».
Касым-Жомарт Токаев подробно остановился на базовых принципах, которые должны лечь в основу нового экономического курса страны.
Первое, по его мнению, это неприкосновенность частной собственности. Гарантом в этом вопросе должен стать прозрачный и справедливый суд.
«Важнейший вопрос — обновление судебной системы. Мы уже приняли меры, в том числе законодательного характера. В суды призываются новые кадры — специалисты в различных отраслях права, в том числе из корпоративного сектора… Думаю, что приток сильных корпоративных юристов и адвокатов в судейскую профессию, в том числе в регионах, существенно повысит качество защиты интересов инвесторов и бизнесменов», — сказал Касым-Жомарт Токаев.
Вторая составляющая нового экономического курса — инвестиционный климат. Президент вновь заявил о том, что все инвестиционные обязательства государство будет неукоснительно исполнять. Вместе с тем он обратился к бизнесменам с призывом вкладывать капитал в свою страну.
«Если вы увязываете свое будущее именно с Казахстаном, то должны реинвестировать свои средства в нашу страну. В этом состоит ваша социальная и политическая ответственность перед Казахстаном. Принцип „зарабатываем здесь, тратим — там“ уже не имеет права на практическое существование, — подчеркнул президент. — Поэтому работа будет вестись по двум направлениям — стимулирование возврата капитала в страну, а также постановка барьеров для оттока финансов в офшоры».
Третий принцип, названный в речи президента, — честная конкуренция.
«Здесь в первую очередь предстоит провести анализ искусственно созданных монополий. Операторы, особенно частные, должны уйти в прошлое. Если помните, раньше был такой термин — „откупщики“. Частная компания за соответствующую плату откупала себе исполнение ряда экономических функций государства. Ни к чему хорошему это не приводило. Поручаю правительству обеспечить запрет на такую деятельность законодательно. Все ниши должны быть открыты для конкуренции. Следует ликвидировать многочисленные посреднические цепочки, искусственно созданные на рынках. Застарелая проблема, которую никто не хочет решать. Нужна жесткая политика по деолигополизации экономики», — заявил глава государства.
Кроме того, в выступлении было сказано о необходимости навести порядок с налогами и отчетностью крупных предприятий.
«Уплата налогов крупнейшими компаниями — это „песня печальная по своей сути“. У нас на руках данные специализированных органов. Они свидетельствуют, что прибыльные гиганты под самыми разными предлогами уходят от полной уплаты налогов. Поручаю премьер-министру окончательно разобраться с этой проблемой и обеспечить казну полагающимися ей средствами», — потребовал президент.
Говоря об эффективной налоговой политике, Касым-Жомарт Токаев указал на то, что по итогам 2020 года доходы государственного бюджета составили 34,6 млрд долларов, или 20% ВВП.
«Этого явно недостаточно для решения важнейших государственных задач. В странах ОЭСР (Организация экономического сотрудничества и развития — ред.) доходы госбюджета достигают 40−50% ВВП. Даже у наших ближайших соседей это соотношение значительно выше: Украина — 40% ВВП, Россия — 35,4%, Кыргызстан — 31%. Далее. За 10 лет доля налогов в структуре ВВП страны снизилась с 9,9% до 7,3%. На этом фоне критически выросли трансферты из Национального фонда, с 2019 по 2021 годы — 12 трлн тенге, то есть без малого 30 млрд долларов», — сообщил глава государства.
Подобная ситуация, по мнению президента, требует принятия непростых решений.
«Нам нужна новая налоговая политика. Политика без „подводных камней“ и отраслевого фаворитизма, прозрачная и понятная как бизнесу, так и правительству», — заявил президент Казахстана.
Касым-Жомарт Токаев также обратился к теме реформирования государственных закупок.
«Все еще велика доля закупок неконкурентными способами. Особое внимание следует обратить на закупки компаний фонда «Самрук-Казына». Кулуарность, непрозрачность, завышенные цены — с этими фактами необходимо срочно разобраться. Даю месяц. Не будет решения, последуют жесткие меры. Вы все, надеюсь, убедились, что для меня формула «Платон мне друг, но истина дороже» имеет целевое значение, — заявил президент.
Шестая задача, которую поставил глава государства, — снижение участия государства в экономике.
«Нужно принять кардинальные меры по реформированию так называемого квазигосударственного сектора. На сегодня это около 6500 организаций. Следует пересмотреть в сторону сокращения основания и условия участия государства в предпринимательской деятельности», — поручил Касым-Жомарт Токаев.
Седьмым элементом нового экономического курса должно стать снижение административных барьеров.
«Органами прокуратуры в прошлом году рассмотрено свыше 2500 жалоб предпринимателей о несогласии с действиями и решениями должностных лиц органов уголовного преследования. Удовлетворено свыше 1000 жалоб. Предприниматели жаловались на сотрудников полиции (больше всего), службы экономических расследований, антикоррупционной службы, национальной безопасности», — сообщил глава государства.
Генеральной прокуратуре поручено установить причины и условия, способствующие таким нарушениям, и дать принципиальную оценку действиям виновных лиц.
Подводя итоги, Касым-Жомарт Токаев подчеркнул, что диалог госорганов и бизнеса должен обеспечить консенсус между властью и бизнесом.
«Мы строим „слышащее государство“, и наша встреча — это знак того, что бизнес будет услышан и все конструктивные предложения будут учтены в отраслевых и структурных политиках», — отметил президент.
«Абсолютно уверен, что в успешном осуществлении социально-экономических реформ заинтересован именно крупный бизнес, наша буржуазия. Потому что бизнес-элите нашей страны есть что терять», — заключил глава государства.