Chor-Bakr majmuasi YUNESKO Umumjahon merosi obyektlari ro‘yxatiga kiritish choralari ko‘rilmoqda.
5 fevral kuni bloger Aqida Hanum Buxorodan 5 km uzoqlikda joylashgan Chor-Bakr majmuasining yer uchastkasining bir qismi 6 ta tadbirkorga sotilganini xabar berdi. Uning ma’lumotlariga ko‘ra, ularning har biri 1,8 sotixdan sotib olgan.
Buxoro tumani hududida joylashgan Chor-Bakr — Markaziy Osiyo hududida joylashgan eng katta qabriston hisoblanadi. Me’moriy yodgorliklarning asosiy binolari XVI-XX asrlarga to‘g‘ri keladi.
Turizm va sport vazirligi huzuridagi Madaniy meros agentligi 17 yanvarda o‘tkazilgan xizmat tekshiruvi natijasida Buxoro tumani Shergiron MFY hududida joylashgan davlat muhofazasiga olingan «Chor Bakr» (majmuasi) madaniy meros obyektining muhofaza tegralarida yer uchastkalari ijaraga va mulk huquqi asosida noqonuniy elektron onlayn-auksionga qo‘yilganini aniqladi.
Buxoro viloyati Madaniy meros boshqarmasi tomonidan 7 yanvar kuni Kadastr agentligining Davlat kadastrlar palatasi Buxoro viloyati boshqarmasiga yo‘llangan murojaat xatiga ko‘ra, «Chor Bakr» majmuasi qo‘riqlanadigan tegrasidan 6 ta 0.018 gektarlik (jami 0.10,8 ga) bo‘sh turgan yer uchastkasini YerElectron avtomatlashtirilgan axborot tizimidan chiqarib tashlash choralarini ko‘rishni bildirgan.
Bunga javoban Davlat kadastrlar palatasi Buxoro viloyati boshqarmasi murojaat Kadastr agentligining Davlat kadastrlar palatasiga yuborilganini ma’lum qilgan.
Foto: advantour.com.
Buxoro viloyati Madaniy meros boshqarmasi 10 yanvar kuni Buxoro tumani xokimiga, YerElectron avtomatlashtirilgan axborot tizimiga qo‘yilgan 6 ta yer uchastkasini auksiondan chiqarishda hamda «Chor Bakr» majmuasining muhofaza tegralarida tarixiy-madaniy muhiti, tabiiy landshafti va o‘ziga xosligini saqlab qolish maqsadida uning muhofaza tegralarida barcha turdagi yangidan amalga oshiriladigan qurilish-ta’mirlash ishlarini belgilangan tartibda Madaniy meros agentligi bilan kelishilgan holda olib borilishi yuzasidan murojaat yo‘llagan.
Holatga huquqiy baho berish maqsadida hujjatlar huquq-tartibot organi idoralariga yuborilgan.
Agentlikning ma’lum qilishicha, Chor-Bakr majmuasini YUNESKOning Umumjahon merosi obyektlari ro‘yxatiga kiritish choralari ko‘rilmoqda. «Mutaxassislar ishtirokida ilg‘or va yuqori texnologik uskunalardan foydalangan xolda nomzodlik hujjatlari tayyorlanib, belgilangan tartibda YUNESKO Umumjahon merosi markaziga taqdim etilgan», — deyiladi xabarda.
Majmua to‘rtta buyuk avliyo — Hazrat Abu Bakr Sa’d Yamaniy, Hazrat Abu Bakr Homid, Hazrat Abu Bakr Muhammad ibn Fazl, Hazrat Abu Bakr Tarxon sharofatlaridan Chor-Bakr, ya’ni to‘rtta Bakr deb atalgan. Qabristonda Chor Bakr va Jo‘ybor xojalari naslidan shayxlar dafn etilgan. Chor-Bakr o‘ziga xos «o‘liklar shahri»da — ko‘chalar, hovlilar, darvozalar bor, uylar o‘rnida esa — oilaviy dahmalar va qabr toshlari mavjud. Qabriston markazida 3 ta asosiy bino — masjid, xonaqoh va madrasa joylashgan.
Eslatib o‘tamiz, fevral boshida «Gazeta.uz» Parkent tumani hokimligi 2018 yilda «Tepa (Kultepa)» arxeologiya yodgorligiga tegishli 2 gektar yerni tadbirkorga xom g‘isht ishlab chiqarish uchun auksion orqali sotib yuborgani haqida yozgandik. 2020 yilda esa tadbirkor ushbu yerni boshqa bir jamiyatga sotib yuborgan. Xom g‘isht ishlab chiqarish uchun esa yodgorlik hududidan tuproq qazib olingan. Antikorrupsiya agentligi buning natijasida tadbirkor madaniy meros obyektiga 1,5 trln so‘mlik moddiy zarar yetkazganini aniqladi.

5 февраля блогер Акида Ханум сообщила, что земельные участки под мемориальным комплексом Чор-Бакр в 5 км от Бухары продали на аукционе шести предпринимателям. По её данным, каждый из них купил по 1,8 сотки земли.
Чор-Бакр, расположенный на территории Бухарского района, — один из крупнейших некрополей в регионе Центральной Азии. Основные здания архитектурного памятника относятся к XVI—XX вв.
Агентство по культурному наследию при Министерстве туризма и спорта сообщило, что по итогам проверки 17 января установлено, что участки на охраняемых территориях объекта культурного наследия, находящегося под государственной охраной, были незаконно выставлены на аукцион для передачи на правах аренды и собственности.
Управление культурного наследия Бухарской области 7 января рекомендовало Управлению государственной кадастровой палаты исключить из автоматизированной информационной системы YerElectron шесть пустующих земельных участков по 0,018 га (всего 0,108 га) на территории мемориального комплекса.
В ответ кадастровый орган сообщил, что вопрос направлен на рассмотрение в Палату государственных кадастров Агентства по кадастру.
Фото: advantour.com.
Областное Управление культурного наследия в письме от 10 января попросило хокима Бухарского района снять с аукциона шесть земельных участков, выставленных на торги, а также обеспечить сохранение историко-культурной среды на охраняемых зонах комплекса Чор-Бакр и проведение всех видов восстановительных строительно-ремонтных работ по согласованию с Агентством культурного наследия для сохранения природного ландшафта и его уникальности.
Материалы по делу направлены в правоохранительные органы для правовой оценки.
В агентстве сообщили, что некрополь Чор-Бакр номинирован в список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО.
В некрополе находятся захоронения шейхов из рода Джуйбарских сейидов. Чор-Бакр является своеобразным «городом мёртвых» — в нём есть улицы, дворики, ворота, а вместо домов — фамильные дахмы и надгробия. В центре некрополя находятся три основных здания — мечеть, ханака и медресе.
В начале февраля «Газета.uz» сообщала, что в 2018 году хокимият Паркентского района с нарушением законодательства продал 2 га земли археологического памятника Тепа (Култепа), где предприниматели организовали кирпичный цех. Памятник датируется I—IV веками и считается кладбищем кочевников. Ущерб историческому объекту оценён в 1,5 трлн сумов (около 138,5 млн долларов).