28 yanvar kuni Toshkent hayvonot bog‘ida uch yashar qizini ayiqlar voleriga tashlab yuborgan yosh ayol psixonevrologik dispanserda ro‘yxatga olingan, oilaviy bosimga uchragan va turmush o‘rtog‘i bilan ajrashmoqchi bo‘lgan. Bu haqda ayolning otasi Yo‘ldosh To‘laganov ma’lum qildi.
Uning aytishicha, qizi bundan 7−8 yil avval turmushga chiqqan. Qaynota vafotidan keyin oilaning kelinga munosabati o‘zgargan.
«Qaynotasi olamdan o‘tganidan so‘ng turmushida muammolar paydo bo‘la boshladi… Qizim shamollab qolsayam qaynonasi, eri biznikiga jo‘natvoraverdi. Kelinni odam o‘rnida ko‘rib davolatish degan narsa yo‘q. Xo‘p, dedik, sabr qildik. O‘zimiz davolatib uyiga qaytarvoramiz. Ko‘p o‘tmay yana qaytib kelib uzoq vaqt qolib ketadigan bo‘ldi. Qudalarimiz Mevazordagi hovlisini sotishgach, Sergelidan kuyovimiz uchun yangi dom olishgan. Lekin uy kuyovning nomiga emas, onasining nomiga rasmiylashtirilgan. Yangi uyda ikki oycha yashashdi xolos. Keyin kuyov xotinini ko‘chaga quvib soldi», — deydi u Kun.uz nashriga bergan intervyusida.
Ota qizining turmush o‘rtog‘i Rossiyada ishlagani, u bilan har doim ham bog‘lanish imkoni bo‘lmaganini ma’lum qildi.
«Sergelidagi uyni beramiz, deyishdi, lekin qaynonasi unga kvartirantlarni qo‘yibdi. Uning yashashga joyi yo‘q hozir. Bolalarni propiskaga qo‘yishdi, unikini esa yo‘q. U bizda propiskada turadi», — deya qayd etdi u.
Yo‘ldosh To‘laganovning aytishicha, stress va ruhiy nosog‘lomlik tufayli qizi ilk bor taxminan bir yarim yil avval shifokorlarga murojaat qilgan va psixonevrologik dispanserda ro‘yxatga olingan. U har olti oyda bir marta mutaxassisga tashrif buyurishi kerak bo‘lgan.
«Oilasidagi kelishmovchiliklardan keyin qizim stressga tushib qolgani uchun uni davolatdik… Farzandlarim bilan hech qachon qo‘pol gaplashmaganman, faqat muloyimlik bilan gapirganman. Ular esa (erning oilasi — tahr.) doimo baqirar ekan — qaynonasi baqirgan, eri esa kaltaklagan, o‘kingan. U esa bunaqa narsaga o‘rganmagan», — dedi u.
Ayolning otasi turmush o‘rtog‘i uning pullarini olib qo‘ygani, hatto noutbugini sotib yuborganini ma’lum qildi.
Shuningdek, qizining oliy ma’lumotli ekani, Kamoliddin Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn institutini tamomlagan, magistraturada boshqa yo‘nalishda tahsil olganini ma’lum qildi.
«Kelin bo‘lib tushgan paytda magistraturaga kontraktga o‘qishga kirib qoldi. Shartnoma pulini nima qilamiz, ada, deb mendan maslahat so‘raganda, sen endi o‘sha yoqning odamisan, qaynotangga aytgin. Ular istashsa seni o‘qitishadi. Bo‘lmasa o‘qishingni yig‘ishtirasan, ular nima desa shu bo‘ladi, deb aytgandim. O‘qishga kirganini qaynotasiga aytgan ekan, u menga qo‘ng‘iroq qildi, kelinimni o‘zim o‘qitaman, bolalarimning hech biri o‘qimadi, katta kelinlarim ham o‘qimagan, ayolim ham oliy ma’lumotli emas, shu kelinimni o‘zim o‘qitaman, sizlardan hech narsa kerakmas, bu narsani o‘ylamanglar, dedi rahmatli va so‘zining ustidan chiqib, kontrakt pulini to‘lab qizimni o‘qitdi. Magistraturani tugatadigan yili qaynotasi o‘tib qoldi. Shundan keyin oiladagi muhit izdan chiqib ketdi», — dedi u.
Yo‘ldosh To‘laganovning qayd etishicha, qaynotasining o‘limidan keyin qizini uyiga jo‘natishgan. Keyinroq esa magistraturaning yarim yillik to‘lovi to‘lanmagani ma’lum bo‘lgan. Uning o‘zi shu pulni to‘lagan.
Nashr ma’lumotlariga ko‘ra, tinch hayot kechirish maqsadida eri bilan ajrashish uchun fuqarolik sudiga da’vo arizasi bilan murojaat qilgan, biroq turmush o‘rtog‘i sud majlisida ajrashish niyati yo‘qligi, aksincha, farzandlarini yetim qilishni istamasligini aytgan. Sudya ajrim talabini rad etgan va er-xotinning birga yashamayotganini inobatga olmagan, otaga bolalarning ta’minoti uchun aliment to‘lash majburiyatini ham yuklatmagan.
