Osiyo taraqqiyot bankining (OTB) 2022−2024 yillarga mo‘ljallangan, mamlakatlar bilan operatsiyalarning biznes-rejasi doirasida O‘zbekistonda umumiy qiymati 2,8 mlrd dollarga teng 27 ta loyihani amalga oshirish ko‘zda tutilmoqda. Bu haqda investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Sardor Umurzakov va OTB rahbari Masatsugu Asakava o‘rtasida kechgan muzokaralar natijasiga tayanib vazirlik matbuot xizmati xabar qildi.
Xususan, 2022 yilda umumiy qiymati 524 mln dollarlik 3 ta loyiha amalga oshirilishi rejalashtirilmoqda. Qayd etilishicha, tomonlar ma’qullangan tashabbuslarni amalga oshirishni jadallashtirish, shuningdek, ko‘rib chiqish jarayonida bo‘lgan loyihalar yuzasidan qaror qabul qilish bo‘yicha yaqindan hamkorlik qilish to‘g‘risida kelishib oldilar.
Bank matbuot xizmatiga ko‘ra, joriy yilda OTB O‘zbekistonga qayta tiklanadigan energiya manbalari, jumladan, quyosh va shamol energiyasi, suv resurslari, shaharsozlik va yo‘llarga investitsiyalar, davlat korxonalarini davlat-xususiy sheriklik (DXSH) asosida kreditlash sohalarida yordam ko‘rsatish, ipoteka bozorini rivojlantirishni, shuningdek, kredit kafolatlari va loyihalarni moliyalashtirish ishlarini davom ettirishni rejalashtirmoqda. Bundan tashqari, bank O‘zbekistonning xususiy sektoridagi o‘z faoliyati doirasini kengaytirishni davom ettirishni mo‘ljallagan.
Foto: Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi matbuot xizmati
Hozirgi kunda OTB bilan birgalikda mamlakatda infratuzilmaviy rivojlanish, energetika, uy-joy kommunal xo‘jaligi, sog‘liqni saqlash va qishloq xo‘jaligi sohalarida umumiy qiymati 5 mlrd dollarlik 29 ta loyiha amalga oshirilayotganligi ma’lum qilingan.
Qayd etilishicha, bugunga kelib mamlakatda bank ishtirokida amalga oshirilayotgan loyihalar portfelining qiymati 10 mlrd dollardan ortiq bo‘lib, boshqa barcha rivojlanish bo‘yicha hamkorlar orasida eng yirigi hisoblanadi. OTB va O‘zbekiston o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikda xususiy sektorni qo‘llab-quvvatlash, hududiy hamkorlikni rivojlantirish, inklyuziv o‘sishni rag‘batlantirish orqali tengsizlikni qisqartirish kabi sohalarga ustuvorlik berilgan.
Muzokara doirasida OTB bilan birgalikda DXSH asosida amalga oshirilayotgan loyihalar hamda energetika sohasidagi loyihalarini tayyorlash va amalga oshirishda erishilgan yutuqlarga alohida e’tibor qaratilgan. Xususan, hozirda O‘zbekistonda quyosh energiyasini rivojlantirish bo‘yicha OTBning umumiy quvvati 1 GVt teng bo‘lgan alohida Dasturi amalga oshirilmoqda.
«Tomonlar ushbu sohadagi hamkorlikni kengaytirish uchun ulkan salohiyat mavjudligini qayd etib, suv ta’minoti, elektr energiyasini taqsimlash tarmoqlarini modernizatsiya qilish, sog‘liqni saqlash va transport infratuzilmasini rivojlantirish sohalarida DXSH vositalarini joriy etishni kengaytirish imkoniyatlarini o‘rganishga tayyor ekanliklarini bildirdilar», — deyiladi xabarda.
Shuningdek, muzokaralar davomida OTB bilan O‘zbekistonda xususiy sektor va tijorat banklari loyihalarini moliyaviy qo‘llab-quvvatlash, yo‘l infratuzilmasini kengaytirish loyihalarini amalga oshirish, texnologiya, muhandislik va matematika sohalaridagi o‘quv dasturlarini takomillashtirish orqali o‘rta va kasb-hunar ta’limini rivojlantirish, aholi bandligini oshirish, sog‘liqni saqlash sohasini modernizatsiya qilish, ayollarning imkoniyatlarini kengaytirish, ayollar va yoshlar tadbirkorligini rivojlantirish masalalari muhokama qilinganligi aytilmoqda.

В рамках бизнес-плана страновых операций Азиатского банка развития на 2022−2024 годы в Узбекистане запланирована реализация 27 проектов на сумму 2,8 млрд долларов. Об это по итогам переговоров заместителя премьер-министра — министра инвестиций и внешней торговли Сардора Умурзакова с президентом АБР Масацугу Асакава сообщила пресс-служба МИВТ.
В 2022 году, в частности, будет реализовано 3 проекта стоимостью 524 млн долларов. Стороны договорились о тесном взаимодействии по ускорению реализации одобренных инициатив и согласованию проектов, находящихся на стадии рассмотрения.
В этом году, по данным пресс-службы банка, АБР намерен оказать поддержку Узбекистану в области возобновляемых источников энергии, включая солнечную и ветровую, инвестиции в водные ресурсы, городское развитие и дороги, кредитование государственных предприятий на основе ГЧП, продолжение развития ипотечного рынка, а также кредитные гарантии и финансирование готовности проектов. АБР также планирует продолжать расширять охват своих операций в частном секторе Узбекистана.
Сейчас совместно с АБР выполняются 29 проектов совокупной стоимостью 5 млрд долларов в сферах инфраструктурного развития, энергетики, жилищно-коммунального хозяйства, здравоохранения и сельского хозяйства.
Общая стоимость портфеля проектов АБР в Узбекистане составляет более 10 млрд долларов. Приоритетами сотрудничества фининститута с Узбекистаном на ближайшие годы являются поддержка частного сектора, содействие региональному сотрудничеству и сокращение неравенства путём продвижения инклюзивного роста.
Отдельное внимание в ходе переговоров было уделено проектам государственно-частного сотрудничества АБР и Узбекистана в энергетическом секторе. В настоящее время активно реализуется отдельная программа АБР по развитию солнечной энергетики в Узбекистане общей мощностью 1 ГВт.
Стороны отметили значительный потенциал для расширения сотрудничества в этой области и выразили готовность проработать возможности для расширения внедрения инструментов ГЧП в сферах водоснабжения, модернизации сетей распределения электроэнергии, здравоохранения и развития транспортной инфраструктуры.
Были также обсуждены вопросы расширения сотрудничества с АБР в вопросах финансовой поддержки проектов частного сектора и коммерческих банков в Узбекистане, реализации проектов расширения дорожной инфраструктуры, развития системы среднего и профессионального образования за счёт совершенствования учебных программ в областях технологий, инженерии и математики, повышения занятости населения, модернизации сектора здравоохранения, расширения прав и возможностей женщин и продвижения женского и молодёжного предпринимательства.