Turkmaniston prezidentligiga navbatdan tashqari saylovlar 12 mart kuni bo‘lib o‘tadi. Bu haqda RIA Novosti mamlakatning Saylov va referendumlarni o‘tkazish bo‘yicha markaziy komissiya raisi yordamchisi Bezirgen Karayevga tayanib xabar berdi.
11 fevral kuni Turkmaniston prezidenti Gurbanguli Berdimuhammedov Xalq Maslahatining (Turkmaniston parlamentning yuqori palatasi) navbatdan tashqari yig‘ilishida nutq so‘zladi.
U mamlakat prezidenti lavozimini 2007 yildan beri egallab kelayotganini, shuningdek, bir vaqtning o‘zida Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi raisi, Davlat xavfsizik kengashi raisi, Qurolli kuchlar oliy bosh qo‘mondoni, Xalq Maslahati Milliy Gengeshi raisi ekanligini eslatib o‘tgan.
«Ikki yil oldin men payg‘ambar yoshiga yetdim. Bugun esa o‘zim haqimdagi qiyin qarorga kelganimni aytib, uni sizlar bilan muhokama qilmoqchiman, — dedi Gurbanguli Berdimuhammedov deputatlarga murojaat qila turib. — Mamlakatimiz taraqqiyotining yangi bosqichida davlat boshqaruviga yo‘l yosh rahbarlarga berilishi kerak degan fikrni qo‘llab-quvvatlayman… Men Xalq Maslahatining raisi sifatida o‘zimning ulkam hayotiy va siyosiy tajribamni ushbu sohaga yanada ko‘proq yo‘naltirmoqchiman».
Saylov va referendumlarni o‘tkazish bo‘yicha markaziy komissiya raisiga «Turkmaniston Konstitutsiyasi va qonunchiligiga muvofiq tegishli ishlarni» boshlashga ko‘rsatma berdi.
Turkmaniston prezidenti sifatida Turkmanistonda tug‘ilgan va 40 yoshdan kichik bo‘lmagan shu mamlakat fuqarosi saylanishi mumkin. Davlat rahbari bevosita xalq tomonidan 7 yil muddatga saylanadi. So‘nggi marotaba Turkmanistonda prezidentlik saylovlari 2017 yilda o‘tkazilgandi. Kelgusi saylov 2024 yilda bo‘lib o‘tishi kerak edi.

Внеочередные выборы президента Туркменистана состоятся 12 марта этого года, сообщило РИА Новости со ссылкой на помощника председателя Центральной комиссии по проведению выборов и референдумов страны Безиргена Караева.
Накануне, 11 февраля, президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов выступил на внеочередном заседании Халк Маслахаты (верхней палаты парламента Туркменистана).
Он напомнил, что занимает должность президента страны с 2007 года, а также одновременно исполняет обязанности председателя Кабинета министров Туркменистана, председателя Государственного совета безопасности, верховного главно­командующего Вооружёнными силами и председателя Халк Маслахаты Милли Генгеша Туркменистана.
«Два года назад я достиг возраста пророка. А сегодня хочу изложить и обсудить с вами непростое решение о себе, к которому пришёл, — сказал Гурбангулы Бердымухамедов, обращаясь к депутатам. — Я поддерживаю мысль, что дорогу к государственному управлению на новом этапе развития нашей страны надо дать молодым руководителям… Свой огромный жизненный и политический опыт я как председатель Халк Маслахаты намерен далее направить в эту область».
Президент поручил председателю Центральной комиссии по проведению выборов и референдумов начать «соответствующую работу согласно Конституции и законодательству Туркменистана».
Президентом Туркменистана может быть избран гражданин Туркменистана, родившийся в Туркменистане, не моложе 40 лет. Глава государства избирается непосредственно народом сроком на семь лет. Последний раз выборы президента Туркмении состоялись в 2017 году. Следующие выборы должны были пройти в 2024 году.