Juma kuni Toshkent hayvonot bog‘ida ayiq voleriga onasi tashlab yuborgan qizaloqning ahvoli qoniqarli, deb xabar berdi SSV.
Avvalroq yozganimizdek, voqea kecha soat 12:00 lar atrofida sodir bo‘lgan. Ayol o‘zining 3 yoshli qizchasini bog‘ mehmonlari ko‘z o‘ngida to‘siq ortidan ayiqning qafasiga tashlab yuborgan. Kavkazlik Zuzu laqabli ayiq qizga yaqinlashib, hidlab ko‘rib, so‘ng ortiga qaytgan. Bog‘ ishchilari ayiqni ichki xonaga chaqirib olishga muvaffaq bo‘lishgan.
Qizaloqqa dastlab hayvonot bog‘i hamshirasi birinchi yordam ko‘rsatgan. Shundan so‘ng, tez yordam mashinasida soat 13:30 larda Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markaziga olib kelingan.
Qizcha shifoxonada barcha zarur tibbiy ko‘riklardan zudlik bilan o‘tkazilgan. U yengil shok holatida bo‘lgan, balandlikdan yiqilish oqibatida ochiq bosh miya jarohati va bosh miya chayqalishi kuzatilgan. Hozirda uning ahvoli yaxshi, tibbiyot xodimlari nazoratida.

Состояние девочки, которую в пятницу мать сбросила в вольер к медведю в Ташкентском зоопарке, удовлетворительное. Об этом в субботу сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения Узбекистана.
Как мы уже писали, инцидент произошёл примерно в 12:00. Женщина перекинула свою трёхлетнюю дочь через ограду на глазах у других посетителей. Кавказский бурый медведь по кличке Зузу подошёл к девочке, понюхал её и отошёл. Медведя заманили во внутреннее помещение, после чего достали девочку.
Первую помощь пострадавшей оказала медсестра зоопарка. Приехавшая машина скорой помощи к 13:30 доставила девочку в Республиканский научный центр экстренной медицинской помощи.
Девочка была в состоянии лёгкого шока. У неё диагностировали открытую рану головы и сотрясение мозга, полученные в результате падения с высоты почти 5 м.
Сейчас её состояние удовлетворительное, она находится под наблюдением врачей, сообщили в Минздраве.
В отношении матери девочки возбуждено уголовное дело по пункту «в» части 2 статьи 97 через статью 25 Уголовного кодекса (покушение на умышленное убийство при отягчающих обстоятельствах,