Qirg‘iziston Energetika vazirligi va «Rosatom» atom energiyasi davlat korporatsiyasi kam quvvatli atom elektr stansiyalarini qurish bo‘yicha hamkorlik memorandumini imzoladi. Imzolash jarayoni 20 yanvar kuni Dubayda bo‘lib o‘tadigan EXPO 2020 jahon ko‘rgazmasi maydonida bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda «Rosatom».
Qirg‘iziston energetika vaziri Doskul Bekmurzayev va «Rosatom» bosh direktori Aleksey Lixachev tomonidan imzolangan memorandum doirasida tomonlar Qirg‘iziston hududida RITM-200N reaktor stansiyasi negizida kam quvvatli atom elektr stansiyasini qurish bo‘yicha hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdor ekanliklarini bildirishdi.
Hujjatda, shuningdek, mamlakatga atom infratuzilmasini rivojlantirishda ko‘maklashish, atom energiyasidan tinch maqsadlarda foydalanishning turli yo‘nalishlarida ilmiy-texnikaviy kadrlar malakasini oshirish bo‘yicha hamkorlikda ish olib borish ham nazarda tutilgan.
«Dekarbonizatsiya va ekologik toza energiya manbalarini rivojlantirish hozirgi global tendensiya bo‘lib, Qirg‘iziston ham undan ortda qolishni istamaydi. Ishonchimiz komilki, „Rosatom“ davlat korporatsiyasi bilan kelgusidagi hamkorlik mamlakatimiz energetikasi, iqtisodiyoti va sanoati rivojlanishi uchun yangi ufqlarni ochadi», — dedi Qirg‘iziston energetika vaziri o‘rinbosari Tilek Aytaliyev.
«Kam quvvatli atom elektr stansiyasi loyihalarini amalga oshirish „Rosatom“ davlat korporatsiyasining eng muhim ustuvor yo‘nalishlaridan biri bo‘lib, kelajakda dunyoning ko‘plab mamlakatlari energiya balansini sezilarli darajada o‘zgartiradi va yopiq elektr tizimlariga ega olis hududlarni rivojlantirishga xizmat qiladi. Qirg‘izistonda bunday atom elektr stansiyasining qurilishi nafaqat mamlakatning energetik mustaqilligiga hissa qo‘shadi, balki butun Markaziy Osiyo mintaqasi aholisining hayot sifati va ilmiy-texnik salohiyatini rivojlantirishga ham ta’sir ko‘rsatadi», — dedi «Rosatom» rahbari Aleksey Lixachev.
O‘zbekiston va Qozog‘istonda ham atom elektr stansiyasini qurish masalasi ko‘rib chiqilmoqda.
2017 yil dekabr oyida O‘zbekiston va Rossiya hukumatlari o‘rtasida atom energiyasidan tinch maqsadlarda foydalanish sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi bitim imzolangan edi. Atom elektr stansiyasini qurishdan tashqari, milliy infratuzilmani yaratish va atom energetikasi uchun kadrlar tayyorlashni ham nazarda tutadi.
O‘zbekiston va «Rosatom» 2019 yil oxirigacha qurilish shartnomasini imzolashi va 2020 yil boshida ustuvor uchastka — Jizzax viloyatidagi Tuzkon ko‘li sohilida ishlarni boshlashi kerak edi. Biroq hozircha hujjat imzolangani haqida xabarlar yo‘q. O‘tgan yil oxirida Rossiya elchisi Oleg Malginov loyiha faol muhokama qilinayotgani haqida xabar berdi.
2019 yil bahorida Rossiya Qozog‘istonga atom elektr stansiyasini qurishni taklif qildi. O‘sha yilning yozida Qozog‘iston prezidenti Qasim-Jomart Tokayev AES qurilishi hali rejalashtirilmagani, kerak bo‘lsa, bu masala referendum orqali xalq bilan muhokama qilinishini ma’lum qildi.

Министерство энергетики Кыргызстана и Государственная корпорация по атомной энергии «Росатом» подписали меморандум о сотрудничестве в сооружении атомных станций малой мощности. Подписание состоялось на полях всемирной выставки EXPO 2020 в Дубае 20 января, сообщает «Росатом».
В рамках меморандума, подписанного министром энергетики Кыргызстана Доскулом Бекмурзаевым и генеральным директором «Росатома» Алексеем Лихачёвым, стороны выражают заинтересованность в развитии сотрудничества по сооружению атомной станции малой мощности на базе реакторной установки РИТМ-200Н на территории Кыргызстана.
Документ также предполагает содействие стране в развитии ядерной инфраструктуры и совместную работу по повышению квалификации научно-технического персонала в различных областях мирного использования атомной энергии.
«Декарбонизация и развитие экологически чистых источников энергии является актуальной мировой тенденцией, от которой Кыргызстан не хочет оставаться в стороне. Мы уверены, что дальнейшее сотрудничество с Госкорпорацией „Росатом“ откроет новые горизонты для развития энергетики, экономики и промышленности нашей страны», — отметил заместитель министра энергетики Кыргызстана Тилек Айталиев.
«Реализация проектов атомных станций малой мощности является одним из важнейших приоритетов Госкорпорации „Росатом“, которые в будущем значительным образом изменят энергобаланс многих стран мира и внесут вклад в развитие удалённых территорий с замкнутыми энергосистемами. Сооружение подобной атомной станции в Киргизии будет не только способствовать энергонезависимости страны, но и повлияет на качество жизни населения и развитие научно-технического потенциала всего региона Центральной Азии», — заявил глава «Росатома» Алексей Лихачев.
Строительство АЭС рассматривается также в Узбекистане и Казахстане.
В декабре 2017 года правительства Узбекистана и России подписали соглашение о сотрудничестве в области использования атомной энергии в мирных целях. Помимо строительства АЭС, оно предполагает создание национальной инфраструктуры и подготовку кадров для атомной энергетики.
Узбекистан и «Росатом» должны были подписать контракт на строительство до конца 2019 года и начать работы на приоритетной площадке — на побережье озера Тузкан в Джизакской области — в начале 2020 года. Однако сообщений о подписании документа пока не было. В конце прошлого года посол России Олег Мальгинов сообщал, что проект активно обсуждается.
Весной 2019 года Россия предложила Казахстану построить атомную электростанцию. Летом того же года президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев сообщал, что строительство АЭС пока не планируется, а если это понадобится, то вопрос будет обязательно обсуждён с народом посредством референдума.