O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 21 fevral kuni avtomobillar importi uchun bojxona bojlari stavkalarini pasaytirish to‘g‘risidagi qarorni imzoladi. «Gazeta.uz» o‘zgartishlar import qilinayotgan yengil avtomobillar narxiga qanday ta’sir ko‘rsatishini hisoblab chiqdi.
Bojxona to‘lovlari stavkalari ikki bosqichda pasaytiriladi. 2023 yilning 1 yanvargacha ular ikki yoki undan ortiq martaga kamayadi. Nafaqat to‘lovlar, balki dvigatel hajmi uchun belgilangan qo‘shimcha koeffitsiyentlar ham kamayadi. 2023 yil 1 yanvardan stavka 15% darajasida qoladi, biroq qo‘shimcha koeffitsiyent yana kamayadi. bojlar фақатгинаO‘zbekiston chegarasidan olib o‘tish vaqtida ishlab chiqarilganiga bir yildan oshmagan yangi avtomobillargaтааллуқли bo‘ladi (bungacha- 3 yildan oshmagan).
Misollar: import qilinadigan avtomobillar narxi qanday o‘zgaradi
Dvigatelining hajmi 1000 kub sm gacha, narxi 6000 dollar bo‘lgan import avtomobili hozirgi bojxona boji va yig‘imlari (30+1,8 doll./ kub sm + 15% QQS +BHMning 30 baravari) tizimi sharoitida importchining ustamasisiz 11790 dollarga tushadi. Boshqacha aytganda, import yengil avtomobilini olib kirish uchun uning qiymatidan 96,5 foiz (5790 dollar) qo‘shimcha to‘lashga to‘g‘ri kelar edi.
Bojxona boji pasaytirilishi bilan qo‘shimcha to‘lov 3605 dollar (avto qiymatining 60 foizi), 2023 yil 1 yanvardan boshlab esa — 3145 dollargacha (52,4%) kamayadi.
Import avtomobillarining o‘rtacha narxlari esa (quyida keltirilgan jadvaldagi taxminiy raqamlarga asoslanib) 18 foizga, 2023 yildan — 21 foizga pasayishi kerak.
Shu bilan birga, eslatib o‘tish joizki, Bojxona ittifoqi doirasida ishlab chiqarilgan ST-1 muvofiqlik sertifikatiga ega avtomobillar (Rossiya, Qozog‘iston va boshqa MDH davlatlari) hamda elektromobillar narxiga tariflarning o‘zgarishi ta’sir qilmaydi, chunki bu toifadagi yengil avtomobillarga nol qiymatdagi boj qo‘llaniladi. Misol uchun, Rossiyadan «Lada» avtomobillarini import qiluvchilar boj to‘lamaydi.
«Gazeta.uz» hisob-kitoblarining to‘g‘rilishini Davlat bojxona qo‘mitasi matbuot xizmati tasdiqladi.
Taqqoslash jadvali (stavkalar)
«Inomarka» narxi | Dvigatel hajmi (eng yuqori hajm hisobga olinmoqda) | Stavka (30%+qo‘sh. koeffitsiyentlar) | QQS | Utilizatsiya yig‘imi | Yig‘imlardan keyingi narx |
2022 yil 21 fevralga qadar | |||||
6000 | 1000 kub. sm gacha | 3600 | 1440 | 750 | 11790 |
8000 | 1000 dan 1500 kub. sm gacha | 5400 | 2010 | 3000 | 18410 |
12000 | 1500 dan 1800 kub. sm gacha | 8100 | 3015 | 3000 | 26115 |
16000 | 1800 dan 3000 kub. sm gacha | 12300 | 4245 | 4500 | 37045 |
«Inomarka» narxi | Dvigatel hajmi | Stavka (15%+qo‘sh. koeffitsiyentlar) | QQS | Utilizatsiya yig‘imi | Yig‘imlardan keyingi narx |
2022 yil 21 fevraldan 2023 yil 1 yanvargacha | |||||
6000 | 1000 kub. sm gacha | 1700 | 1155 | 750 | 9605 |
8000 | 1000 dan 1500 kub. sm gacha | 2700 | 1605 | 3000 | 15305 |
12000 | 1500 dan 1800 kub. sm gacha | 3960 | 2394 | 3000 | 21354 |
16000 | 1800 dan 3000 kub. sm gacha | 6150 | 3322,5 | 4500 | 29972,5 |
«Inomarka» narxi | Dvigatel hajmi | Stavka (15%+qo‘sh. koeffitsiyentlar) | QQS | Utilizatsiya yig‘imi | Yig‘imlardan keyingi narxi |

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 21 февраля подписал постановление о снижении таможенных пошлин на импорт автомобилей. «Газета.uz» посчитала, как поправки повлияют на стоимость импортируемых легковых машин.
