«Ma’lumki, dunyoda Inson taraqqiyoti indeksi bor. U aholining hayot sifati, savodxonlik darajasi va umri davomiyligini qiyosiy baholaydigan ko‘rsatkichdir. Bu davlatimiz rahbari ilgari surgan „inson qadrini ulug‘lash“ g‘oyasi bilan hamohang», — deyiladi xabarda.
Xabarga ko‘ra, Inson qadri indeksi mahallalarni o‘rganish va uning natijalarini tahlil qilish asosida ishlab chiqiladi. Xususan, poytaxtning Chilonzor, Uchtepa, Sergeli va Yunusobod tumanlaridan bittadan mahalla tanlab olinib, aholi o‘rtasida 56 xil masala bo‘yicha so‘rovnoma o‘tkazilgan. Bu orqali mahallada qaysi soha oqsayotgani, odamlarda nimalarga talab borligi aniqlangan.
Prezident shu singari tahlilni sinov tariqasida poytaxt mahallalari kesimida yo‘lga qo‘yish, uning natijalariga qarab, muayyan hududga e’tiborni kuchaytirishni taklif qildi.
«Buning mezonlari qanday bo‘ladi? Olti oy yoki yil yakunida nimaga erishiladi? Shuning uchun ilmiy asoslangan tizim kerak. Shahar hokimligida Situatsion markazga o‘xshash tahlil markazi tashkil qilish, dasturiy mahsulot yaratish zarur», — deya ta’kidlagan prezident Shavkat Mirziyoyev.
«Mahallabay ishlash oson emas, zimmamizga katta mas’uliyat olayapmiz. Bu tizim qaysi mahallaga, qaysi ko‘chaga birinchi bo‘lib kirishni ko‘rsatib berishi kerak. Hamma ishlarni jamoatchilik bilan maslahatlashib, mahalliy kengashlarda tasdiqlab, tartib bilan bajarish zarur», — dedi u.
Prezident indeks loyihasini mutaxassislar bilan muhokama qilib, har tomonlama takomillashtirish, sektor rahbarlariga bu tizimni o‘rgatish bo‘yicha tavsiyalar berdi. Bu ularning o‘z ish uslubini o‘zgartirishga undashi ta’kidlandi, deya qayd etdi davlat rahbari.
Dekabr oxirida Toshkent hokimi Jahongir Ortiqxo‘jayev hokimiyat muayyan tumanda qaysi muammoni yechish yoki nima qurish kerakligini aniqlash uchun «Qulaylik indeksi»dan foydalanishini ma’lum qilgandi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 31 января заслушал очередную презентацию проектов, которые будут реализованы в Ташкенте. Как сообщила пресс-служба главы государства, ему была представлена информация о проведённом в столице изучении уровня жизни населения в разрезе махаллей.
Подготовлено предложение о внедрении в Ташкенте Индекса человеческого достоинства.
«В мире широко применяется Индекс человеческого развития, в котором оцениваются такие показатели, как качество жизни, образованность и продолжительность жизни населения. Индекс примечателен тем, что созвучен выдвинутой главой нашего государства идее „Во имя чести и достоинства человека“», — говорится в сообщении.
Хоким Ташкента Джахонгир Артыкходжаев показывает карту Индекса человеческого развития.
Для внедрения индекса было отобрано по одной махалле в Чиланзарском, Учтепинском, Сергелийском и Юнусабадском районах, в которых проведён опрос населения по 56 вопросам. Таким образом определено, какие сферы требуют наибольшего внимания и в чём ощущают потребность жители.
Критерии индекса. Кадр «Узбекистан 24».
Президент предложил охватить таким исследованием все махалли столицы и по его итогам усилить работу в том или ином направлении.
«Какими будут критерии этого? Что будет достигнуто по истечении шести месяцев или к концу года? Поэтому нужна научно обоснованная система. Необходимо создать в хокимияте города аналитический центр по типу Ситуационного центра, создать программный продукт», — сказал Шавкат Мирзиёев.
«Работать в разрезе махаллей непросто, мы берём на себя большую ответственность. Эта система должна показать, какая махалля, какая улица требуют внимания в первую очередь. Все меры должны основываться на учёте мнения общественности, проводиться после утверждения местными кенгашами, организованно», — отметил президент.
Он рекомендовал обсудить проект индекса со специалистами, всесторонне доработать его и обучить руководителей секторов работе с ним, подчеркнув, что это побудит их изменить стиль работы.
В конце декабря хоким Ташкента Джахонгир Артыкходжаев сообщал, что хокимият использует «Индекс комфортности» для того, чтобы определять, какие проблемы нужно решить, что нужно построить в том или ином районе.