«Sudda kuyov ajrashmayman, bolalarimni yetim qilmayman, deb turib oldi. Yo‘qsa xotinini haydab yuborgan o‘zi, biz uning oilasini buzib, qizimizni olib kelganimiz yo‘q», — dedi ota.
Yo‘ldosh To‘laganov voqeadan bir-bir necha kun oldin eri Zilolaga qo‘ng‘iroq qilib, ataylab ruhiyatiga ta’sir qiladigan gaplarni gapirganini ma’lum qildi. U aynan telefondagi suhbatdan so‘ng ruhiyatida o‘zgarish bo‘lgan deb taxmin qilmoqda.
«U bizga hayvonot bog‘iga borayotganini aytmadi. Dorixonaga chiqib kelaman deb ketgandi… Shu voqeadan to‘rt kun oldin kuyov telefon qilib asabiga tekkan. Hozirgi holingdan battar qilaman deb aytgan. Jinni bo‘lib qolsang ham sen bilan ajrashmayman, uyda olib o‘tiraman deb aytgan. Bu gaplar unga qattiq ta’sir qilgan ko‘rinadi», — deydi u.
Hodisadan so‘ng huquq-tartibot organlari ayolning katta farzandi — 6 yashar o‘g‘li Dadaxonni ham kelib olib ketishgan. Bola to tergov yakuniga qadar vasiylik organi qaramog‘ida bo‘lishi aytilmoqda.
Mahalla va oila vazirligi munosabati
Toshkent shahar Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash boshqarmasi matbuot xizmati OTMda o‘qituvchi bo‘lib ishlaydigan ayol hozirda turmush o‘rtog‘i bilan birga yashamayotganligi sababli ruhiy tushkunlikka tushib qolganini ma’lum qildi.
Boshqarma ma’lumotlariga ko‘ra, ajrim yoqasidagi mazkur oiladagi holat «Yangi Bunyodobod» mahalla fuqarolar yig‘ini raisi N.Yuldasheva, xotin-qizlar masalalari bo‘yicha inspektor O.Ashurova tomonidan ko‘p bora o‘rganilgan, oilani yarashtirish choralari ko‘rilgan.
«Fuqaro Z.T. 2021 yilda «Ayollar daftari»ga kiritilgan va unga uy-joy va ajrim masalasida zarur huquqiy maslahatlar berilgan. Shuningdek, homiylik mablag‘lari hisobidan uning oilasiga ikki bor oziq-ovqat mahsulotlari yetkazib berilgan», — deyiladi xabarda.
Shu bilan birga, ayolning hamkasblari va yaqinlari Kun.uz nashriga ayolning «ayollar daftari»ga kiritilgani yolg‘on ekanini aytishgan. Ularning so‘zlariga ko‘ra, ayol uy-joy masalasida bir necha marta mahalla fuqarolar yig‘ini, tuman hokimligiga murojaat qilgan. Lekin ushbu murojaatlaridan natija bo‘lmagan.
Eslatib o‘tamiz, Toshkentning Yunusobod tumani prokuraturasi tomonidan ayolga nisbatan mazkur O‘zbekiston Jinoyat kodeksining 25, 97-moddasi 2-qismi «v» bandi (Qasddan odam o‘ldirishga suiqasd qilish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Ayol hibsga olingan va tergov davom etmoqda.
Qizchada balandlikdan yiqilish oqibatida ochiq bosh miya jarohati va bosh miya chayqalishi kuzatilgan. Hozirda uning ahvoli yaxshi, tibbiyot xodimlari nazoratida, deya xabar qildi Sog‘liqni saqlash vazirligi.

Молодая женщина (1991 г. р.), которая 28 января сбросила свою трёхлетнюю дочь в вольер к медведю в Ташкентском зоопарке, состояла на учёте в психоневрологическом диспансере, подвергалась давлению в семье и пыталась развестись с супругом. Об этом заявил отец женщины Юлдош Тулаганов.
По его словам, его дочь вышла замуж 7−8 лет назад. После смерти свёкра отношение в семье к невестке изменилось.
«После его смерти начались [проблемы]. Она стала чаще приходить в [родительский] дом, её отправляли к нам, даже если она просто простудилась. Никто не [ухаживал, когда болела], там невестка — не человек. Мы сами лечили её и отвозили обратно. [Семья мужа дочери] продала дом на улице Мевазор и купила дом в Сергелийском районе. Свекровь оформила дом на своё имя, а не на имя сына. Оказывается, она ему не доверяет. Потом дочь выгнали оттуда вместе с двумя детьми в прошлом году», — рассказал он в интервью Kun.uz.
