O‘zbekiston Uy-joy kommunal xizmati ko‘rsatish vazirligi aholidan kelib tushayotgan murojaatlar, jumladan, xonadonlarga me’yorida issiqlik yetkazib berilmayotganiga tushuntirish berdi.
Vazirlik hozirgi vaqtda Toshkent shahrida mavjud barcha qozonxonalar ishga tushirilganini qayd etdi. «Ammo, xabar berilganidek, gaz bosimining pastligi bois qozonxonalar yetarli issiqlikni xonadonlarga bera olmayapti», — deyiladi xabarda.
Hozirda qozonxonalardagi tabiiy gaz bosimini ko‘tarish bo‘yicha mutasaddilar bilan hamkorlikda ishlar olib borilmoqda. Vazirlik iste’molchilardan yetkazilgan noqulayliklar uchun uzr so‘radi.
Energetika vazirligi esa 26 yanvar 21:00 holatiga O‘zbekistondagi iste’molchilarning 63 foizi tabiiy gaz bilan ta’minlanganini ma’lum qildi. Shu bilan birga, ayrim hududlarda gaz bosimi nisbatan pastligicha saqlanib qolmoqda.
Toshkent viloyatida — 89 foiz, Namanganda — 77 foiz, Andijonda — 73 foiz, poytaxtda — 67 foiz, Farg‘onada — 32 foiz va Samarqandda — 6 foizni tashkil qilmoqda.

Министерство жилищно-коммунального обслуживания Узбекистана ответило на жалобы населения Ташкента о том, что котельные не обеспечивают теплом многоэтажные дома.
Все существующие котельные столицы после масштабного отключения электричества, случившегося 25 января, уже введены в работу. Однако из-за низкого давления газа котельные «не в состоянии обеспечить домохозяйства качественной тепловой энергией», говорится в сообщении.
«В настоящее время ведутся совместные работы со специалистами газоснабжающих организаций по восстановлению давления природного газа в тепловых источниках», — отметили в министерстве.
Министерство энергетики сообщило, что на 21:00 26 января газоснабжение было восстановлено у 63% потребителей в Узбекистане, однако во многих регионах сохраняется проблемная ситуация с давлением газа.
Давление ниже необходимого у 89% потребителей в Ташкентской области, 67% — Ташкента, 77% — Наманганской области, 73% — Андижанской и 32% — Ферганской области.