Ставки таможенных пошлин снижаются в два этапа. До 1 января 2023 года они снизятся в два и более раза. Уменьшатся не только пошлины, но и дополнительные коэффициенты, учитывающие объём двигателя. С 1 января 2023 года ставка останется на уровне 15%, но снизится дополнительный коэффициент. Пошлины будут распространяться только на новые автомобили, с момента выпуска которых прошло не более 1 года на момент пересечения таможенной границы (до этого — не более 3 лет).
Примеры: как изменится стоимость импортируемых автомобилей
Импортный автомобиль с объёмом двигателя до 1000 куб. см (с двигателем внутреннего сгорания с искровым зажиганием) и стоимостью 6000 долларов при текущей системе таможенных пошлин и сборов (30+1,8 долл. / куб. см + 15% НДС + утилизационный сбор 30 БРВ) обойдётся в 11790 долларов без учёта надбавки импортёра и таможенного оформления. Другими словами, для завоза импортной «легковушки» необходимо заплатить дополнительно 96,5% от её стоимости (5790 долларов).
Со снижением таможенной пошлины (15+0,8 долл. / куб. см) дополнительная плата снизится до 3605 долларов (60% от стоимости авто), а с 1 января 2023 года — до 3145 долларов (52,4%). В среднем стоимость иномарок при импорте (на основе примерных цифр, приведённых в таблице ниже) должна снизиться на 18%, а с 2023 года — на 21,5%.
При этом стоит напомнить, что на цену импортных автомобилей, произведённых в пределах Таможенного союза с сертификатом соответствия СТ-1 (Россия, Казахстан и другие страны СНГ), и электромобилей, изменение ставок не повлияет, поскольку на указанные категории легковых авто применяется нулевая пошлина. Например, импортёры автомобилей Lada из России пошлину не платят.
При отсутствии сертификата о происхождении товара либо возникновении сомнений в достоверности данного сертификата и (или) указанных в нем сведений к товару применяется удвоенная ставка таможенной пошлины.
Правильность расчётов «Газеты.uz» подтвердили в пресс-службе Государственного таможенного комитета.
Сравнительная таблица (ставки)
Стоимость иномарки | Объём двигателя (в расчётах используется макс объём) | Ставка (30%+доп. коэффициенты) | НДС | Утильсбор | Стоимость после сборов |
до 21 февраля 2022 года | |||||
6000 | до 1000 куб. см | 3600 | 1440 | 750 | 11790 |
8000 | от 1000 до 1500 куб. см | 5400 | 2010 | 3000 | 18410 |
12000 | от 1500 до 1800 куб. см | 8100 | 3015 | 3000 | 26115 |
16000 | от 1800 до 3000 куб. см | 12300 | 4245 | 4500 | 37045 |
Стоимость иномарки | Объём двигателя | Ставка (15%+доп. коэффициенты) | НДС | Утильсбор | Стоимость после сборов |
с 21 февраля 2022 года до 1 января 2023 года | |||||
6000 | до 1000 куб. см | 1700 | 1155 | 750 | 9605 |
8000 | от 1000 до 1500 куб. см | 2700 | 1605 | 3000 | 15305 |
12000 | от 1500 до 1800 куб. см | 3960 | 2394 | 3000 | 21354 |
16000 | от 1800 до 3000 куб. см | 6150 | 3322,5 | 4500 | 29972,5 |