Мужчина заявил, что супруг его дочери работал в России и с ним не всегда получалось связаться.
«Говорили, что отдадут дом в Сергели, но свекровь сдала его квартирантам. Для неё сейчас нет места. Детей поставили на прописку, но её нет. Она прописана у нас», — отметил он.
Юлдош Тулаганов сообщил, что из-за пережитого стресса и психического расстройства его дочь впервые обратилась за медицинской помощью около полутора лет назад и встала на учёт в психоневрологическом диспансере. Она должна была посещать специалиста раз в полгода. Как уточнили «Газете.uz» в пресс-службе Генеральной прокуратуры, она состоит на учёте с июля 2021 года.
«После того, как [моя дочь] пережила стресс, мы лечили её. Я никогда не общался со своими детьми грубо, только мягко. А они (семья мужа — ред.), оказывается, постоянно кричали — и свекровь кричала, и её супруг бил, материл. А она не привыкла к такому», — сказал он.
Отец женщины сообщил, что у нее забирали деньги в семье супруга, даже продали её ноутбук.
Он также отметил, что его дочь имеет высшее образование — она окончила Национальный институт художеств и дизайна имени Камолиддина Бехзода, а также магистратуру по другому направлению.
«Тогда пришло письмо из магистратуры. Я сказал [дочери], что теперь [она член другой семьи], спроси у свёкра. Если согласятся [оплатить] обучение, то хорошо, если нет, то придётся делать домашние дела. Свёкор позвонил и сказал: „Я поддержу её учёбу, поскольку сам окончил два института. Но мои дети не получили образования, другие невестки тоже не учились“. Он сказал, что никакая помощь не нужна, и поддержал её. Когда [дочь] оканчивала последний курс, свёкор умер, и после этого всё началось», — рассказал он.
Юлдош Тулаганов отметил, что после смерти свёкра его дочь отправили домой. Позже выяснилось, что проблема в оплате 8 млн сумов за последний год обучения на магистратуре. Он сам оплатил эту сумму.
По данным издания, молодая женщина подала иск о разводе в суд по гражданским делам, но супруг на заседании сказал, что «не желает разводиться и оставлять детей сиротами». Судья в итоге отказал в удовлетворении иска и не стал назначать взыскание алиментов с отца детей несмотря на то, что супруги живут раздельно.
«Её супруг отказался разводиться. Но ни разу ничего не принёс детям и даже не навестил их. Больницу тоже не посещал», — заявил отец женщины.
Юлдош Тулаганов сообщил, что за несколько дней до инцидента в зоопарке его дочери позвонил супруг. В день происшествия она вышла с детьми якобы в аптеку, но в итоге отправилась в Ташкентский зоопарк. Он подозревает, что в последнее время его дочь не принимала назначенные ей лекарства.
«Она нам не сообщила, что идёт в зоопарк. Сказала, что выходит за лекарствами. Четыре дня назад [супруг] позвонил и сказал ей, что сделает хуже и сведёт её с ума. Сказал: „Даже если сойдешь с ума, я не буду разводиться“», — отметил он.
После инцидента правоохранительные органы забрали второго ребёнка женщины. До завершения следствия шестилетний мальчик будет находиться под присмотром органов опеки.
Реакция Минмахалли
Пресс-служба Ташкентского городского управления по поддержке махалли и семьи сообщила, что молодая женщина, которая работает преподавателем в вузе, впала в депрессию из-за отношений с супругом, с которым сегодня не проживает.
По данным управления, положение семьи, оказавшейся на грани развода, неоднократно изучалось председателем махалли «Янги Бунёдобод» Н. Юлдашевой и инспектором по вопросам женщин О. Ашуровой, были приняты меры «по примирению семьи».
«З. Т. в 2021 году была внесена в „женскую тетрадь“ и обеспечена необходимыми юридическими консультациями по вопросам жилья и развода. Также её семье дважды передавались продукты питания за счёт спонсорских средств», — говорится в сообщении.
При этом коллеги и близкие женщины сообщили Kun.uz, что информация о внесении женщины в «женскую тетрадь» является ложной. По их словам, она несколько раз обращалась в махаллю и районный хокимият по вопросу жилья, но никакого результата не было.
Напомним, прокуратура Юнусабадского района Ташкента возбудила в отношении женщины уголовное дело по пункту «в» части 2 статьи 97 через статью 25 Уголовного кодекса (покушение на умышленное убийство при отягчающих обстоятельствах, то есть лица, заведомо для виновного находившегося в беспомощном состоянии). Она заключена под стражу. Ведётся следствие.
В пресс-службе зоопарка ранее сообщили, что ребёнок получил травмы только от падения с высоты. Кавказский бурый медведь Зузу, в вольер которого женщина сбросила девочку, не тронул её.
Состояние девочки, получившей открытую рану головы и сотрясение мозга, удовлетворительное, она находится под наблюдением врачей, сообщило Министерство здравоохранения.